واکنش رئیس انجمن کشتارگاه‌های دام به نامه اخیر ۱۱ انجمن صنفی دامپزشکی:
آئین‌نامه اجرایی نظارت بهداشتی دامپزشکی شرارت بزرگی است که باید از بین برود!
 

حکیم مهر: در پی نامه اخیر 11 انجمن صنفی مسئولین فنی و ناظرین بهداشتی دامپزشکی سراسر کشور به رئیس سازمان نظام دامپزشکی (اینجا)، «حسین مرادی» رئیس هیأت مدیره انجمن کشتارگاه‌های دام سراسر کشور به این نامه واکنش نشان داد.

به گزارش حکیم مهر، مرادی در کانال اطلاع رسانی انجمن کشتارگاه‌های دام سراسر کشور در یادداشتی نوشت:

دوستان ارجمندم، مسئولین فنی کشتارگاهای دام در سراسر کشور

در پاسخ به نامه ی ۱۱ انجمن مسئولین فنی دامپزشکی سراسر کشور، مایلم بی واسطه مستقیماً با شما صریح  سخن بگویم. قبلا از صراحت در گفتارم پوزش می طلبم، "العذر عند کرام الناس مقبول".

سخن اصیل ما این است؛ ما خواستار یک جایگاه واقعی و پایدار برای مسئولین فنی هستیم؛ جایگاه واقعی در فرایند تولید جایگاهی است که ارزش آفرین باشد، منافع مشروع اقتصادی ایجاد کند. فقط در جایگاه واقعی و پایدار است که مسئول فنی عزیز و ارجمند خواهد بود و این هدف چون ارزشمند و قابل دسترسی است، باید مطلوب ما و شما باشد و ما آماده ایم با گفتگو راهکار رسیدن به این هدف را تبیین کنیم.

کنترل کیفیت و کار مفید برای سالم بودن محصول یعنی ارزش آفرینی و این همان جایگاه والائی است که مسئولین فنی آن را از دست داده اند، چون آنها خصولتی شده اند. دوگانگی در ماهیت مسئولین فنی جایگاه آنها را بیهوده می کند؛ آنها را به عناصری بی مسئولیت و غیر موثر تبدیل می کند، به همین دلیل آئین نامه ی اجرائی نظارت بهداشتی شرارت بزرگی است که باید از بین برود.

حوزه کنترل کیفیت در کشتارگاه های دام بلاتصدی و نابسامان است. در وضعیت موجود مسئولین فنی از کارفرما حقوق مزایای خود را دریافت می کنند لاکن خود را نماینده دامپزشکی و بازرس دولتی می دانند؛ به این ترتیب یک رابطه توأم با ظلم پدید می آید. اگر مسئول فنی از کارفرما حقوق بگیرد و کار کنترل کیفیت انجام دهد، در اینصورت ارزش آفرین خواهد بود و طبعاً رابطه عادلانه می شود. ما معتقدیم باید دولت برای انجام وظیفه ی حاکمیتی خود بازرس مستقل بهداشتی استخدام و در کشتارگاه مستقر کند و مسئول فنی وظیفه کارفرما را برای کنترل بهداشت و کنترل کیفیت انجام دهد. ما این وضعیت را مطلوب می دانیم و به وضعیت  موجود معترضیم و برای اصلاح آن به عنوان یک وظیفه ملی تلاش می کنیم.
ما راه خود را می رویم و متاسفانه شما هم راه خود را می روید. ما سوال می کنیم؛ شما بجای پاسخ دادن، سوال را پاک می کنید، سخن ما را برخلاف مراد ما تفسیر می کنید، از سخن حق استنتاج باطل می کنید و از تخلفات نادر با تعمیم ناروا قاعده می سازید و مصادره به مطلوب می کنید و با حجت قاطع ما را تخطئه و انکار می کنید. این قبیل رفتارها بدبختی فرهنگی این کشور است ایکاش روزی را شاهد باشیم که گفتگو با موازین درست، جایگزین این رفتارهای شوم شود.

در پایان با استناد به سخنان اخیر رئیس پرهیزگار سازمان دامپزشکی کشور، از شما عزیزان دعوت می کنم با مثبت اندیشی و تفکر جمعی و تشریک مساعی برای حل مشکلات مشترک اقدام کنیم تا انشاالله انحراف از بین برود، دامپزشکی در جایگاه واقعی خود قرار بگیرد و تولید در صراط مستقیم هدایت شود.

حسین مرادی