گزارش مرکز مجازی ترویج دامپزشکی از بی‌توجهی به دامپزشکی روی آنتن سیما:
اوج مظلومیت دامپزشکی در برنامه غیرمحرمانه شبکه دو سیما
 

برنامه غیرمحرمانه شبکه دو سیما با موضوع ایمنی و بهداشت مواد غذایی، اوج مظلومیت دامپزشکی را به نمایش گذاشت.

به گزارش حکیم مهر به نقل از مرکز مجازی ترویج دامپزشکی (مِتُد)، مهمانان این برنامه، در واپسین ساعات جمعه 14 آبان ماه سال جاری تا توانستند از «دامپزشکی» و نقش آن در تأمین بهداشت مواد غذایی غفلت کردند و این سازمان و فعالیت جمع زیادی از دامپزشکان را نادیده گرفتند.

در برنامه غیرمحرمانه این هفته شبکه دو، یک پزشک به نمایندگی از سازمان استاندارد، یک دامپزشک (که البته در برنامه معلوم نشد دامپزشک است) به نمایندگی از وزارت بهداشت و یک متخصص به نمایندگی از وزارت جهاد کشاورزی با موضوع «بهداشت مواد غذایی» به بحث پرداختند.

«دکتر سهیل اسکندری» که خود را عضو هیأت علمی دانشگاه و نماینده سازمان غذا و دارو معرفی کرد، با بیان این مطلب که سازمان هایی نظیر دفع آفات نباتی و دامپزشکی با قانونی قدیمی کارآیی لازم را ندارند، به نقش وزارت بهداشت در تأمین سلامت غذایی اشاره کرد و به بیان مجری برنامه بیشتر سعی کرد از پاسخگویی طفره برود.

 

گفتنی است دکتر اسکندری تحصیلات دامپزشکی و بهداشت مواد غذایی دارد.

پزشک نماینده سازمان استاندارد هم با بیان اینکه پالم اصلاً روغن بدی نیست و اتفاقاً در مقایسه با روغن آفتابگردان برای سرخ کردن مناسب‌تر هم هست (!) تا توانست به نقش مهم سازمان استاندارد در پایش محصولات غذایی اشاره نمود و انتقادات مهمانان حاضر در استودیو در خصوص تفاوت نمونه آزمایش شده با نمونه عرضه شده در بازار را اتهام قلمداد و به شدت تکذیب نمود.

 

اما نکته تأمل برانگیز این برنامه به حضور «دکتر شجاع الدینی»، مدیرکل دفتر محیط زیست و سلامت غذا وزارت جهاد کشاورزی مربوط می‌شد.

او با بیان اینکه وزارت جهاد کشاورزی مسئول تولید غذای سالم و نه پایش سلامت است، متولی پایش سلامت غذا را وزارت بهداشت عنوان کرد و از اینکه نام دفتر تحت مدیریت وی از محیط زیست و توسعه پایدار به محیط زیست و سلامت غذا تغییر کرده ابراز خرسندی و از تعامل گسترده بین بخشی از جمله با سازمان استاندارد در دولت فعلی به عنوان اقدامی مهم در عرصه تأمین سلامت غذا یاد کرد.

عجیب و تأسف‌انگیز آنکه، وی در طول این برنامه نامی از سازمان دامپزشکی (زیرمجموعه وزارت جهاد کشاورزی) نبرد و از نقش دامپزشکان هم که به طور مداوم در تأمین بهداشت مواد غذایی ایفا می‌کنند، یاد نکرد.

 

گفتنی است با وجود تعداد بسیار زیاد دامپزشکان متبحر و متخصص در عرصه بهداشت مواد غذایی، مدیرکل دفتر سلامت غذای وزارت جهاد کشاورزی بعهده فردی است که دکترای گیاه‌پزشکی دارد.

از نکات تأسف‌انگیز دیگر این برنامه آنکه در پایان، شماره تلفن شکایات در زمینه مواد غذایی وزارت بهداشت و همچنین شماره پیامک استعلام اصالت کالاهای وارداتی و حتی شماره پیامک سازمان استاندارد اعلام شد، اما خبری از شماره پیامک یا تلفن مرتبط با سازمان دامپزشکی کشور نبود.

این در حالی است که در سالیان اخیر، مسئولین سازمان دامپزشکی در مراسم چهارده مهر به افتتاح سامانه های مختلف الکترونیک و برخط صدور پروانه بهداشتی و ردیابی محصولات غذایی و نیز اعلام شماره تلفن سراسری ارتباط با این سازمان می‌پردازند، ولی این اقدامات در صدا و سیما و اطلاع رسانی گسترده در این خصوص به نتیجه نرسیده است.