رئیس سازمان دامپزشکی کشور:
برنامه سازمان دامپزشکی کشور برای اصلاح، ارتقا و حذف دستورالعمل‌های دست و پاگیر/ حتی قوانین و دستورالعمل‌های ۵ سال قبل نیز نیاز به تغییر و به‌روزرسانی دارند
 
 

حکیم مهر: رئیس سازمان دامپزشکی کشور گفت: تمرکزگرایی یکی از مهمترین چالش‌های این سازمان است که طی ماه‌های اخیر تلاش شده است این مشکل رفع شود.

به گزارش حکیم مهر به نقل از ایرنا، «دکتر علیرضا رفیعیپور» عصر یکشنبه در جمع مدیران و فعالان جهاد کشاورزی و دامپزشکی آذربایجان شرقی، با بیان اینکه تمرکزگرایی موجب ضرر و زیان عدیده به مجموعه دامپزشکی کشور شده بود، افزود: ما این موضوع را جدی گرفته و اقدام به تفویض اختیار بخشی از ماموریتهای مرکز به استانها کردیم که از این بابت نتایح بسیار درخشان و خوبی گرفتهایم.

وی اظهار داشت: سازمان دامپزشکی کشور تنها به عنوان ناظر بر مراکز استانها عمل می کند و بسیاری از کارها در خود استان ها انجام میگیرد که بر اثر همین اقدامات خدماتدهی به متقاضیان سرعت گرفته است، چون دیگر نیازی به مراجعه مردم برای تعدادی از مجوزها به تهران نیست.

رفیعیپور همکاری بین بخشی را از رویکردهای مهم دامپزشکی کشور بیان و اضافه کرد: در این راستا رابطه این سازمان با وزارت جهاد کشاوری برخلاف سال های گذشته بهتر و منسجم تر شده است که نمونه این تعامل و همکاری را در زمینه های مختلف از جمله موضوع آنفلوآنرای پرندگان، از بین رفتن پرندگان در میانکاله و همچنین زلزله و سیلهای اخیر در کشور به عینه مشاهده کردیم.

وی، اصلاح، ارتقا و حذف دستورالعمل های دست و پاگیر را از دیگر رویکردهای دامپزشکی کشور برشمرد و ادامه داد: باید توجه داشت که این دستورالعمل ها دستنوشته های انسانی است و شرایط زمانی و مکانی ایجاب می کند با مرور زمان تغییر یافته و به روز رسانی شوند؛ اینکه تعدادی از قوانین و مقررات مربوط به ۲۰ سال قبل را امروز اجرایی کنیم محلی از اعراب ندارد و باید تصحیح و اصلاح شوند.

رفیعی پور اضافه کرد: با توجه به توسعه روزافزون بخش کشاورزی حتی امروز قوانین و دستورالعمل های ۵ سال قبل نیز نیاز به تغییر و به روز رسانی دارند که در این بخش نیز دامپزشکی با حساسیت ویژه ای ورود پیدا کرده است.

رئیس سازمان دامپزشکی کشور با بیان اینکه تراکم صنایع مربوط به کشاورزی از جمله چالش های مهم این بخش است، بر رعایت آمایش سرزمینی در ایجاد و راه اندازی واحدهای تولیدی و صنعتی مربوطه در اقصی نقاط کشور و استان های مختلف تاکید کرد.

رفیعی پور با اشاره به خدمات سوبسیددار دامپزشکی کشور به بهرهوران، گفت: این سازمان سالانه در تامین و توزیع نهاده ها، خوراک دام، مکمل های مختلف به تولیدکنندگان وارد عمل می شود اما متاسفانه با تمام این خدمات همچنان نارضایتی ها وجود دارد.

وی، موازیکاری و تضارب در بین تشکل های مردمی در بخش کشاورزی را از جمله عوامل نارضایتی تولیدکنندگان بیان کرد و ادامه داد: متاسفانه برخی سهم خواهی ها در این تشکل ها وجود دارد که با تمام تلاش های وزارت جهاد کشاورزی موجب نارضایتیها میشود؛ این در حالی است که این وزارت ۹۵ درصد مطالبات ذینفعان را اجابت می کند.

رفیعی پور برگزاری جلسات مستمر با تشکل های مردمی و تعاونی های فعال در حوزه کشاورزی را مورد اشاره قرار داد و افزود: وزارتخانه در این حوزه با جدیت وارد شده است و جلسات هفتگی و ماهانه به صورت مرتب برگزار می شود که همین نشست ها باید در استان ها نیز برپا شود.

به گفته وی تولیدات آبزیان در طی ۴۰ سال پس از انقلاب اسلامی ۴۰ برابر شده است که این نشان دهنده عزم جدی مسئولان بخش کشاورزی برای توسعه این بخش است.

رفیعی پور مجموعه تولیدات دامی کشور در بخش گوشت قرمز، گوشت سفید، آبزیان، تخم مرغ و عسل را بیش از ۱۵ میلیون تن اعلام کرد.