کد خبر: ۸۳۴۷
تعداد نظرات: ۱ نظر

حکیم مهر - روزانه در برخی از نقاط شهر ایلام در ساعات خاصی از شبانه‌روز شاهد جولان سگ‌های ولگردی هستیم که زیبنده مرکز استان نیست.

خبرگزاری ایسنا ضمن انتشار این مطلب نوشت : سالهاست که موضوع اتلاف سگ‌های ولگرد در مرکز استان با مشکلاتی مواجه است چراکه با وجود فعالیت‌های کمیته اتلاف حیوانات ناقل بیماری در نقاط و ساعاتی خاص در سطح مرکز استان دیده می‌شود که گاه گاه شاهد گله سگ‌هایی در برخی نقاط مانند ورودی شهر از میدان شماره یک و میدان گل‌ها ، منطقه بانگنجاب و چالیمار و میدان مرکزی شهر هستیم که نه تنها زیبنده چهره شهر نیست بلکه حتما می‌تواند مشکلاتی جدی را در پی داشته باشد.

یزدانبخش پورنصرت، مسوول بهداشت گروه محیط مرکز بهداشت شهرستان ایلام گفت: برنامه اتلاف موضوعی است که اگر به آن پرداخته نشود، عواقب وخیمی برای سلامتی مردم به دنبال خواهد داشت چراکه وجود یکسری بیماری‌های مشترک بین انسان و دام وجود دارد که اگر به صورت مدون و مستمر انجام نگیرد، بیماری‌های خطرناک متوجه مردم می‌شود که از جمله آنها می‌توان بیماری هاری و کیست هیداتیک که سگ میزبان آن است را می‌توان نام برد.

وی با بیان اینکه متولی اصلی این برنامه در سطح شهر شهرداری است، تصریح کرد: این وظیفه در سطح روستاها بر عهده دهیاران است و معیار مهم برای انجام اتلاف حیوانات ولگرد و مخصوصا سگ شکایات مردمی است و نظارت بر چگونگی این امر مهم بر عهده مرکز بهداشت به عنوان متولی اصلی است.

مسوول بهداشت گروه محیط مرکز بهداشت شهرستان ایلام روند اتلاف در سطح شهرستان را مثبت ارزیابی و از اتلاف بیش از 1500 قلاده سگ در سال گذشته در حوزه شهر ایلام و شهرک صنعتی و چوار خبر داد و تصریح کرد: نقش پررنگ این مرکز در موضوع اتلاف شامل نظارت بر دفن بهداشتی و دریافت شکایات مردمی برای پیگیری تلف کردن سگ‌های ولگرد است.

پورنصرت آمار سگ‌هایی را که در 6 ماهه اول سال جاری تلف شده‌اند، 170 قلاده در حوزه شهر ایلام و 76 قلاده در شهر چوار دانست و خاطرنشان کرد: منظور از سگ‌های ولگرد سگ‌هایی است که دامپزشکی برای آنها شناسنامه صادر نکرده است که نشانه بی‌صاحب بودن آنهاست.

وی آمار اتلاف 6 ماهه دوم که عموما در فصل پاییز بوده است را 326 قلاده سگ بیان کرد و گفت: 201 قلاده از این تعداد مربوط به شهر ایلام و مرکز استان بوده است و 125 قلاده دیگر مربوط به شهرک صنعتی و چوار بوده‌اند.

دکتر محمدعلی رحمی، مسوول شبکه دامی شهرستان ایلام گفت: بیماری هاری از مهمترین بیماریهای بین انسان و دام است که اگر درست و به موقع درمان نشود، موجب ابتلای انسان می‌شود که خطر مرگ انسان را به دنبال دارد و همین خطر ضرورت اتلاف سگ‌های ولگرد را ایجاب می‌کند.

وی وظیفه این مرکز را واکسینه کردن سگ‌ها و صدور شناسنامه برای آنها عنوان و خاطرنشان کرد: در مورد سگ‌های روستای و عشایری که وجود آنها برای دامداران و دامپروران ضروری است که در قالب طرح‌های مختلف یا براساس برنامه زمانی مشخص در برابر بیماری‌ها واکسینه می‌شوند.

