رئیس سازمان دامپزشکی کشور خبر داد:
رونمایی از دستورالعمل تعامل بین دامپزشکی دولت‌ها و بخش خصوصی در پانزدهمین کمیسیون منطقه خاورمیانه OIE
 

حکیم مهر: رئیس سازمان دامپزشکی کشور در جریان برگزاری پانزدهمین کنفرانس منطقه ای خاورمیانه در ابوظبی با همتایان خود در کشورهای عضو این کنفرانس به توافق های همکاری سازنده و خوبی دست یافت .

به گزارش حکیم مهر به نقل از روابط عمومی سازمان دامپزشکی کشور، «دکتر علیرضا رفیعی‌پور» رئیس این سازمان در دیدار با همتایان خود در کشورهای عراق، کویت، قبرس و اردن گفت: 3 کشور نامبرده علاقمند به ارسال متن پروتکل بهداشتی دامپزشکی از طرف ایران در هفته بعد شدند که البته تفاهم نامه بهداشت دام با کشور عراق در سال های قبل امضاء شده است.

وی با بیان اینکه 4 کشور در نشست کاری برای شروع همکاری های متقابل در همه زمینه‌هایی که در قالب امضاء تفاهم نامه انجام خواهد شد، اعلام آمادگی کردند، اظهار کرد: رئیس دامپزشکی اردن هم با توجه به توانمندی در تولید واکسن های دامی توسط ایران و اردن، خواستار بازدید مدیران دولتی و تشکل های تولیدی از مراکز و سایت های تولید واکسن دو کشور شدند.

رئیس سازمان دامپزشکی کشورمان تصریح کرد: همکاری کشورهای عضو منطقه خاورمیانه در زمینه‌های بهداشتی، تشخیصی، تولید و مصرف واکسن و داروها می تواند کشورهای منطقه را از منابع بومی خودشان متاثر و بهره مند نماید.

وی بیان اینکه با توجه به همکاری های مناسب ایران و عراق در حوزه ارسال محصولات دامی ایران به عراق، بر ضرورت اجرایی شدن کامل تفاهم نامه بهداشت دام مبادله شده بین دو کشور توسط طرف عراقی تاکید شد، اعلام کرد: قرار شد بزودی رئیس دامپزشکی عراق برای گسترش همکاری های متقابل و اجرای کامل تفاهم نامه به ایران سفر کنند.

رونمایی از دستورالعمل تعامل بین دامپزشکی دولت ها و بخش خصوصی

رفیعی‌پور با بیان اینکه در پانزدهمین کمیسیون منطقه خاورمیانه سازمان بهداشت جهانی دام از دستورالعمل و راهنمای چگونگی انجام موفق تعامل بین دامپزشکی دولت ها و بخش خصوصی رونمایی شد، تصریح کرد: این دستورالعمل از سال 2016 بصورت آزمایشی در راستای اهداف توسعه پایدار ابلاغی سازمان ملل به عنوان یک فعالیت اساسی در دستور کار بوده است و در سال 2019 در کمیسیون منطقه خاورمیانه توسط سازمان جهانی بهداشت دام ابلاغ و منتشر شد.

وی افزود: در این جلسه به اجرای دستورالعمل تاکید شد تا بخش های دولتی و خصوصی همکاری کنند. دستورالعمل ابلاغی از امسال توسط کشورهای عضو برای ارزیابی و تشخیص نقاط ضعف همکاری دامپزشکی‌های دولتی و بخش های خصوصی قابل بهره‌برداری است؛ آینده توسعه پایدار جامعه جهانی در حوزه‌های امنیت غذایی، رفع فقر، اشتغال، تجارت و .... مرتبط به همکاری های بخش های دولتی و خصوصی دامپزشکی است.

رئیس سازمان دامپزشکی کشور در دیدار با رئیس دامپزشکی لبنان برای توسعه همکاری های منطقه‌ای و بین‌المللی با ایران، گفت: با توجه به اینکه رئیس دامپزشکی لبنان به عنوان رئیس منطقه خاورمیانه و رئیس دامپزشکی ایران به عنوان دبیرکل منطقه آسیا، اقیانوسیه و خاور دور مسئولیت دارند، مقرر شد تلاش دو کشور برای جلب همکاری های مناطق پنجگانه سازمان جهانی بهداشت دام برای کمک به کشورهای عضو انجام شود.

وی تصریح کرد: همچنین طرف لبنانی تمایل کشورش را برای تامین واکسن تب برفکی از ایران اعلام نمود و در دیگر زمینه‌های صادرات فرآورده‌ها و محصولات دامی ایران به لبنان مقرر شد بصورت موردی توانمندی تولیدات دامی ایران به دامپزشکی لبنان ارائه شود و پیگیری منظم از طریق ارسال ایمیل توسط سازمان های دامپزشکی دو کشور تا حصول نتیجه مشترک ادامه یابد و همکاری صورت پذیرد .