برگى از خاطرات يك دامپزشک - دكتر عيسى ورقايى
 

برگى از خاطرات يك دامپزشک

دكتر عيسى ورقايى

 

براى معاينه گاو "كاك عبداله" عازم روستاى سراب شدم. در حياط كوچك خانه، طويله كاهگلى و قديمى نسبتاً بزرگى بود كه حكايت از وجود دام هاى فراوان درسال هاى دور درون خودش داشت، ولى الان تنها يك گاو قهوه اى شاخدار ساكنش بود كه به شدت افسرده و به قول خودمون درون افكارش غرق شده بود كه برخلاف عادت گاوها حتى نيم نگاهى هم به من تازه وارد نيانداخت.

كاك عبداله و همسر پيرش اين گاو را براى استفاده از شير و ماستش نگهدارى مي كردند و به قول دايه خانم "ديگر توان مالى و جانى نگهدارى دام هاى بيشتر را نداريم".

پس از پرسش هاى معمول براى گرفتن تاريخچه از صاحب دام، دايه خانم آهى كشيده و گفت: "دكتر جان، از شانس بد ما، «نازى» سه روزه لب به غذا نزده، اندازه نصف روزهاى قبل آب نخورده و شيرش كلاً خشك شده."

پس از معاينه و بررسى هاى معمول، متوجه شدم نازى در حال سقط جنين است.

جريان را به كاك عبداله و دايه خانم گفتم و پرسيدم كه تازگى استرسى مثل واكسن، تزريق آمپول، حمله سگ و... به گاو وارد نشده است؟ جواب دادند هيچكدام نبوده.

كمك كردم و جنين ٥ ماهه مرده را انداخت و داروهاى لازمه را تجويز مي كردم كه دايه خانم گفت: "اينم از شانس ما كه بعد از فروختن «رشه» چشم اميدمان به گوساله داخل شكمش بود، اونم از دست رفت"

كنجكاو شده و موضوع را پرسيدم. جواب داد: "سه روز قبل «رشه» گوساله ٨ ماهه نازى را براى مخارج زندگى به چوبدار روستا فروختيم"

با شنيدنش دلم گرفت و برگشتم به دقت سر و صورت گاو را برانداز كردم. تازه متوجه اشك هاى آويزان از چشمان نازى شدم. در چشمان معصومش غم بزرگى را مي شد احساس كرد؛ غم جداشدن از پسر و تنها همدمش.

دوستان اهل فن بهتر مي دانند كه براى سقط گاو علل بسيارى وجود دارد كه وارد شدن استرس فوق العاده شديد، يكى از آنهاست. ناراحتى از دست دادن فرزند براى نازى بقدرى شديد بود كه باعث بيمارى روحى و سقطش شد.

به مرور با كمك دارو، درمان شده و بهبود يافت ولى مطمئناً داغ از دست دادن بچه اش، از يادش نخواهد رفت.


فراخوان حکیم مهر:

ضمن تشکر از جناب دکتر ورقايى گرامی به خاطر ارسال این خاطره زیبا، به اطلاع کلیه همکاران ارجمند می رساند، حکیم مهر آمادگی دارد خاطرات شما را در حوزه دامپزشکی با نام (و یا در صورت تمایل، بدون نام) نویسنده منتشر نماید.

نحوه ارسال خاطرات:

1. بخش «تماس با ما» در بالای صفحه اصلی سایت

2. ایمیل info@hakimemehr.ir

3. ایمیل hakimemehr2013@gmail.com