بیانیه دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران:
آمران و عاملان رخداد حیوان‌آزاری اخیر مورد مؤاخذه و بازجویی و در صورت اثبات تخلف، قصور یا جرم، مورد مجازات قرار گیرند

حکیم مهر: دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران در خصوص انتشار فیلم‌ها و اخبار حیوان‌آزاری و لزوم رعایت حقوق و رفاه حیوانات بیانیه ای صادر نمود.

به گزارش حکیم مهر به نقل از روابط عمومی دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران، در این بیانیه آمده است:

به تازگی اخبار و فیلم‌هایی در خصوص حیوان آزاری و معدوم سازی سگ‌های بدون‌سرپرست در فضاهای مجازی منتشر شده است که احساسات بسیاری از هم‌وطنان را برانگیخته است.

دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران ضمن ابراز نگرانی از رخداد این پدیده و پدیده‌های مشابه بر خود لازم می‌داند به نکاتی چند در این خصوص اشاره نماید:

1- آمران و عاملان رخداد این واقعه بر اساس پیگیری‌های مراجع ذی‌صلاح قضایی مورد مؤاخذه و بازجویی و در صورت اثبات تخلف، قصور یا جرم مورد مجازات قرار گیرند.

2- از آن‌جایی که همه مخلوقات خداوند و از جمله حیوانات از حقوقی برخوردار هستند، دین مبین اسلام قوانین و دستورهای جامعی در زمینه حقوق و رفاه حیوانات بیان داشته است و این قوانین آن چنان دقیق و مفصل بیان شده‌اند که در نوع خود بی‌سابقه‌ هستند. از طرف دیگر در ایران باستان و فرهنگ سایر اقوام و ملل نوعی مقررات غیر الزامی و بیشتر اخلاقی در زمینه ترحم و خوش رفتاری با حیوانات وجود داشته است.

3- در حال حاضر بسیاری از کشورهای دنیا دارای قانون حمایت از حقوق حیوانات هستند. شایان ذکر است انجمن حمایت از حیوانات یک تشکل مردم‌نهاد و زیست محیطی در سال 1377 توسط برخی از اعضای هیأت علمی این دانشکده تأسیس شده است و تلاش‌های فراوانی را در خصوص تهیه و تصویب قوانین و مقررات مرتبط با حقوق و رفاه حیوانات انجام داده است. 

4- دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران به‌عنوان قدیمی‌ترین دانشکده دامپزشکی دانشگاه‌های ایران با بهره‌برداری از کادری مجرب، متخصص و متعهد آمادگی هر گونه همکاری را در راستای تدوین و اجرای طرح‌های کنترل جمعیت سگ‌ها و گربه‌های تهران با رعایت اصول علمی و لحاظ کردن حقوق و رفاه حیوانات با شهرداری تهران در این خصوص اعلام می‌نماید.