کد خبر: ۸۲۶۹

حکیم مهر - خبرهایی از دامپزشکی یزد، هشترود، نیشابور و نرماشیر

 

مدیرکل دامپزشکی استان یزد:
750هزار راس انواع دام در یزد علیه تب مالت واکسینه شدند


مدیرکل دامپزشکی استان یزد گفت: حدود 750هزار راس انواع دام سنگین و سبک در استان یزد علیه بیماری تب مالت واکسینه شدند.
اکبر حدادزاده اظهار داشت: در طول 10 ماه گذشته 23 هزار و 700 راس گاو و گوساله علیه بیماری بروسلوز یا تب مالت واکسینه شدند که این میزان نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش 51 درصدی دارد.

وی خاطرنشان کرد: در این مدت همچنین 10هزار و 675 راس گاو از نظر بیماری بروسلوز آزمایش شدند که این میزان بیش از 50 درصد نسبت به سال قبل افزایش داشته است.

حدادزاده یادآور شد: همچنین در راستای مبارزه با بیماری تب مالت در گوسفند و بز، در سال جاری 709 هزار و 243 راس گوسفند، بز، بزغاله علیه این بیماری واکسینه شده‌اند که این میزان نسبت به سال گذشته افزایش بیش از چهار برابری داشته است.

وی با اشاره به راه‌های انتقال بیماری تب مالت افزود: تب مالت از طریق فرآورده‌های خام لبنی منتقل می‌شود و از بیماری‌های مشترک میان انسان و دام به شمار می‌رود.

حدادزاده با بیان اینکه واکسیناسیون دام‌ها تا پایان سال جاری ادامه خواهد داشت، خاطرنشان کرد: دامدارانی که در سال جاری واکسیناسیون تب مالت در واحد آنها انجام نشده است، با شبکه‌های دامپزشکی شهرستان مربوطه تماس بگیرند.

وی بیان کرد: با توجه به اینکه انتقال بیماری تب مالت به واحدهای دامداری به طور عمده از طریق خرید دام‌های جدید به ویژه خرید دام از میادین دام کشتارگاه‌ها صورت می‌گیرد، توصیه اکید می‌شود که دامداران از خرید دام‌هایی که واکسینه نشده‌اند، به ویژه از میادین دام خودداری کنند.

بیماری تب مالت یا بروسلوز به عنوان یکی از مهم‌ترین بیماری‌های مشترک انسان و دام محسوب می‌شود.

باکتری بروسلا که ایجاد کننده بیماری است، طیف وسیعی از پستانداران اهلی و وحشی را مبتلا می‌سازد، این بیماری به علت ایجاد سقط جنین در دام، کاهش تولید شیر، عقیمی و نازایی دام‌های مبتلا و همچنین به علت ابتلای انسان به بیماری تب مالت، همواره از دو بعد اقتصادی و بهداشتی مورد توجه قرار می‌گیرد.

تب مالت از گاو، خوک، گوسفند یا بز آلوده به انسان انتقال می‌یابد اما از انسان به انسان خیر. تب مالت روی اعضای خون‌ساز بدن مانند مغز استخوان، گره‌های لنفاوی، کبد و طحال تاثیر می‌گذارد. تب مالت در دو نوع حاد و مزمن دیده می‌شود، دوره نهفتگی این بیماری می‌تواند 5 تا 60 روز باشد، چندین ماه نیز دیده شده ‌است. تب مالت در مردان 20 تا  60ساله شایع‌تر است‌.

 

-------------------------

 

رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان هشترود:
600 هزار رأس دام در هشترود علیه بیماری‌های دامی واکسینه شدند


رئیس شبکه دامپزشکی هشترود گفت: ‌در راستای حفظ و حراست از سرمایه‌های دامی بیش از 600 هزار رأس دام این شهرستان را علیه بیماری‌های مختلف دامی واکسینه کرده است.
عیسی صلاحی با اعلام این خبر افزود: واکسیناسیون 615 هزار رأس دام سبک و سنگین این شهرستان علیه انواع بیماری‌های واگیر و عفونی دامی از قبیل آبله، شاربن، تب مالت، آنتروتوکسمی، آگالاکسی و تب برفکی صورت گرفته است.

وی بیان کرد: در راستای کنترل و پیشگیری بیماری‌های مشترک بین انسان و دام بر روی 596 رأس گاو تست تشخیصی بیماری سل صورت گرفته است.

