نشست خبری رئیس سازمان دامپزشکی به مناسبت هفته دامپزشکی برگزار شد
14

حکیم مهر - به گزارش روابط عمومی سازمان دامپزشکی کشور، «دکتر مهدی خلج» رئیس سازمان دامپزشکی کشور شنبه 11/7/94 در نشست خبری که به مناسبت هفته دامپزشکی برگزار شد، ضمن تسلیت به مناسبت درگذشت مسلمانان در مراسم حج امسال، هفته دامپزشکی را به کلیه دست اندرکارانی که در این حوزه اعم از بخش دولتی، تشکلهای خصوصی و مراکز پژوهشی، تحقیقاتی و ... برای حفظ بهداشت دام و سلامت غذایی جامعه تلاش می کنند، گرامی داشت.

دکتر خلج در خصوص بیماری تب برفکی اظهار کرد: این بیماری در عرصه اقتصاد دامپروری مهمترین بیماری واگیر میباشد که خسارت بسیار زیادی را به دامداران وارد می‌کند.

کاهش 65 درصدی کانون های تب برفکی

وی افزود: در 6 ماهه ابتدای سال 94 نسبت به مدت مشابه سال گذشته این بیماری 65 درصد کاهش یافته است.

دکتر خلج تصریح کرد: با اقدامات سازمان دامپزشکی کشور از هزار و 501 کانون بیماری تب برفکی در 6 ماهه اول سال گذشته این بیماری به 522 کانون در 6 ماهه ابتدای امسال رسیده است.

رییس سازمان دامپزشکی کشور ادامه داد: این بیماری معمولا در گاوداری های صنعتی شیری بیشتر مورد توجه و گزارش قرار میگیرد، اما امسال فقط 21 گاوداری شیری در معرض ابتلا به این بیماری قرار گرفت.

وی مدیریت و واکسیناسیون به موقع توسط همکاران در سازمان دامپزشکی را یکی از عوامل موثر در مبارزه با این بیماری عنوان کرد و همچنین ممانعت از ورود دام زنده از کشورهای آسیای میانه و قرنطینه دامهای وارد شده از مرزهای شرقی کشور در استان سیستان و بلوچستان را عامل دیگر در کاهش بیماری تب برفکی دانست.

وی در مورد منابع واکسن تب برفکی تصریح کرد: امروز موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی اعلام آمادگی خود را در خصوص تامین نیاز واکسن سازمان دامپزشکی کشور با کیفیت مطلوب اعلام داشت.

دکتر خلج تصریح کرد: همچنین طبق اطلاعات اخذ شده دو شرکت غیر دولتی قرار است تولید واکسن تب برفکی را انجام دهند که یکی از این شرکت‌ها قراردادی را با موسسه واکسن و سرم‌سازی رازی منعقد کرده و براساس آن قرار است تا 12 نفر از کارشناسان تولید واکسن این موسسه با موسسه تولید واکسن بخش خصوصی در شهر مهاباد همکاری کنند و با اقداماتی این بخش غیر دولتی 100 میلیون دز واکسن تب برفکی سالانه تولید می شود.

وی بیان داشت: قراردادی که موسسه واکسن و سرم‌سازی رازی با موسسه خصوصی تولید واکسن منعقد کرده در راستای خصوصی سازی تولید و در اختیار گذاشتن تواناییهای بخش دولتی به بخش خصوصی است.

آغاز پایش آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در کشور

رئیس سازمان دامپزشکی کشور اعلام کرد: برای کنترل و مقابله با بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان با شروع فصل سرما در کشور، از روز جاری (شنبه) پایش این بیماری در 1300 واحد پرورش مرغ صنعتی کشور آغاز می شود.

وی افزود: در این پایش بالغ بر حدود 19 هزار نمونه برداری از 320 روستا و 1300 واحد پرورش مرغ صنعتی کشور انجام می شود.

وی با بیان آنکه سازمان دامپزشکی کشور برای مقابله با بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان به همکاری ها و رعایت توصیه های بهداشتی تولیدکنندگان و مردم نیازمند است، اظهار داشت: پس از آزمایش های لازم وضعیت گردش ویروس در کشور ارزیابی می شود، بنابراین تمهیدات و اقدامات لازم انجام خواهد شد.

وی تصریح کرد: پرورش دهندگان مرغ روستایی، بومی، صنعتی و زینتی بایستی حساسیت های لازم را درخصوص کنترل و مقابله با این بیماری همانند گذشته داشته باشند تا در صورتی که با تلفات غیرعادی مواجه می شوند، بلافاصله مراتب را به نزدیکترین شبکه دامپزشکی اطلاع رسانی کنند تا اقدامات لازم در اسرع وقت صورت گیرد.

وی گفت: خوشبختانه تمام شبکه های دامپزشکی کشور به مقوله شناسایی، کنترل و مقابله بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان تسلط دارند و پرورش دهندگان طیور و مردم نگرانی در این زمینه نداشته باشند، بنابراین نیازی نیست به طور حتم به ستاد مرکزی سازمان دامپزشکی کشور مراجعه کنند.

وی همچنین به مردم و فروشندگان طیور توصیه کرد: به دلیل احتمال بروز بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در فصل سرما، لازم است از خرید و فروش مرغ زنده و کشتار آن در منازل و معابر خودداری کنند تا سلامت و بهداشت عمومی و محیط زیست با مخاطرات جدی مواجه نشود.

