رئيس شبکه دامپزشکی شهر تهران در گفت‌وگو با حکیم مهر:
با تفاهم‌نامه جدید، تمام کلانتری‌های تحت پوشش پلیس پیشگیری، ۲۴ ساعته با دامپزشکی همکاری می‌کنند/ دامپزشکی متولی تعیین قیمت و تامین دام در روز عید قربان نبود


حکیم مهر- محسن طاهرمیرزایی:در مجموع فضای حاکم بر شهر تهران در روز عید قربان، رضایت‌بخش بود. این را رئيس شبکه دامپزشکی شهر تهران بعد از اجرای طرح نظارت بهداشتی بر جایگاه‌های عرضه دام به حکیم مهر‌ می‌گوید. به گفته «دکتر مجید محمدیان» از ۲ ماه پیش برنامه‌ریزی‌‌های مختلف برای اینکه این طرح ملی به بهترین نحو انجام گیرد، صورت گرفته بود و البته تعیین قیمت و تامین دام در این روز، بر عهده دامپزشکی نبود.

وی همچنین از راه‌اندازی مرکز دامپزشکی جنوب تهران خبر می‌دهد و می‌گوید:‌ «یکی از مصوبات شورای کشاورزی فرمانداری تهران تفکیک دامپزشکی شهر تهران به ۴ مرکز شمال، جنوب، شرق و غرب بود تا امور تسهیل و سطح کیفی و کمی نظارت‌های حاکمیتی ارتقا یابد.»

حکیم مهر:‌ اقدامات اداره دامپزشکی شهر تهران برای عید قربان چه بود؟

از ۲ ماه پیش برنامه‌ریزی‌‌های مختلف برای اینکه این طرح ملی را به بهترین نحو انجام دهیم انجام شد. هماهنگی‌ها با سازمان میادین شهرداری تهران، نیروی انتظامی، کمیته امداد، بهزیستی و ... صورت گرفت تا روز عرفه و روز عید قربان بهترین خدمات در سطح شهر تهران ارائه شود.

حکیم مهر: چه تعداد جایگاه در نظر گرفته شده بود؟

حدود ۴۰ جایگاه تدارک دیده شد که ۲۴ جایگاه مربوط به سازمان میادین میوه و تره‌بار شهرداری تهران و مابقی متعلق به بهزیستی، کمیته امداد، خیریه‌ها و... بود. در این ۴۰ جایگاه، ۱۵۶ نفر دامپزشک و کارشناس مستقر کردیم تا کار نظارت بهداشت قرنطینه‌ای را انجام دهند. ۴۰ نفر هم ناظر شرعی برای نظارت روی شرعیت ذبح مستقر شدند.

حکیم مهر:‌ حجم عملیات امسال در قیاس با سال گذشته چه تفاوت‌هایی داشت؟

سال گذشته عملیات بازرسی قبل از کشتار روی ۲۵ هزار راس دام زنده انجام و این تعداد دام پلاک‌کوبی شده و اقدامات بهداشتی قرنطینه‌ای روی آنها انجام شد. از این ۲۵ هزار راس، ۱۲ هزار راس وارد خط کشتار شد و معاینه‌ها و بازرسی‌های حین کشتار روی آنها انجام شد تا هم دام زنده سالم و هم لاشه استحصالی سالم به دست مردم برسد.

امسال هم کار ما از ساعت ۹ صبح تا ۷ بعد از ظهر روز عرفه آغاز شد و اکیپ‌های ثابت، سیار و ستادی ما در ۴۰ جایگاه‌ حضور پیدا کردند تا مباحث نظارتی را انجام دهند. در روزعید قربان نیز از ساعت ۶ صبح تا ۳ بعد از ظهر عوامل ما حضور برای نظارت‌های بهداشتی و قرنطینه‌ای حاضر شدند و طی بازدیدی که رئیس سازمان، مدیر کل استان و سایر همراهان از ۳ جایگاه انجام دادند، رضایت خاطر حاصل شد.

میدان کتاب سعادت‌آباد جزء جایگاه‌های خوب ما در شمال تهران است. بازدید بعدی از شیرخوارگاه آمنه بود که یک محل دائمی بوده و در تمام طول سال فعال است. جایگاه سوم در منطقه حکیمیه تهران بود که آن هم جزء جایگاه‌های ثابت شهرداری است. در مجموع ارزیابی‌ها بسیار خوب و نظارت‌هایی که همکاران بنده انجام دادند، قابل قبول بود. اقدامات بهداشتی قرنطینه که باید مهیا می‌شد، وجود داشت. ریاست سازمان و مدیر کل هم از این جایگاه‌ها و نحوه کار و فعالیت آنها رضایت داشتند.

حکیم مهر:‌ اما گویا در مورد قیمت‌ دام، تعداد دام و استقبال مردم، مشکلاتی وجود داشت.

