رئیس سازمان دامپزشکی کشور خبر داد:
تب کریمه کنگو جان ۵ نفر را در کشور گرفت/ جزئیات آغاز واکسیناسیون هدفمند آنفلوانزای فوق حاد پرندگانحکیم مهر: رئیس سازمان دامپزشکی با بیان اینکه ٥ نفر بر اثر ابتلا به تب کریمه کنگو فوت کرده‌اند، گفت: اجرای طرح واکسیناسیون طیور علیه آنفلوانزا در ١٠ استان آغاز شده است.

به گزارش حکیم مهر به نقل از مهر، «دکتر علیرضا رفیعی پور» درباره آخرین وضعیت شیوع بیماری تب کریمه کنگو در کشور، اظهار داشت: تب کریمه بیماری است که امکان سرایت آن به جامعه انسانی در طول ١٢ ماه سال وجود دارد، بویژه در ایام گرم سال که فعالیت کنهها بیشتر است.

وی با بیان اینکه کنه‌ها هم مخزن و هم ناقل بیماری تب کریمه کنگو هستند، افزود: در فصول گرم فعالیت کنه‌ها بیشتر و شرایط خطرناک تر می‌شود.

رییس سازمان دامپزشکی کشور با اشاره به اینکه ذبح غیرمجاز دام خارج از کشتارگاه و آلایش اعضای بدن آن از جمله دل، جگر و کله و پاچه دامی که آلوده است میتواند منجر به سرایت این بیماری به انسان شود، ادامه داد: این ویروس می‌تواند از طریق پوست و مخاط به انسان منتقل شود.

دکتر رفیعی پور افزود: گوشتی که بدون طی کردن مرحله پیش سرد در دسترس خانمهای خانه دار قرار می‌گیرد (در صورتی که زخم و جراحتی روی پوست آن فرد باشد) ممکن است باعث آلودگی او شود.

تب کریمه ٥ کشته داد

وی با اشاره به اینکه این بیماری را خطرناک می دانیم چرا که هر سال جمعیتی را درگیر می کند، گفت: امسال در استان‌هایی مانند کرمان، همدان و یکی از استانهای شمالی بین ٤٥ تا ٥٠ نفر به این بیماری مبتلا شده‌اند که با تشخیص به موقع درمان شدند، ضمن اینکه متاسفانه ٥ نفر در کشور به دلیل ابتلا به این بیماری فوت کردند.

دکتر رفیعی پور با بیان اینکه این ویروس در دام زنده هیچ علایمی ندارد، افزود: هیچکس نمی‌تواند تشخیص دهد دامی به این بیماری آلوده است یا خیر؟ حتی متخصصان دامپزشکی نیز نمی‌توانند چنین موضوعی را تشخیص دهند.

وی با اشاره به اینکه جمعیت زیادی از کنه‌ها در حوزه روستایی، منابع طبیعی و نقاطی که دام هست، وجود دارد، اضافه کرد: با وجودی که مبارزه با آنها دشوار است همکاران ما و خود دامداران این کار را انجام می‌دهند.

دکتر رفیعی پور تصریح کرد: بنابراین کسانی که در مناطق روستایی و نقاطی که دام وجود دارد، زندگی می‌کنند باید با سمپاشی بویژه در ٦ ماهه گرم سال جمعیت کنهها را کنترل کنند.

وی افزود: همچنین مردم گوشتی را خریداری کنند که مرحله پیش سرد را طی کرده باشد ضمن اینکه با توجه به اینکه عید قربان هم نزدیک است از ذبح خارج از کشتارگاه خودداری کنند.

رفیعی پور با اشاره به رواج توزیع گوشت نذری در عید قربان، تاکید کرد :توصیه ما به شهروندان این است که گوشت‌های مذکور را قبل از استفاده ٢٤ ساعت در یخچال نگهداری کنند.

وی افزود: دامپرشکان در محیط‌های روستایی و عشایری آموزش‌های لازم را به قصاب‌ها می‌دهند؛ در واقع قصد ما این بوده مردم عادی اقدام به کشتار دام نکنند و کسی کار کشتار را انجام دهد که آموزش دیده است.

