برای دومین بار جهان:
انجام موفقیت‌آمیز جراحی کاتاراکت یک خروس ۹ ساله توسط چشم‌پزشک تبریزی (+تصاویر)

حکیم مهر: چشم پزشک تبریزی برای دومین بار در جهان عمل آب مروارید خروس ۹ساله را با موفقیت انجام داد.

به گزارش حکیم مهر به نقل از فارس، «دکتر بهنام غفارزاده» چشم پزشک متخصص تبریزی که پیش از این برای اولین بار در دنیا عمل جراحی کاتاراکت (آب مروارید) چشم خروس را با موفقیت انجام داده بود، طی روزهای اخیر نیز دومین عمل جراحی آب مروارید خروس ۹ساله را انجام داد.

دکتر بهنام غفارزاده در این خصوص گفت: طی تماس تلفنی یکی از شهروندان تهرانی و علائم ذکر شده توسط وی حدس زدم خروس مورد نظر دارای آب مروارید است؛ بعد از مشاهده عکس‌های مربوطه مطمئن شده و اعلام کردم هر چه زودتر عمل جراحی باید صورت گیرد، چرا که به اصطلاح آب مروارید چشم خروس رسیده بود و در صورت عمل نشدن خطر نابینایی وجود داشت؛ طبق هماهنگی صورت گرفته آنها به تبریز آمده و عمل آب مروارید با موفقیت صورت گرفت.

وی افزود: این دومین خروسی است که طی یک‌سال اخیر مورد عمل جراحی آب مروارید قرار گرفته است، البته پیش از آن نیز عمل جراحی روی چشم اردک ۹ ساله را در مطب خود با موفقیت انجام داده ام.

غفارزاده ادامه داد: با توجه به اینکه مردمک چشم پرندگان مشابه انسان‌ها و سگ و گربه نیست، به مراتب شرایط عمل جراحی سخت‌تر است و حتی احتمال از بین رفتن مردمک چشم آنها وجود دارد که خوشبختانه در یک عمل طولانی و سخت، جراحی با موفقیت به پایان رسید.

این چشم پزشک تبریزی با اشاره به جراحی‌های موفق چشم پرندگان در تبریز اذعان داشت: زمانی که ظرفیت و قابلیت عمل جراحی آب مروارید موفقیت‌آمیز پرندگان در تبریز امکان پذیر است، بنابراین می‌توان عمل آب مروارید حیوانات بزرگتر مانند شیر، اسب، پلنگ و سایر حیوانات نگهداری شده در باغ وحش‌ها را انجام داد.

غفارزاده حال کنونی این خروس ۹ساله را خوب ارزیابی کرد و گفت: در حالی که صاحب این خروس ۳ الی ۴ماه در کلینیک‌های دامپزشکی در تهران این خروس را برای معالجه برده بود ولی آنها از سلامت چشم خروس قطع امید کرده بودند ولی ما به لطف الهی عمل آب مروارید چشم چپ خروس را با همکاری مدیر یکی از کلینیک‌های دامپزشکی با موفقیت انجام دادیم.

«رضا پاپی‌نژاد» صاحب خروس 9 ساله نیز به خبرنگار فارس گفت: برادر کوچکترم که هشت سال پیش دانش‌آموز کلاس چهارم دبستان بود برای خودش از این جوجه‌های رنگی خریده بود، طی سال‌هایی که این جوجه خروس رنگی در منزل ما بود انس و الفت ما بیشتر شده و نسبت به آب و غذای وی حساس بوده و احساس مسوولیت می‌کردیم.

وی افزود: طی این  سال‌ها جوجه خروس رنگی ما حسابی بزرگ شده بود و البته کمی مشکل تنفسی هم داشت؛ یک روز دیدم در عدسی چشم چپ این خروس یک نقطه سفید ایجاد شده ، چند روز بعد متوجه شدم این نقطه سفید بزرگتر و بیشتر شده است.

پاپی‌نژاد ادامه داد: در بین اعضای خانواده فردی علت را نمی‌دانست و اطلاعات زیادی در این زمینه نداشتیم تا اینکه خروس محبوبمان را به یک کلینیک دامپزشکی در تهران بردیم، بعد از معاینه تشخیص دامپزشکان آب مروارید یا همان اصطلاح چشم پزشکی (کاتاراکت) بود.

وی افزود: بعد از آن به چند کلینیک معتبر دامپزشکی پرندگان در تهران مراجعه کردیم؛ تشخیص آنها نیز آب مروارید بود ولی تخصص و آگاهی زیادی در مورد عمل جراحی آب مروارید خروس نداشتند؛ آنها گفتند چشم چپ خروس هیچ واکنشی ندارد و نابینا شده است.

وی ادامه داد: برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد عمل جراحی آب مروارید خروس به جستجوی اینترنتی پرداخته و متوجه شدم یک چشم پزشکی تبریزی برای اولین بار در دنیا آب مروارید چشم یک اردک و خروس را عمل کرده است؛ خواندن این اخبار قوت قلب و نقطه امیدی شد برای امیدواری در مورد بازیابی سلامت چشم این خروس.

پاپی‌نژاد ادامه داد: شماره مطب  بهنام غفارزاده را از طریق سیستم نوبت‌گیری اینترنتی پیدا کردم، ابتدا مادرم با آقای دکتر تماس گرفت و موضوع را مطرح کرد و آقای دکتر غفارزاده نیز موافقت کرده بودند.

وی افزود: همان شب دکتر غفارزاده پیام داد و درخواست کرد که عکس‌های گرفته شده از چشم خروس را ببیند. دکتر غفارزاده بعد از مشاهده عکس‌ها اعلام کرد که عمل آب مروارید چشم خروس هر چه زودتر باید انجام شود، چرا که ممکن است به آب سیاه تبدیل شود.

پاپی‌نژاد با اشاره به پیگیری زیاد چشم پزشک تبریزی برای عمل جراحی چشم خروس خاطرنشان ساخت: انصافا دکتر غفارزاده خیلی تلاش کرد با وجودی که به سمینار علمی دعوت شده بود ولی با جابه جایی برنامه‌های خود زمانی را برای عمل جراحی چشم خروس اختصاص داد و در یک کلینیک دامپزشکی در تبریز این کار را با موفقیت انجام داد و تاکنون جویای حال خروس بوده و وضعیت آن را به صورت مستقیم پیگیری می‌کند.

وی در پایان با تاکید بر اینکه عمل جراحی آب مروارید چشم خروس کاملا رایگان بود و هیچ هزینه‌ای از وی دریافت نشده است از زحمات و تلاش‌های دکتر غفارزاده تشکر و قدردانی کرد.