انتقال موش‌های زنده به پایتخت توسط شرکت‌های پیمانکاری شایعه است!/ زنده‌گیری هر سگ ۴۰۰ هزار تومان هزینه دارد
 

مدیرعامل شرکت ساماندهی صنایع و مشاغل شهر تهران با بیان این که شرکت‌های پیمانکاری در حوزه مقابله با حیوانات موذی تنها برای "فعالیت، میزان تجهیزات و منافذی که در حوزه مقابله با موش‌ها مسدود می‌کنند" از این شرکت پول دریافت می‌کنند، گفت: ورود موش های زنده از سایر نقاط دیگر به شهر تهران برای دریافت پول از اساس شایعه‌ای بیش نیست.

به گزارش حکیم مهر به نقل از ایسنا، «فرهاد افشار» در نشست خبری امروز (یکشنبه) در تشریح عملکرد شرکت ساماندهی صنایع و مشاغل شهر تهران به ویژه‌ در حوزه انتقال صنایع مزاحم، گفت‌: فلسفه ساماندهی صنایع و مشاغل شهر تهران بر اساس بند " 20" ماده "55" قانون شهرداری ها که وظایف و تکالیف این سازمان را تعیین می‌کند، شکل گرفته است. بر این اساس برخی از وظایف شهرداری تهران نیابتا به این شرکت سپرده شده است تا از احداث و دایر شدن مشاغل مزاحم که بهداشت عامه را به خطر می اندازند جلوگیری کنند.

وی افزود: سال 1369، 31 بسته شغلی به عنوان مشاغلی که آلایندگی بالایی دارند پس از بررسی به شهرداری تهران ابلاغ شد. تا شهرداری‌ها نسبت به انتقال آنها به بیرون از شهرها اقدام کنند.

مدیرعامل شرکت ساماندهی صنایع و مشاغل شهر تهران، ادامه‌ داد: شرکت ساماندهی صنایع و مشاغل شهر تهران مکلف شد مشاغلی همچون کوره‌های آجرپزی، گچ پزی و آهک پزی را از داخل شهرها منتقل کنند. همچنین هفت اتحادیه که فعالیت آنها برای شهر ایجاد مشکل می‌کرد همانند آهنگری‌ها، نجاری‌ها، آلومینیوم کارها و ... مقرر شد در گام دوم نسبت به انتقال این صنایع از شهر تهران اقدام شود.

وی با اشاره به این که امروزه در شهرها دنیای مطالعات گسترده‌ای در خصوص مدیریت صنایع و مشاغل به ویژه‌ در کشورهای پیش رو صورت گرفته است، خاطر نشان کرد: ما نیز با بررسی شرایط موجود و استفاده از این تجارب بهترین رویکرد را مدنظر قرار دهیم. امروز برای ساماندهی صنایع و مشاغل در دنیا رویکرد توسعه پایدار مدنظر قرار گرفته است. رویکرد توسعه پایدار که سه رکن مسائل اقتصادی، اجتماعی و زیست محیطی را مدنظر قرار می‌دهد.

افشار در ادامه‌ صحبت‌های خود، تاکید کرد: باید الزاماتی را برای صنایع و مشاغل در نظر بگیریم تا هر یک از صنایع و مشاغل با رعایت این الزامات بتوانند در هر نقطه از شهر ادامه‌ فعالیت داشته باشند. در کشور ما با توجه به عدم بهره گیری از تکنولوژی‌های نوین در حوزه صنایع نیاز است که صنایع فاصله ای با محدوده‌های مسکونی داشته باشند؛ لذا یکی از محدودیت‌هایی که برای صنایع در نظر گرفته می‌شود همین فاصله آنها از محدوده‌های مسکونی است.

مدیرعامل شرکت ساماندهی صنایع و مشاغل شهر تهران ابراز امیدواری کرد که تا پایان سال جاری دستورالعمل های لازم جهت الزاماتی که رسته های شغلی باید آن را رعایت کنند برای 80 رسته تدوین و عملیاتی شود. فضای جغرافیایی و تطبیق مشاغل با رسته‌های اطراف آنها نیز مورد توجه قرار می‌گیرد.

وی تاکید کرد: به ‌این‌ ترتیب فضای زیست محیطی شهر ارتقاء پیدا می‌کند و به ‌این‌ ترتیب شهر زیست پذیرتر برای شهروندان تهرانی محقق می‌شود. در حال‌ حاضر 400 هزار واحد شغلی در تهران فعالیت می‌کنند که در ارتباط با هر فعالیت شغلی دو شاخص و الزام را باید تعریف کنیم. در حقیقت باید این مشاغل در بحث آلودگی‌ها در سه شاخه آلودگی هوا، آب و خاک الزامات برای آنها تعریف شود و از سویی دیگر بحث مزاحمت‌هایی که موجب نارضایتی شهروندان نیز می‌شود با توجه به موقعیت جغرافیایی و تطبیق فعالیت‌های شغلی در محدوده جغرافیایی مورد توجه قرار گیرد.

افشار در بخش دیگری از صحبت‌های خود به موضوع آلودگی‌های ناشی از فعالیت کارواش‌ها در شهر تهران اشاره کرد و افزود: برای این رسته شغلی نیز باید الزامات در حوزه آلودگی آب مدنظر قرار بگیرد به شکلی که قبل از ورود آب این واحدهای صنفی به فاضلاب شهری به استانداردهای لازم برسد.

