ماهنامه هدهد (خبرنامه انجمن جراحی دامپزشکی ایران) منتشر کرد:
گفت‌وگو با «دکتر مصطفی اسدی» کلینیسین و دانشجوی دکتری تخصصی جراحی دامپزشکی دانشگاه آزاد واحد علوم و تحقیقات
 

حکیم مهر: ماهنامه هدهد (خبرنامه انجمن جراحی دامپزشکی ایران) در شماره اخیر خود به گفتگو با «دکتر مصطفی اسدی» کلینیسین فعال در شهر رشت و دانشجوی دکتری تخصصی جراحی دامپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات تهران پرداخت.

به گزارش حکیم مهر، متن این گفتگو به شرح زیر است:

لطفا خودتان را برای مخاطبان معرفی کنيد؟

مصطفی اسدی هستم. متولد 1356، ورودی سال 75 دکترای حرفه ای دامپزشکی دانشگاه سراسری ارومیه بودم و در حال حاضر دانشجوی دکتری تخصصی جراحی دامپزشکی دانشگاه علوم و تحقیقات تهران هستم.

از چه سالی مشغول به کار دامپزشکی شديد؟

تقریباً از سال پنجم دانشجویی سعی می کردم فعال باشم ولی به طور رسمی پس از اتمام تحصیل در دوره ی عمومی از سال 81 تا 92 به صورت عمومی فعالیت داشتم و پس از آن تصمیم گرفتم که به طور اختصاصی روی حیوانات خانگی تمرکز کنم و با تشکیل تیمی چند نفره اقدام به تاسیس کلینیک اختصاصی حیوانات خانگی نمودم و سپس در زمینه جراحی دامپزشکی ادامه تحصیل دادم.

در چند سال اخير در سطح شهر رشت به چه ميزان در حرفه دامپزشکی و به خصوص جراحی دامپزشکی پيشرفت داشته ايم؟

خوشبختانه شاهد پیشرفت چشمگیری هستیم. با توجه به اینکه در استان گیلان دانشکده دامپزشکی موجود نیست، نقش اصلی درمان بر عهده ی بخش خصوصی است ،لذا نبود متخصصین حس می شد، درحالیکه در چند سال اخیر تعداد متخصصین رو به افزایش است و توقع مراجعه کننده از دامپزشک و حتی خود دامپزشک از خودش فراتر رفته است. در حال حاضر در کلینیک ما دو متخصص جراح، یک متخصص داخلی دامهای کوچک، یک متخصص کلینیکال پاتولوژی و دو دکتر دامپزشک عمومی مشغول فعالیت هستند و در صدد هستیم در آینده ای نزدیک اقدام به تاسیس یک بیمارستان تخصصی دامپزشکی کنیم.

وضعيت امکانات موجود در بخش جراحی و تصویر برداری تشخيصی چگونه است؟

امکانات و تجهیزات بخش جراحی و چه بیهوشی و تصویربرداری تشخیصی در سطح قابل قبولی است و شرایط کاملا مهیاست و خدمات تخصصی چشم پزشکی و دندان پزشکی نیز ارائه می شود.

به نظرتان کار تيمی چقدر در ميزان موفقيت يک جراحی موثر است؟

بی شک بدون داشتن یک تیم کامل و کارامد در زمینه جراحی و بیهوشی، امکان پذیر نیست. ما بر این اصل معتقدیم که حین جراحی علاوه بار حضور جراح متخصص، کمک جراح نیز باید یک متخصص جراحی باشد تا اگر در زمان کار مشکلی برای جراح اصلی پیش آمد، کمک جراح قادر به ادامه ی کار باشد و ریسک هر گونه خطا و سهل انگاری به حداقل میزان ممکن برسد. خوشبختانه اکثر جراحی های ما موفقیت آمیز بوده و نتابج خوبی گرفته ایم.

مشکل اصلی در زمينه کار دامپزشکی در شهر رشت چيست؟

اصلی ترین مشکل مربوط به مسایل مالی است. با اینکه تعرفه خدمات جراحی استان نسبت به سایر شهر ها کمتر است ولی باز مراجعه کنندگان در مورد تقبل هزینه ها دچار مشکل هستند و همه قادر به پرداخت هزینه ی کامل جراحی نیستند.

آيا تا پيش از اين با خبرنامه هدهد آشنايی داشتيد؟

متاسفانه خیر، ولی مشتاقم بیشتر آشنا شوم و در آینده مطالعه خواهم کرد.

چه توصيه ای به همکاران و دانشجويانی که در ابتدای راه هستند داريد؟

مطالعه و مطالعه و مطالعه. تاکید می کنم هیچ وقت از علم روز فاصله نگیرید و همواره در حال تکرار مطالب و نکات جدید باشید. همین طور که تک تک افراد تیم تخصصی ما همیشه در حال مطالعه و مرور نکات تکمیلی هستند، چون بدلیل تنوع و گستردگی کار، مطالب بسیار زیاد و فرار هستند و اگر کسی بخواهد بعد از فارغ التحصیلی دست از مطالعه بکشد، به نظرم اول از همه به خودش خیانت کرده است.

با تشکر از وقتی که در اختيار ما گذاشتيد.

تهیه و تنظیم: ضحی محمودی

شاخه دانشجویی انجمن جراحی دامپزشکی