دکتر رفیعی پور ادامه داد :سمپاشی علیه جمعیت کنه‌ها و کنترل آنها و همچنین جلوگیری از کشتار غیرمجاز دام از جمله راه‌های مقابله با این بیماری است.

به گفته وی کشتار غیرمجاز دام علاوه بر تب کریمه عامل انتقال بیماریهایی مانند تب مالت و سیاه زخم نیز هست.

آغاز واکسیناسیون طیور علیه آنفلوانزا در ١٠ استان کشور

رییس سازمان دامپزشکی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به طغیان بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در سال‌های ٩٥ و ٩٦، گفت: در همین راستا سازمان دامپزشکی به عنوان متولی این امر با همکاری تمام اعضای ستاد آنفلوانزا اقداماتی مثل رصد، پایش و اقدامات تشخیصی در حوزه روستایی و صنعتی را با شدت بیشتری انجام می‌دهند.

دکتر رفیعی پور ادامه داد: همچنین در ١٠ استان پرریسک کشور از جمله ٣ استان شمالی و استان‌هایی مانتد قزوین، البرز، قم، تهران، اصفهان و آذربایجان شرقی علاوه بر رصد، پایش و معدوم سازی کانون‌های آلوده تب کریمه، واکسیناسیون هدفمند علیه این بیماری نیز انجام می‌شود.

وی با بیان اینکه عملیات واکسیناسیون ٣ هفته است که آغاز شده، افزود: بر این اساس در ٤ ماهه امسال با کاهش ٧٠ درصدی کانون‌ها نسبت به مدت مشابه سال قبل مواجه هستیم و این می تواند از طغیان بیماری در سالجاری جلوگیری کند.

این مقام مسئول اضافه کرد: همچنین از اواخر تیرماه رصد و پایش مرغ‌های روستایی و محل نگهداری مرغ‌های بومی شروع می‌شود و هرجا که با بیماری مواجه شویم اقدامات لازم را انجام می‌دهیم ضمن اینکه در اوایل مهرماه مجددا رصد و پایش شروع می‌شود و اینبار اقدامات مذکور در شعاع پنج، ده و پنجاه کیلومتری آبگیرها و تالابهای کشور صورت می‌گیرد.

وی با بیان اینکه سالانه ٢ تا ٤ میلیون قطعه پرنده مهاجر وارد ایران میشود، گفت: این پرندگان در ٦٢٠ تالاب و محل آبگیر فرود می‌آیند.

۱۰۰ درصد واکسن‌های آنفلوانزای فوق حاد پرندگان وارداتی است

دکتر رفیعی پور با بیان اینکه هم اکنون ١٠٠ درصد واکسن‌های مورد استفاده در طرح واکسیناسیون علیه آنفلوانزا، وارداتی هستند، افزود: شرکت‌های داخلی تلاش میکنند واکسن ایرانی و بومی برای این منظور تولید کنند.

وی با اشاره به اینکه اتحادیه سراسری مرغداران میهن (مرغ تخمگذار) و خود مرغداران این واکسن‌ها را از واردکنندگان می‌خرند، ادامه داد: سپس آنها را در اختیار اکیپ‌های آموزش دیده دامپزشکی قرار می‌دهند تا تزریق را انجام دهند.

این مقام مسئول با بیان اینکه طبق برنامه باید مجموع جمعیت مرغ تخمگذار که حدود ٥٠ تا ٦٠ میلیون قطعه است، واکسیناسیون شوند، ادامه داد: پیش بینی میکنیم نیازمان به واردات ١٠٠ تا ١٥٠ میلیون دز واکسن باشد.

دکتر رفیعی پور با اشاره به اینکه در فاز اول کار ١٠ میلیون دز واکسن وارد شده است، گفت: ١٠ میلیون دز دیگر نیز به زودی وارد خواهد شد.

وی درباره اینکه هزینه واکسیناسیون برای مرغداران چقدر است، افزود: واکسن آنفلوانزا +نیوکاسل تزریقی ترکیبی است و هزینه هر دز آن ۴۳۰ تومان و هزینه واکسیناسیون ۷۰ تومان است که جمعاً ۵۰۰ تومان می‌شود.