اطلاعیه دامپزشکی استان کردستان: مردم از خرید گوشت از قصابی‌های روستای نی مریوان جداً خودداری کنند
 

حکیم مهر: اداره کل دامپزشکی استان کردستان در اطلاعیه ای اعلام کرد:

به استحضار مردم شریف و آگاه استان کردستان می رساند که بسیاری از عوامل بیماری زا نظیر عوامل باکتریایی، ویروسی، قارچی و انگلی از طریق گوشت و آلایشات خوراکی دام به انسان منتقل و سبب بروز بیماری هایی مانند بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو و ... در انسان می شوند. اداره کل دامپزشکی استان کردستان در تمام کشتارگاه های دام در سطح استان با استقرار بازرسین و کارشناسان مجرب بر کشتار دام نظارت داشته و به محض شناسایی دام بیمار نسبت به ضبط و معدوم نمودن گوشت دام آلوده اقدام می نماید که تنها در شش ماه اول سال جاری در کشتارگاههای دام استان بالغ بر 27 تن لاشه دام بیمار و غیر قابل مصرف معدوم گردیده است  .

متاسفانه از سالیان گذشته تعدادی افراد سودجو اقدام به کشتار دام در خارج از کشتارگاه نموده و با تبلیغات گسترده و عناوین واهی گوشت این دامها را توزیع می نمایند که یکی از مناطقی که به شکل وسیع اقدام به کشتار دام بصورت غیر بهداشتی و غیرمجاز می نمایند روستای نی در شهرستان مریوان می باشد که اداره کل دامپزشکی علاوه بر ارشاد، راهنمایی، هشدار و تذکر به متصدیان این مراکز، به جرم تهدید علیه بهداشت عمومی نیز از نامبردگان در دستگاه قضایی شکایت کرده است و در آخرین مورد اکیپ های این اداره کل در 14 آبان ماه سالجاری با تنظیم شکواییه و کسب دستور از دادستان محترم مریوان و انجام هماهنگی های لازم با مدیران شهرستانی، در معیت نیروی محترم انتظامی به روستای نی مراجعه که متاسفانه بدلیل ممانعت نامبردگان از پلمب واحدهای غیرمجاز و ضرب و شتم پرسنل خدوم این اداره کل، مجبور به ترک محل گردیدند.

لذا از مردم فهیم شهرستان مریوان و سایر شهرستانهای استان درخواست داریم برای حفظ سلامت خود وخانواده عزیزشان اکیداً از خرید گوشت دامهای کشتاری در خارج از کشتارگاه -خصوصا گوشت های عرضه شده در قصابی های روستای نی مریوان- که بدور از چشم بازرسان و کارشناسان دامپزشکی استان بصورت غیر بهداشتی ذبح می شوند خودداری نمایند و درزمان خرید گوشت وآلایشات دامی حتماً به مهر دامپزشکی و یا لیبل مورد تایید دامپزشکی دقت نمایند.

اداره کل دامپزشکی استان کردستان این تعهد را به همه شهروندان عزیز استان می دهد که با حمایت دستگاه قضایی و همکاری نیروی انتظامی تا برچیده شدن تمامی مراکز غیر مجاز عرضه گوشت و مرغ غیر بهداشتی از هیچ اقدامی دریغ نورزد.

ضمنا سامانه 1512 اداره کل دامپزشکی کردستان بصورت شبانه روزی آماده دریافت گزارشات و پیشنهادات همشهریان عزیز می باشد.