صلاحی، تعداد دام‌های سمپاشی شده برای مبارزه با انگل‌های خارجی دام را 35 هزار و 77 رأس اعلام و خاطرنشان کرد: در همین راستا 284 هزار و 100 مترمربع از اماکن دامی نیز سمپاشی شده است.

وی با اشاره به وظیفه خطیر دامپزشکی در ارتقا بهداشت عمومی جامعه و تضمین بهداشت فرآورده‌های خام دامی اظهار داشت: از ابتدای سال تاکنون در جریان 3 هزار و 210 مورد بازرسی بهداشتی کارشناسان شبکه دامپزشکی شهرستان هشترود از مراکز تولید، توزیع و عرضه فرآورده‌های خام دامی 536 کیلوگرم انواع این فرآورده‌های غیرقابل مصرف از قبیل گوشت قرمز، گوشت مرغ و ... توسط کارشناسان این شبکه کشف و ضبط و با دستور مقام محترم قضایی از چرخه مصرف انسانی خارج شده است.

رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان هشترود گفت: 840 فقره گواهی حمل بهداشتی دام زنده و 130 مجوز جوجه‌ریزی نیز صادر شده است.

صلاحی همچنین عنوان کرد: از ابتدای سال‌جاری تاکنون 70 کلاس آموزشی - ترویجی برای 2 هزار و 200 نفر از روستاییان و بهره‌برداران این شهرستان در قالب 88 ساعت برگزار شده است.

----------------------------

 

رئیس شبکه دامپزشکی نیشابور:
واکسیناسیون تب برفکی دام در نیشابور آغاز شد


رئیس شبکه دامپزشکی نیشابور گفت: واکسیناسیون هم‌زمان تب برفکی در گوسفند و بز با استفاده از توان‌بخشی خصوصی به صورت رایگان از امروز در این شهرستان آغاز شد.
علی سلیمانی اظهار داشت: در این مرحله 450 هزار رأس دام سبک علیه بیماری تب برفکی در مدت 25 روز مایه‌کوبی می‌شوند.

رئیس شبکه دامپزشکی نیشابور افزود: هم‌چنین در این مرحله تعداد 4 هزار قلاده سگ نگهبان گله نیز در روستاها به صورت رایگان واکسینه و قلاده‌گذاری می‌شوند.

وی یادآور شد: تاکنون حدود 30 هزار رأس از جمعیت دام‌های سنگین روستاها علیه تب برفکی واکسینه شده‌اند.

در آذرماه جاری عملیات واکسیناسیون دام‌های شهرستان نیز در راستای مبارزه با بیماری‌های مشترک انسان و دام به‌ منظور پیشگیری از بیماری خطرناک سیاه‌زخم (شاربُن) انجام شده بود.

در واکسیناسیون انجام شده، تعداد 21 هزار و 692 رأس گاو و گوساله، 27 هزار و 115 رأس گوسفند و بز و 535 رأس تک‌ سمی توسط شبکه دامپزشکی علیه بیماری سیاه‌زخم واکسینه شده بودند.

----------------------------

 

سرپرست شبکه دامپزشکی نرماشیر اعلام کرد :
اختصاص 300 میلیون ریال اعتبار به دامپزشکی نرماشیر


سرپرست شبکه دامپزشکی شهرستان نرماشیر گفت: 300 میلیون ریال اعتبار خشکسالی به شبکه دامپزشکی شهرستان نرماشیر اختصاص یافت.
عباس سرحدی اظهار داشت: این اعتبار از سوی کمیته برنامه‌ریزی شهرستان نرماشیر از محل اعتبارات خشکسالی تأمین شده است.

وی افزود: با اختصاص این اعتبار می‌توان برای جبران کمبود علوفه و پیشگیری از بیماری‌های انگلی استفاده کرد.

سرحدی گفت: طی چند سال اخیر شاهد خشکسالی‌های متعدد در منطقه هستیم و یکی از اثرات آن کاهش جمعیت دامی است که در صورت عدم مدیریت مناسب خسارات جبران‌ناپذیری را بر جای می‌گذارد.

شهرستان نرماشیر با دارا بودن بیش از 100 هزار رأس دام سبک و 14 هزار رأس دام سنگین از قطب‌های دامداری و دامپروری استان کرمان محسوب می‌شود.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
ادامه