رئیس مرکز ملی تشخیص سازمان دامپزشکی کشور:
در آزمایشگاه، نیروی خوب حرف اول و تجهیزات حرف دوم را می‌زند/ تحریم‌ها تاثیری در کیفیت کار آزمایشگاه‌های مرجع دامپزشکی ندارد

حکیم مهر: رئیس مرکز ملی تشخیص آزمایشگاه مرجع و مطالعات کاربردی سازمان دامپزشکی کشور گفت: سالانه به طور متوسط سه میلیون و ۷۰۰ هزار نمونه آزمایشی در حوزه‌های مختلف دامپزشکی از جمله دام، طیور، آبزیان، زنبورعسل، واکسن، دارو، مکمل، خوراک و فراورده‌های خام دامی انجام می‌شود که در فرایند نظارت بر بهداشت تاثیر بسزایی دارد.

به گزارش حکیم مهر به نقل از ایرنا، «دکتر محمد حبیبی» روز یکشنبه افزود: در حال حاضر ۳۶۴ آزمایشگاه در حوزه تشخیص و کنترل کیفی دامپزشکی کشور داریم که از این تعداد  ۱۲۰ آزمایشگاه در بخش دولتی و ۲۴۴ آزمایشگاه در بخش خصوصی فعال هستند.

وی درباره میزان اشتغالزایی در آزمایشگاه‌های مرجع دامپزشکی اظهار داشت: هزار و ۴۲۵ نفر در رشته‌ دامپزشکی در مقاطع مختلف، کارشناسی تا دکترا در آزمایشگاه‌های مرجع دامپزشکی کشور فعالیت دارند که از این تعداد ۴۶۵ نفر در بخش دولتی و  ۹۶۰ نفر در بخش خصوصی مشغول به کارند.

وی مرکز ملی تشخیص آزمایشگاه مرجع و مطالعات کاربردی را آزمایشگاه مرجع دامپزشکی کشور معرفی و تصریح کرد: آزمایشگاه‌های دامپزشکی دولتی، منطقه‌ای و خصوصی در استان‌ها و شهرستان‌های کشور در سطح یک و دو فعال هستند که زیر نظر آزمایشگاه ملی قرار دارند.

آزمایشگاه مرجع دامپزشکی طبق قوانین  OIE

رئیس مرکز ملی تشخیص آزمایشگاه مرجع و مطالعات کاربردی گفت: سطح آزمایشگاه مرجع دامپزشکی به دلیل فعالیت‌های بین‌المللی سازمان دامپزشکی کشور با دستورالعمل‌ها و استانداردهای بین‌المللی برابری دارد و تابع قوانین و مقرارت سازمان بهداشت جهانی دام (OIE) است.

وی ادامه داد: سازمان دامپزشکی کشور در حوزه تشخیص و کنترل براساس دستورالعمل‌های مراجع بین‌المللی در حوزه دامپزشکی فعالیت دارد.

ایران رتبه اول و دوم آزمون‌های مهارت استاندارد (PT) را داراست

حبیبی رتبه‌بندی آزمایشگاه‌های مرجع را بالا عنوان کرد و افزود: آزمایشگاه مرجع دامپزشکی ایران در آزمون‌های مهارت استاندارد بین‌المللی (PT) شرکت دارد که به طور معمول ایران همیشه رتبه اول تا دوم را در این آزمون‌ها دریافت می‌کند.

وی اضافه کرد: به دلیل کیفیت بالای آزمایشگاهی، ایران با برخی آزمایشگاه‌های خارجی خواهر خواندگی دارد و به تازگی نیز با تاییدیه سازمان بهداشت جهانی دام (OIE) قرار است با آزمایشگاه‌های بین‌المللی جدید خواهر خواندگی پیدا کند.

وی درباره وضعیت تجهیزات آزمایشگاهی ایران افزود: معتقدم «نیروی خوب حرف اول و تجهیزات حرف دوم را می زند» اما در حال حاضر تحریم‌ها تاثیری در کیفیت کار آزمایشگاه‌های مرجع دامپزشکی ندارد زیرا پیش از تشدید تحریم‌ها آزمایشگاه‌های ما به دستگاهها و ماشین‌های مدرن مجهز کشورهای پیشرفته دنیا از جمله آلمان شده بودند.

وی ادامه داد: بنابراین اکنون تجهیزات آزمایشگاهی و شبکه ملی آزمایشگاهی دامپزشکی کشور به ویژه در بخش خصوصی امکان آزمایش و کنترل روز دنیا را دارد و مشکلی در این خصوص نداریم.