وی در ادامه‌ تاکید کرد : قطعا تدوین و رعایت الزامات زیست محیطی و رفع مزاحمت‌های مشاغل مختلف در سطح شهر پویا است به شکلی که ممکن است دو سال پیش تصمیمی در این حوزه گرفته شده باشد، ولی امروز دیگر این تصمیم برای شهر قابل اجرا نباشد. در حقیقت بحث مسائل مدیریت شهری و رفتار شهروندان به گونه‌ای در فضایی ایستا نیست که بتوان برای آنها تصمیمات ایستا اتخاذ شود. روزی فعالیت شغلی در شهر آغاز می‌شود و دو سال بعد جایگاهی برای این فعالیت وجود ندارد این که بخواهیم بگویم که در تاریخی تصمیمی گرفته شده است و امروز در تضاد با گذشته است، قابل قبول نیست چرا که باید بر اساس تغییرات شهر تصمیم گیری صورت گیرد.

افشار ادامه‌ داد: امروز نظارت الکترونیک ما را به مسیری خواهد برد که بسیاری از فضاهای فیزیکی مانند گذشته را نخواهد داشت. به گونه‌ای که شاید در آینده تنها اغذیه فروشی‌ها به صورت فیزیکی در شهر باقی بمانند.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود در پاسخ به سوالی در خصوص جمع‌آوری سگ‌های ولگرد در شهر تهران، گفت‌: یکی از ماموریت‌های جانبی که به این شرکت تکلیف شده است، همین موضوع است که برای انجام صحیح آن واحدهایی در مناطق مختلف تعریف کردیم و این واحدها زیر نظر مناطق این فعالیت را انجام می‌دهند و شرکت ساماندهی صنایع و مشاغل شهر تهران نظارت عالیه را بر عهده دارند. ما این موضوع را به صورت پکیجی تعریف کرده‌ایم تا با کمترین هزینه ممکن قابل انجام باشد. به طور متوسط روزانه 30 تا 50 قلاده سگ در سطح مناطق 22 گانه تهران زنده گیری می‌شوند که هر قلاده حدود 400 هزار تومان هزینه در بر دارد.

مدیرعامل شرکت ساماندهی صنایع و مشاغل شهر تهران، بیان‌ کرد: با توجه به ورود سگ‌های ولگرد در شهر از شهرهای اقماری تهران برای کاهش هزینه‌ها مقرر شده است دعوتی از مدیران شهری و دهیاری‌های اطراف تهران صورت گیرد تا همزمان با زنده گیری سگ‌ها در مناطق 22 گانه تهران شهرها و روستاهای اطراف نیز این کار را انجام دهند و نسبت به عقیم سازی این سگ‌ها اقدام کنند تا به ‌این‌ ترتیب جمعیت این حیوانات کنترل شوند.

وی در ادامه‌ درباره مبارزه این شرکت با جانواران موذی همچون موش در سطح تهران نیز، گفت‌: این موضوع نیز یکی دیگر از مأموریت‌های ناخواسته این شرکت است که بر اساس تکلیفی که بر عهده ما گذاشته شده است از سنوات گذشته فعالیت‌های زیادی توسط این شرکت انجام شده است. متاسفانه ذهنیت منفی در این حوزه در خصوص جمعیت بالای این حیوانات که باید اعلام کنیم مطرح شده بود که هیچ آمار ‌دقیقی نسبت به حضور این حیوانات در تهران وجود ندارد. به تازگی مرکز مطالعات شهرداری تهران با یکی از شرکت ها در این حوزه قراردادی منعقد کرده است که بتواند ظرف یک سال و نیم آینده با مبنای علمی برآوردی از جمعیت موش‌ها در سطح شهر تهران به دست بیاورند. لذا اعلام آمارها در گذشته هیچ یک مبنای علمی نداشته است. شرکت ما نیز برای شناخت تنوع زیستی این حیوان در سطح شهر قراردادی با انستیتو پاستور ایران منعقد کرده است که تنوع زیستی جمعیت موش ها شناسایی شود.

افشار در بخش دیگری از صحبت‌های خود، اظهار کرد: برای مبارزه با این حیوانات در سطح شهر تهران از اساتید جانورشناس نیز دعوت به عمل آوردیم و با تشکیل تیمی در این خصوص به دنبال نیازهای اکولوژیک این حیوان هستیم. قطعا با وجود دو موضوع پناهگاه، آب و غذا به واسطه حضور شهروندان برای این جانوران باید به دنبال کنترل و کاهش جمعیت این حیوانات باشیم. بی تردید حذف کامل این موجودات پیش فرضی منسوخ است و به فرض تحقق آن نیز تبعات محیط زیستی آن مورد مطالعه قرار نگرفته است.

وی ادامه‌ داد: موش‌ها از هوش بسیاری برخوردار هستند و در کمترین زمان ممکن خود را با محیط شهری تطبیق می‌دهند. به شکلی که اگر ماده سمی باعث مرگ یکی از اعضای این جمعیت شود، بقیه موش ها از آن مواد استفاده نخواهند کرد. لذا کنترل جمعیت آنها و کاهش خطراتشان برای شهروندان بهترین رویکرد موجود در مقابله با این حیوانات است.

مدیرعامل شرکت ساماندهی صنایع و مشاغل شهر تهران درباره شیوه کار پیمانکاران در حوزه مقابله با حیوانات موذی نیز، خاطر نشان کرد: به هیچ عنوان پیمانکاران ما در مقابل لاشه جمع‌آوری شده موش‌ها از ما پولی دریافت نمی‌کنند ،‌ بلکه بر اساس فعالیت، تجهیزات به کار گرفته شده و نهایتا تعداد منافذی که از بین می برند از شرکت ساماندهی صنایع و مشاغل شهر تهران پول دریافت می‌کنند. لذا شایعاتی از قبیل وارد کردن موش‌های زنده از نقاطی خارج از تهران به شهر تهران برای درآمدزایی شرکت های پیمانکاری شایعه ای بیش نیست.