متولی این موارد، بخش عشایری، پشتیبانی جهاد و خود سازمان میادین هستند که باید دام را تامین و قیمت آن را مصوب کنند. دامپزشکی فقط بحث نظارت‌های بهداشتی و قرنطیه‌ای را انجام می‌دهد. اما در مجموع فضا مناسب بود. نیروهای ما در قالب ۱۰ اکیپ از تمام جایگاه‌ها بازدید و حضور و غیاب عوامل بهداشتی در محل و نحوه فعالیت آنها را رصد کردند. توصیه‌هایی هم که باید به مردم می‌شد، صورت گرفت.

حکیم مهر:‌ در خبرها شنیدیم که چند روز پیش مرکز دامپزشکی جنوب تهران را راه‌اندازی کردید.

بله. یکی از مصوبات شورای کشاورزی فرمانداری تهران تفکیک دامپزشکی شهر تهران به ۴ مرکز شمال، جنوب، شرق و غرب بود تا امور تسهیل و سطح کیفی و کمی نظارت‌های حاکمیتی ارتقا یابد. مرکز دامپزشکی شرق تهران در ماه‌های بهمن و اسفند سال گذشته افتتاح شد. مکان و نیروهای آن تامین و اکیپ‌ها مستقر شدند. خودرو هم دارند و ۵ منطقه را تحت پوشش قرار می‌دهند. با راه‌اندازی این مرکز، تعداد و کیفیت بازدید‌های ما بیشتر شده است. طی چند روز گذشته نیز مرکز دامپزشکی جنوب تهران را راه‌انداختیم که با ۷ منطقه، بیشترین مناطق را تحت پوشش خود گرفت. با تامین نیرو و خودرو برای این مرکز هم تلاش خواهیم کرد تا نظارت‌های حاکمیتی ما افزایش یافته و تضمین بیشتری برای سلامت فراورده‌های خام دامی که مردم مصرف می‌کنند، به وجود آید.

راه‌اندازی مرکز شمال تهران نیز در دست اقدام است که قرار است با پوشش ۳ منطقه، کار خود را آغاز کند. غرب تهران هم که با ۵ منطقه وجود دارد. البته تمام این مراکز تحت مرکزیت دامپزشکی شهر تهران هستند و ما انتظار داریم که با استقرار این نیروها در مراکز، کیفیت بازدیدها و کمیت آنها بیشتر شود.

حکیم مهر:‌ جلسه اخیر شما با دادستانی چه نتیجه‌ای به دنبال داشت؟

جلسه سه جانبه معاون دادستان تهران و سرپرست دادسرای جرایم پزشکی، معاون هماهنگ کننده فرمانده انتظامی تهران بزرگ و دامپزشکی بود که به خاطر تعامل بیشتر بین ۳ دستگاه و همکاری تمام یگان‌های انتظامی با دامپزشکی شهر تهران برگزار شد. در جلسه مذکور مصوب و مقرر شد که تمام کلانتری‌ها که تحت پوشش پلیس پیشگیری هستند و پلیس پیشگیری نیز تحت پوشش معاون هماهنگ کننده ناجا قرار دارد، همکاری کاملی را به صورت شبانه روزی با دامپزشکی شهر تهران داشته باشند. در واقع دستگاه قضایی و ناجا اهرم‌های دامپزشکی هستند که اگر وجود نداشته باشند و ارتباطات برقرار نباشد، کار دامپزکشی ابتر می‌ماند. جاهایی که نیاز به دستور قضایی وجود دارد و جاهایی که باید عوامل انتظامی تامین امنیت جانی پرسنل را انجام دهند، اگر نباشند کارها به سختی انجام می‌شود. با این تفاهم‌نامه، بهترین تعاملات بین دستگاه قضایی و نیروی انتظامی با دامپزشکی شهر تهران وجود دارد. همچنین برای ارتقای سطح کیفی کارها به‌دنبال تعامل با مجموعه فرمانداری شهر تهران و معاونین فرماندار هستیم تا تعاملات سیاسی بیشتری برقرار کنیم.

حکیم مهر:‌ به‌عنوان حرف آخر...

از کارهای دیگری که از سوی اداره دامپزشکی شهر تهران انجام گرفته، بحث برخورد با عرضه کنندگان گوشت گرم است که دوره پیش‌سرد را طی نکردند. در این طرح‌ها با واحدهای عرضه‌ مناطق جنوبی تهران که گوشت گرم خریداری و نگهداری می‌کنند و به مردم می‌فروشند، برخوردکردیم که مواردی از آنها به پلمپ منجر شده است. مثلا به مدت ۱۲ روز پلمپ شده و به دستگاه قضایی ارجاع داده شده و پرونده‌های آنان و محموله‌های آنان ضبط شده است. این طرح باید از مبداء و کشتارگاه‌های دام پیگیری شود.

حکیم مهر:‌ ممنون از فرصتی که در اختیار ما قرار دادید.