رییس سازمان دامپزشکی کشور در ادامه این نشست با اشاره به این مطلب که سال 2015 جهان به لحاظ تعدد سروتیپهای آنفولانزای فوق حاد پرندگان در یک شرایط ناآرام قرار خواهد داشت، گفت: کشورهای مختلفی در سطح دنیا در حال حاضر درگیر ویروس آنفولانزای پرندگان هستند، بنابراین با توجه به قرارگرفتن در فصل سرما ما باید تمام نکات ایمنی در خصوص پیشگیری از ابتلا واحدهای صنعتی و غیر صنعتی را رعایت کنیم.

وی تصریح کرد: در آمریکا بالغ بر 20 ایالت با بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان مواجه و خسارت های زیادی وارد شد که بیشترین خسارات مربوط به واحدهای تولیدی بوقلمون و مرغ تخمگذار بوده است.

وی افزود: طبق آمارها، میزان خسارات وارده ناشی از بروز این بیماری در امریکا 3.3 میلیارد دلار بوده که 640 میلیون دلار زیان مزارع پرورش بوقلمون و یک میلیارد و 40 میلیون دلار خسارت وارده به مزارع مرغ تخمگذار بوده است.

وی ادامه داد: سازمان دامپزشکی کشور تلاش دارد با برنامه ریزی و تمهیدات لازم از بروز بیماری و خسارت های احتمالی در واحدهای تولیدی جلوگیری کند.

مصرف هورمون در مرغ صحت ندارد/ سازمان دامپزشکی مجوزی برای واردات هورمون رشد طیور صادر نکرده است

رئیس سازمان دامپزشکی کشور درباره ایجاد کمپین «مرغ نخریم» نیز گفت: در این کمپین دو گروه افراد حضور دارند؛ یکی افرادی که به سلامت مردم حساس هستند و گروه دیگر افرادی که اطلاعات کارشناسی کافی ندارند.

وی افزود: گروهی که اطلاعات کارشناسی کافی و صحیح ندارند باید برای اظهارات خود مستندات علمی ارایه دهند و یا اینکه این مسائل از سوی مراجع صلاحیت دار عنوان شود.

به گفته خلج، تمام هورمون های رشد ماهیت پروتئینی دارند، بنابراین در صورتی که خورده یا تزریق شوند، هیچ اثری ندارند و در معده تجزیه می شوند، بنابراین هورمون رشد در عضلات سینه مرغ وجود ندارد و قابل جذب نیست.

وی تاکید کرد: سازمان دامپزشکی کشور تاکنون مجوزی بابت واردات هورمون رشد طیور به کشور صادر نکرده و مردم بدون هیچ نگرانی مرغ مصرف کنند.

وی ادامه داد: طی سالهای اخیر در نمونه برداری های صورت گرفته از سوی سازمان دامپزشکی کشور و سازمان میادین شهرداری ها، تاکنون با وجود هورمون رشد در طیور برخورد نکرده ایم و این موضوع به اثبات نرسیده است.

خلج با تاکید براینکه هیچ هورمونی در تولید مرغ مصرف نمی شود، گفت: در واقع شبهات مربوط به مصرف هورمون رشد در طیور مربوط به کوتاه شدن مدت زمان رشد در واحدهای تولیدی طیور است که منجر به ادعای برخی درباره مصرف این هورمون می شود.

وی افزود: طی 90 سال گذشته، وزن مرغ زنده طی مدت 100 روز با مصرف 4.7 کیلوگرم دان به یک کیلوگرم می رسید، اما با پیشرفت علم و تحقیقات و عملیات اصلاح نژادی امروز وزن مرغ زنده در حدود 35 روز (5 هفته) با مصرف 1.7 کیلوگرم دان به وزن منطقی خود می رسد و این موضوع جای شبهه ای ندارد.

وی درباره اعتبارات دولتی مقابله با بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان، گفت: امسال دولت اعتبار 5 میلیارد تومان را مصوب و دراختیار سازمان دامپزشکی کشور قرار داد.

وی اظهار داشت: همچنین به طور جداگانه اعتبار دو میلیارد تومانی تصویب شد و به واحدهای پرورش طیور استان مازندران اختصاص یافت.

به گفته خلج، همچنین دولت یازدهم برای حمایت از اقدامات سازمان دامپزشکی کشور طی مصوبه ای، تمام استانداران سراسر کشور را به همکاری با سازمان دامپزشکی کشور برای اجرای اقدامات لازم موظف کرده است.

مرغ های بالای 40 روز مشمول بیمه نمی شوند

وی درباره تخصیص خسارات به پرورش دهندگان طیور گفت: طبق قانون بیمه؛ تولیدکنندگان و پرورش دهندگان طیور باید مرغ زنده را نهایت طی مدت 40 روز نگهداری کنند و بیش از این مشمول قانون بیمه ای نمی شود.

وی تصریح کرد: در واقع اگر تولیدکنندگان مرغ را بیش از 40 روز نگهداری کنند، در صورت بروز بیماری و ایجاد تلفات صندوق بیمه خسارتی به تولیدکنندگان ارایه نمی دهد.

وی به تولید کنندگان توصیه کرد: پس از 40 روز مرغ زنده تخم گذار را حذف و مرغ های گوشتی را روانه کشتارگاه کنند تا محصولاتشان مشمول بیمه شود