برای اجرای فاز دوم ریشه‌کنی بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک با مشکل تامین اعتبار مواجه شدیم


معاون سلامت اداره کل دامپزشکی خراسان شمالی گفت: اختصاص اعتبار مهمترین ابزار مورد نیاز برای ریشه کنی بیماری PPR است.

به گزارش حکیم مهر به نقل از ایسنا، «دکتر حمید رمضانی» با اشاره به اینکه چند سالی است برنامه مبارزه با برخی از بیماری ها از جمله طاعون نشخوارکنندگان کوچک (PPR) افزود: مهمترین ابزار برای رسیدن به این هدف اعتبار است اما متاسفانه با مشکل کمبود اعتبار مواجه هستیم.

وی ادامه داد: در خراسان شمالی دو میلیون راس دام سبک وجود دارد که برای ریشه کنی بیماری مذکور باید تمامی آن ها مورد واکسیناسیون قرار گیرد اما گاهی به علت کمبود منابع سعی می شود فقط دام های جوان واکسینه شوند.

رمضانی با اشاره به اجرای طرح پایش بیماری بروسلوز در خراسان شمالی اظهارکرد: فاز نخست این بیماری به خوبی در استان انجام شد اما برای اجرای فاز دوم این بیماری با مشکل تامین اعتبار مواجه شدیم.

گفتنی است بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک یکی از مهلک ترین بیماری های ویروسی دامهاست که به سرعت در گله منتشر میشود. این بیماری که با نام مخفف  P.P.R نیز شناخته می شود.

از مهمترین علائم این بیماری می‌توان به شروع ناگهانی علائم افسردگی، تب، ترشحات چشم و بینی، زخم در دهان و بوی بد دهان،تنفس نامنظم و سرفه و اسهال بدبو اشاره کرد که در صورت تاخیر در درمان موجب مرگ دام خواهد شد.