رئیس سازمان دامپزشکی کشور طی نامه‌ای به وزیر بهداشت فرا رسیدن روز پزشک را به وی تبریک گفت
444

حکیم مهر - به گزارش روابط عمومی سازمان دامپزشکی کشور، «دکتر مهدی خلج» ریاست سازمان دامپزشکی طی نامه ای به «دکتر سیدحسن قاضیزاده هاشمی» وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و «دکتر حسین‌علی شهریاری» رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، فرا رسیدن روز پزشک را از طرف خود و همکاران به ایشان تبریک گفت.

متن نامه ریاست سازمان دامپزشکی کشور به شرح ذیل است:

 

باسمه تعالی

جناب آقای دکتر قاضی زاده هاشمی

وزیر محترم بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

 

جناب آقای دکتر شهریاری

رئیس محترم کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی

 

سلام علیکم،

با احترام و سپاس، فرا رسیدن یکم شهریور، زاد روز حکیم ابوعلی سینا دانشمند بزرگ و ستاره پر فروغ عرصه طب در ایران به عنوان روز پزشک را از طرف خود و همکارانم در سازمان دامپزشکی کشور به جنابعالی و همه پزشکان عزیز در جای جای میهن اسلامی، صمیمانه تبریک عرض می نمایم.

ارتقای سطح بهداشت همگانی جامعه و شاخص های سلامت در کشور با تلاش و پشتکار پزشکان عزیز طی سالیان متمادی با تاثیرپذیری باور مردم ایران زمین که همواره برای طبابت و طبیبان، حرمت و جایگاه ویژه ای قائل بوده اند، فراهم آمده است.

امروزه نگاه "یک جهان، یک بهداشت" توجه بسیاری از اندیشمندان و دانشمندان را به خود معطوف نموده است. این موضوع علاوه برجنبه های عقلی و فلسفی از نظر ارتباطات گسترده مجامع جهانی نیز قابل قبول می باشد. از میان 1415 عامل بیماری زا، 868 عامل (61 درصد) و از میان 175بیماری نوپدید شناخته شده در انسان، 132 مورد آن (75 درصد) مشترک و قابل انتقال بین حیوان و انسان می باشند. این بیماری ها 5 تا 40 درصد هزینه های بهداشتی را در کشورهای جهان به خود اختصاص می دهند. کنترل و پیشگیری بسیاری از این بیماری ها مانند سیاه زخم، تب مالت، سل، تب های خونریزی دهنده، آنفلونزای فوق حاد، مشمشه، هاری، کیست هیداتیک و .... در گرو همکاری مشترک پزشکان و دامپزشکان، قرار دارد.

از فرصت استفاده می کنم و بار دیگر آمادگی این سازمان و اعضای بزرگ دامپزشکی کشور را برای توسعه همکاری ها اعلام می دارم، امید آن که ستاره زندگی و تابش گرمای وجود این عزیزان، پیوسته ایام بر دل بیماران تابیده و شفای عاجل را برای آنان به ارمغان آورد.

دکتر مهدی خلج

رئیس سازمان دامپزشکی کشور