رقم واردات ذرت آلوده به آفلاتوکسین به ۵۰۰ هزار تن می‌رسد/ مافیایی در این ماجرا دست داشتند!

واردات ۵۰۰ هزار تن ذرت آلوده، نتیجه عدم هماهنگی دستگاه های دولتی است.

نایب رئیس کمیسیون اصل نود مجلس با یادآوری وادرات ۵۰۰ هزار تن ذرت آلوده به قارچ آفلاتوکسین، گفت: عدم هماهنگی دستگاه های دولتی دلیل واردات ذرت های آلوده است لذا وزارتخانه های جهاد کشاورزی و بهداشت و مسئولان گمرک مکلف به ارایه اسناد شدند.

به گزارش حکیم مهر به نقل از خانه ملت، «امیر خجسته» در توضیح نشست امروز کمیته اقتصادی کمیسیون اصل نود مجلس با رئیس گمرک، «نیره پیروزبخت» رئیس سازمان ملی استاندارد و معاونانی از وزارت جهاد کشاورزی و بهداشت و درمان، گفت: این نشست در خصوص واردات 145 هزار تن ذرت آلوده به قارچ آفلاتوکسین بود که توسط سیزده شرکت دولتی از کشور مالزی وارد کشور شده است.

نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: این ذرت ها از بندر امام خمینی(ره) و با خروج 35 میلیون دلار ارز وارد کشور شده است، بر اساس مستنداتی که مسئولان به ما دادند و همچنین ضمن بررسی صورت گرفته از دستگاه ها از جمله سازمان استاندارد دلیل بی توجهی را جویا شدیم.

واردات ذرت های آلوده در نتیجه عدم هماهنگی دستگاه های دولتی

وی افزود: رئیس سازمان استاندارد اذعان کرد که واردات این ذرت های آلوده را تایید نکردند، به نظر می آید که نقش اداره گمرک باید پررنگ تر باشد. در نهایت بر اساس استدلال مسئولان به این نتیجه رسیدیم که عدم هماهنگی نگران کننده ای بین مجموعه دولتی از جمله وزارت جهاد کشاورزی، سازمان استاندارد و وزارت بهداشت و درمان وجود دارد.

خجسته عنوان کرد: این ذرت ها از سال 95 تاکنون در بندر امام خمینی است، آلودگی ذرت ها از سوی سازمان ملی استاندارد اعلام شده است، البته سایر مجموعه ها نیز مواردی را اعلام کردند که برای ما قابل قبول نبود، متاسفانه این عدم هماهنگی موجب رها کردن مشکل شده است.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با یادآوری اینکه حدود 85 درصد کالاها از بندر امام خمینی(ره)  وارد می شود، گفت: این کالاهای آلوده در بندر امام انبار شده که نگرانی آسیب به سایر محموله ها را ایجاد کرده است.

رقم واردات ذرت آلوده به 500 هزار تن می رسد

وی خاطرنشان کرد: با پیگیری انجام گرفته و با توجه به اسناد موجود متوجه شدیم که میزان ذرت ها 500 هزار تن است که 350 هزار تن وارد شده و مابقی در انبارها وجود دارد، لذا امروز از مسئولان گمرک خواسته شد تا گزارش مبسوطی به ما ارایه دهند. از این رو وزرای اقتصاد، جهاد کشاورزی و بهداشت و درمان نیز باید در نشست بعدی حضور پیدا کنند.

خجسته ادامه داد: گویا رئیس جمهور دستور امحاء این ذرت ها را صادر کرده است اما ما خواستار تعیین تکلیف همه موارد شدیم، لذا بنا شد تا وزاتخانه ها ی مذکور اسناد و مدارک لازم را به ما ارایه دهند تا به مراجع قضایی ارجاع دهیم.

نایب رئیس کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی، تاکید کرد: وزارتخانه ها باید اسناد لازم را به ما دهند زیرا به نظر می رسد که مافیایی دست در این ماجرا داشتند.