علی رحمی با بیان این که در این راستا از آغاز سال، تاکنون 618 قلاده سگ واکسینه و شناسنامه‌دار شده‌اند، تصریح کرد: در خصوص سگ‌های بدون شناسنامه که به عنوان سگ‌های ولگرد از آنها یاد می‌شود واکسینه نمی‌شوند و طبق وظیفه دامپزشکی به عنوان عضو کمیته اتلاف سگ‌های ولگرد برعهده شهرداری است که یک نفر از شبکه دامپزشکی در این امر حضور دارد.

رییس شبکه دامپزشکی شهرستان ایلام بر ضرورت اتلاف سگ‌های ولگرد تاکید و خاطرنشان کرد: وجود روستاها در حاشیه شهر ایلام، موجب هجوم سگ‌هایی که عموما در این روستاها زاد و ولد می‌کنند در برخی ساعات شبانه روز به شهرها می‌شود که کمیته اتلاف باید تمهیدات لازم را بیندیشد.

دبیر کمیته اتلاف شهرداری نیز به ایسنا گفت: در شهرستان ایلام فرماندار ریاست این کمیته را برعهده دارد و شهرداری به عنوان دبیر این کارگروه انتخاب شده است که در این راستا فعالیت‌های گسترده‌ای را انجام داده است.

مهندس مصطفی کرمی اظهارکرد: مساله وجود حیوانات ناقل بیماری یکی از معضلات جامعه است و ماهانه بطور متوسط 145 قلاده سگ در نقاط مختلف شهر تلف می‌شود که این امر مهم با همکاری دیگر اعضای کمیته انجام می‌گیرد.

وی با بیان اینکه این موضوع به بخش خصوصی واگذار شده است، تصریح کرد: به ازای تلف کردن هر قلاده سگ، 15 هزار تومان پرداخت می‌شود و اگر کل هزینه‌ها محسوب شود سالانه 50 میلیون تومان برای این موضوع هزینه می‌شود.

وی گفت: برای تلف کردن این گونه حیوانات معمولا از سه روش زنده‌گیری ، عقیم سازی، شکار با اسلحه گرم و بیهوشی دیده می‌شود که از هر روشی با توجه به تشخیص کارگروه و خصوصیات توپوگرافی منطقه و تشخیص دبیر کارگروه استفاده می‌شود.

کرمی گفت: در مناطق کوهستانی موانع مختلفی وجود دارد معمولا از روش اتلاف به وسیله اسلحه گرم به صورت ساچمه‌زنی استفاده می‌شود اما در مناطق بیابانی یا هموار از روش زنده‌گیری استفاده می‌شود.

وی روش عقیم‌سازی را از روش‌هایی دانست که جهت کاهش زاد و ولد سگ‌ها بسیار موثر است که کارشناس این موضوع پس از گذراندن دوره‌های آموزشی به این کار مبادرت می‌کنند و سگ‌های عقیم شده پس از انجام آزمایش‌های گوناگون و اطمینان از سلامتی آنها در اختیار دامداران و یا کسانی که به نگهداری سگ نیاز دارند گذاشته می‌شود.

وی گفت: در راستای عملیات اتلاف فعالیت‌های فراوانی صورت گرفته است که شهرداری ایلام و چوار به ترتیب رتبه اول را در این کمیته به دست آورده‌اند.

کرمی اضافه کرد: نوعی سگ با عنوان " سگ آهو گیر" که نسل آنها در حال انقراض است تنها در استان‌های ایلام و کردستان دیده می‌شود و قیمت آنها در کشورهای همجوار بین 10 تا 15 میلیون می‌رسد که در برنامه اتلاف شاهد نمونه‌ای از این سگ‌ها نبوده‌ایم.

وی در پایان با فعالیت‌های فرمانداری را در این کمیته از دیگر اعضای کمیته خواست تا با همکاری بیشتر زمینه فراهم شدن شهری عاری از هرگونه حیوانات ناقل بیماری را فراهم آورند.

 

انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
محسن
|
-
|
۱۷:۵۶ - ۱۳۹۲/۰۸/۰۹
0
0
واقعا متاسفم واسه ی کسی که این طرح رو داده آیا به این فکر نمی شود که روزی باید در برابر خداوند جوابگو بود آخه انسان چه حقی داره موجودی رو که خدا آفریده از بین ببره راه حل های بهتری هم برای جمع آوری سگ ها وجود داره مثلا احداث پناه گاه اون 15000 هزار تومنی که واسه مرگ سگ ها پرداخت می شه واقعا خوردن داره؟
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
ادامه