رئیس سازمان دامپزشکی کشور:
گزارشی از شیوع بیماری به دلیل انباشت دام در دامداری‌ها نداشتیم/ اجرای برنامه کنترل نیوکاسل برای اولین بار در کشور
 
 

حکیم مهر: رئیس سازمان دامپزشکی کشور گفت: با وجود تراکم دام سنگین و سبک در دامداری‌ها، اما تاکنون گزارشی از شیوع بیماری مرتبط با این قضیه نداشتیم .

به گزارش حکیم مهر به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، «دکتر علیرضا رفیعی‌پور» درباره آخرین وضعیت انباشت دام در دامداری‌ها اظهار کرد: دام انباشت شده در واحد‌های دامداری به سبب آن که مورد مایه کوبی بر علیه بیماری‌های مشترک دام و انسان قرار می‌گیرند و همواره دامداران پروار بندی و داشتی نسبت به خطرات و بروز بیماری‌ها آگاه هستند، از این رو دام خود را به موقع در برابر بروز انواع بیماری‌ها واکسینه می‌کنند که در این صورت خطرات بیماری به حداقل ممکن می‌رسند.

او ادامه داد: خوشبختانه امسال بیماری‌های مشترک دام و انسان در مقایسه با سال‌های قبل کاهش چشمگیری داشته است، به طوری که در بحث تراکم دام در حوزه دام سنگین و سبک، بیماری که مرتبط با این قضیه باشد تاکنون نداشته‌ایم.

رفیعی‌پور با اشاره به اینکه قدمت بیماری نیوکاسل در کشور به ۶۰ سال می‌رسد، اظهار کرد: همه ساله کانونی از بیماری نیوکاسل در مرغداری‌های کشور اتفاق می‌افتد و این بیماری کاملا مدیریتی است به طوری که در صورت اجرای واکسیناسیون طبق برنامه سازمان دامپزشکی حداکثر تلفات در واحد‌ها ۳ تا ۵ درصد خواهد بود.

او از اجرای برنامه کنترل نیوکاسل برای اولین بار در کشور خبر داد و گفت: بعد از سال‌ها امسال برای اولین بار و به صورت فراگیر در کل کشور ۴۵ میلیون طیور بومی به صورت رایگان در برابر بیماری نیوکاسل واکسینه می‌شوند که این امر به طور چشمگیری میزان ویروس در کل کشور را کاهش می‌دهد.

به گفته رفیعی‌پور در کنار اجرای واکسیناسیون رایگان طیور بومی در کل کشور، به دنبال استفاده از واکسن‌های جدید و پیشرفته دنیا با همکاری کمیته راهبردی همکاران بخش خصوصی، تشکل‌های بخش طیور و سایر متخصصان حوزه در کشور هستیم چرا که این امر بر کنترل بیماری نیوکاسل تأثیر بسزایی دارد.

مدیریت کمیته اعضای ممیزی بر کنترل شیوع بیماری تأثیر بسزایی داشت

این مقام مسئول با اشاره به اینکه تاکنون گزارشی از شیوع آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در کشور نداشتیم، اظهار کرد: سال گذشته با اجرای برنامه ملی کنترل آنفلوانزا فوق حاد پرندگان موفق به کنترل و مهار بیماری شدیم و امسال هم از طریق بحث آموزش به بهره برداران، رصد و پایش در تمامی حوزه‌های طیور بومی، صنعتی و وحشی موجب شد طی ماه‌های اخیر گزارشی از این بیماری نداشته باشیم.

او گفت: با توجه به اقدامات خوبی که در ۱۰ استان پرخطر همچون سه استان ساحلی شمالی، قزوین، البرز، تهران، قم، اصفهان، آذربایجان شرقی، خراسان رضوی و فارس توسط کمیته مشترکی از اعضای سازمان دامپزشکی، اتحادیه مرغ تخمگذار و سازمان جهاد کشاورزی استان‌ها صورت گرفت موجب شد شیوعی از بیماری در کشور نداشته باشیم، چرا که این کمیته برابر با اقدامات بهداشتی طی مراجعه به مرغداری‌های تخم‌گذار اجازه می‌دهد واحد‌ها جوجه ریزی داشته باشند و یا قبل از جوجه ریزی اقدام به واکسینه شدن جوجه‌های مرغ تخم گذار کند که تمامی این رفتار‌های مدیریتی توسط کمیته اعضای ممیزی در کنترل بیماری تأثیر بسزایی داشت .