روز گذشته صورت گرفت:
گزارش اختصاصی حکیم مهر از مراسم افتتاحیه پنجمین همایش بین‌المللی و نمایشگاه خوراک دام (فیداکسپو) با حضور رئیس سازمان دامپزشکی کشور (+تصاویر)
 

حکیم مهر- محسن طاهرمیرزایی:‌ مراسم افتتاحیه پنجمین همایش بین‌المللی و نمایشگاه جانبی خوراک دام، طیور و آبزیان ایران (فیداکسپو) در حالی برگزار شد که آمار و ارقام ارائه شده در آن در خصوص وضعیت کنونی صنعت خوراک دام، طیور و آبزیان با واکنش‌های کاملا متضاد معاونین وزیر جهاد کشاورزی همراه بود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی حکیم مهر، معاون وزیر و رئیس سازمان مرکزی تعاون روستایی کشور آمار و ارقام اعلام شده را بحرانی دانست و از یک ترازنامه بسیار شکننده خبر داد، در حالی که معاون بهبود تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی این آمار را یک عظمت برای این صنعت دانست.

در صنعت تولید خوراک دام با یک زیان انباشته قابل توجه روبرو هستیم

رئیس سازمان مرکزی تعاون روستایی کشور ضمن اشاره به آمار و ارقام مطرح شده در مراسم در خصوص وضعیت صنعت تولید خوراک دام و طیور کشور، گفت: «با توجه به ساختار صنعت تولید خوراک دام و با توجه به آمار ارائه شده، ساختار ترازنامه بسیار شکننده‌ای داریم، چون با یک زیان انباشته قابل توجه روبرو هستیم.»

 «دکتر حسین شیرزاد» افزود: «هزینه‌های دستمزد در صنعت بالاست و اگر فشارهای تحریم را هم در کنار آن قرار دهیم، خواهیم دید که وضعیت صنعت پایدار نیست به خصوص که با ۴۰ درصد ظرفیت کار می‌کنیم. این مساله به مثابه یک زنگ خطر است که این صنعت همین الان هم نیاز به حمایت بیشتر دارد.»

وی با تاکید بر اینکه صنعت خوراک دام و طیور توان مذاکره برای فاینانس یا تامین مالی را با بانک‌ها نخواهد داشت، تصریح کرد: «سود این صنعت در چرخه سرمایه در گردش است. این صنعت با این ساختار ترازنامه‌ای نیاز به حمایت دارد و باید مکانیزمی برای پوشش ریسک آن به وجود بیاید.»

شیرزاد در پایان گفت: «سازمان تعاون روستایی به دنیال این است که یک فدراسیون قوی داشته باشد تا بتواند کل ذی نفعان این صنعت را نمایندگی کند.»

نمی‌دانم چرا وقتی به دور هم جمع می‌شویم، احساس عجز می‌کنیم؟

در ادامه معاون بهبود تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه آمار و ارقام نشان می‌دهد که ما همه چیز داریم، گفت: «من نمی‌دانم که چرا وقتی به دور هم جمع می‌شویم، احساس عجز می‌کنیم؟»

 «دکتر مرتضی رضایی» آمار و ارقام ارائه شده در مراسم را یک عظمت دانست و تصریح کرد: «ما بزرگترین تولید کننده مرغ جهان و در تولید شیر جزء کشورهای برتر دنیا هستیم. مردم ما مثل پفک مرغ می‌خورند و سفره‌های آنها رنگین است.»

وی با تاکید بر اینکه دولت دخالتی در تنظمیم بازار ندارد، خاطرنشان کرد: «تمام فعالیت‌ها با بخش خصوصی است. مثلا دولت ذرت وارد نکرده و دخالتی نمی‌کند اما زمان گرفتاری ورود می‌کند. متاسفانه ما خود به دست خود گرفتاری ایجاد می‌کنیم.»

موضوع تبادل مالی حتی حوزه غذا و دارو را درگیر کرده است

 «دکتر علیرضا رفیعی‌پور» رئیس سازمان دامپزشکی کشور در پنجمین همایش بین‌المللی و نمایشگاه جانبی خوراک دام، طیور و آبزیان با بیان اینکه شرایط جنگ می‌تواند خوداتکایی و خودکفایی را برای هر کشوری رقم بزند، اظهار کرد: هیچ وقت فکرش را نمی‌کردیم که نفت اهرم دشمنان شود و امکان صادرات آن به سایر کشور‌ها وجود نداشته باشد.

وی با اشاره به اینکه وابستگی به نفت در حوزه خودکفایی به ما کمک نمی‌کند افزود: این در حالیست که دشمن در برابر ۳ گزینه تکنولوژی، دانش و محصول هیچ قدرتی ندارد همانند نفت که باعث شد به چالش‌های فعلی برخورد کنیم.

در ادامه رئیس سازمان دامپزشکی کشور با بیان اینکه موضوع تبادل مالی حتی حوزه غذا و دارو را درگیر کرده است، گفت: «هر چند دشمنان به دروغ می‌گویند که به امنیت غذایی کاری نداریم، اما برای آن‌ها مهم است که به امنیت غذایی مرتبط به ۸۰ میلیون نفر دست بزنند.»

 «دکتر علیرضا رفیعی‌پور» ادامه داد: «در حوزه تولید نهاده‌های دامی، واکسن، دارو، ریز مغذی‌ها و ویتامین‌ها امیدواریم به خوداتکایی برسیم تا دیگر نیازی به واردات نداشته باشیم.» وی افزود: «بنده معتقدم که هم‌اندیشی و برگزاری نمایشگاه‌های این چنینی در راهگشا بودن مشکلات اهمیت بسزایی دارد.»

رئیس سازمان دامپزشکی کشور با بیان اینکه مقام معظم رهبری در گام دوم انقلاب از واگذاری امور به مردم به عنوان یک اصل یاد می‌کند، اظهار کرد: «رفع موانع تولید در کنار واگذاری امور به مردم برای برون رفت از مشکلات تأثیر بسزایی دارد.»

این مقام مسئول با اشاره به اینکه سازمان دامپزشکی در حوزه کاری خود بر بیش از ۳۰۰ واحد دامی نظارت دارد، بیان کرد: در حوزه جنگ اقتصادی اقتصاد مقاومتی را در برابر هر نوع تهدیدی باید مقاوم کنیم.

وی در پایان تصریح کرد: «در شرایط فعلی اقتصاد وزارت جهاد کشاورزی در دو مقوله بهره‌وری و امنیت غذایی مسئولیت دارد.»

پنجمین همایش و نمایشگاه بین المللی خوراک دام، طیور و آبزیان فیداکسپو (۲۰۱۹) امروز سه شنبه ۱۱ تیر ۹۸ با حضور مسئولان بلند پایه وزارت جهاد کشاورزی و شرکت‌های داخلی در نمایشگاه تخصصی شهرداری تهران واقع در بوستان گفت و گو آغاز به کار کرد و به مدت سه روز تا سیزدهم تیرماه ادامه خواهد داشت.

در این همایش از «محمود زند تفرشی» پیشکسوت صنعت خوراک دام کشور و از ۱۹ فعال حوزه تولید خوراک دام، طیور و آبزیان در استان‌های خوزستان، گلستان و لرستان که بعد از وقوع سیل با تولید خوراک از تولید کنندگان دام، طیور و آبزیان این استان‌ها حمایت کردند؛ تجلیل شد.