نماینده ولی‌فقیه در وزارت جهاد کشاورزی عنوان کرد:
استفاده از دامپزشکان کشورهای مبداء گوشت وارداتی به‌جای اعزام دامپزشکان ایرانی، برای کاهش هزینه‌ها بوده است

حکیم مهر: نماینده ولی فقیه در وزارت جهاد کشاورزی گفت: در حال حاضر تجاری که درخواست واردات گوشت می دهند نماینده وزارت جهاد کشاورزی با آنها فرستاده می شود و از زمان ذبح تا بسته بندی نظارت و مهر می کند و اگر پلمب کانتینر در زمان وزارت باز باشد، به کشور مقصد برگردانده می شود.

به گزارش حکیم مهر به نقل از موج، «حجت الاسلام سیدرضا تقوی» با اشاره به اینکه ایران در کشورهای مختلف همچون روسیه، برزیل، آذربایجان، ارمنستان، لهستان و... کشتارگاه داریم که در آنجا علاوه بر دامپزشک، یک نماینده مستقر است و به تازگی برای کاهش هزینه به دنبال انعقاد قرارداد با کشورهای دیگر هستیم که دامپزشک از آن کشور فراهم شود. همچنین کشور مبدأ به نماینده های ایرانی پرداختی با اسم اضافه کار و ...داشتند که هزینه آن روی قیمت گوشت اضافه می شد که این موضوع را ممنوع اعلام کردیم.

حجت الاسلام تقوی درباره اینکه آیا نظارت بر واردات گوشت توسط بخش خصوصی انجام می شود؟ چراکه به تازگی درباره کیفیت گوشت های وارداتی شبهاتی وجود دارد، گفت: در حال حاضر تجاری که درخواست واردات گوشت می دهند نماینده وزارت جهاد کشاورزی با آنها فرستاده می شود و از زمان ذبح تا بسته بندی نظارت و مهر می کند و اگر پلمب کانتینر در زمان وزارت باز باشد به کشور مقصد برگردانده می شود.

او با تاکید بر اینکه میزان ذخیره غذا در کشور در زمان قبل از انقلاب برای 33 روز بود که امروز به 90 روز رسیده است، گفت: در حال حاضر قیمت تضمینی گندم 1700 تومان در نظر گرفته شده و امروز میزان تولید و ذخیره گندم بیش از نیاز کشور است.

او با بیان اینکه نمایشگاه دستاوردهای 40 سال کشاورزی از 11 تا 26 اسفند در مصلی بزرگ می شود، گفت: در این نمایشگاه محصولات کشاورزی با قیمت تنظیم بازاری عرضه خواهد شد و در حال مذاکره برای اضافه کردن محصولات دیگر نیز هستیم.همچنین طبق ماده 12 قانون نظارت بر ذبح اعضای نظارت غذای حلال معرفی خواهند شد.

نماینده ولی فقیه با اشاره به اینکه ایران تنها 7 دهم درصد از تولیدات غذای حلال در اختیار ایران است، تصریح کرد: در حال حاضر بیشترین سهم بازار غذای حلال در اختیار ترکیه و مالزی است و دلیل این کم بودن سهم بازار ایران ناشی از نابسامانی قانونگذاری تجارت حلال در ایران است که سازمان و تشکل های مختلفی همچون اتاق بازرگانی نقش دارند.

در این نشست اعلام شد روز 24 اسفند در حاشیه نمازجمعه در مصلی محصولات سیب و پرتقال با قیمت مناسب عرضه خواهد شد و همچنین در جمعه بازارهای کشاورزی محصولاتی برای شب عید عرضه خواهد شد.