۲۲۰۰ راس دام در زمین‌لرزه‌های خوی تلف شدند

معاون فنی و سلامت اداره‌کل دامپزشکی آذربایجان‌غربی اعلام کرد که «بر اساس بررسی‌های میدانی، ۲ هزار و ۲۰۰ راس دام در زمین‌لرزه‌های هفته گذشته خوی تلف شدند».

به گزارش حکیم مهر به نقل از ایرنا، «غلامرضا ملکی» روز شنبه افزود: طی هفته گذشته علاوه بر برآورد تعداد دام‌های تلفه شده، ۶۴ مورد دفن بهداشتی هم انجام شد که اغلب گوسفند بودند.

وی با بیان اینکه در صورت عدم دفن سریع لاشه‌ها امکان بروز مشکلات زیستی دور از انتطار نبود، ادامه داد: دفن بهداشتی در چاله‌های هشت متری و بعد از سم‌پاشی یا آهک‌پاشی روی لاشه‌ها انجام می‌شود تا حیوانات وحشی نتوانند به آنها دسترسی پیدا کنند.

وی با بیان اینکه تلفات دامی در روستاهای «کوتان‌آباد» و «گرناویک» بیشتر از بقیه روستاها بوده‌است، گفت: اغلب طویله‌های تخریبی به علت پله‌ای بودن این روستاها با ماشین‌آلات سنگین قابل دسترسی و آواربرداری نیست و معدوم‌سازی به صورت دستی انجام می‌شود.

«ملکی» با بیان اینکه وظیفه دامپزشکی استان نظارت بر جمع‌آوری و دفن بهداشتی لاشه‌هاست، افزود: هفت اکیپ با هفت دستگاه خودرو در این منطقه مستقر هستند و نظارت بر جمع‌آوری و دفن لاشه‌ها را برای پیشگیری از بیماری شاربن و هاری و سایر بیماری‌های دیگر انجام می‌دهند.

به گزارش ایرنا روز یکشنبه - چهارم اسفندماه - ابتدا منطقه «قطور» و سپس «زرآباد» خوی با زمین‌لرزه نسبتا شدیدی لرزید که این امر در مجموع موجب مصدومیت حدود ۱۰۴ نفر، بستری شدن ۱۰ نفر، تلف شدن بی از ۲ هزار راس دام، تخریب چهار هزار واحد مسکونی و وارد شدن خسارت جزئی به یکهزار واحد دیگر در روستاهای خوی و سلماس شد.

امدادگران و مسوولان آذربایجان‌غربی بلافاصله پس از زلزله اول در ساعت ۹:۲۲ راهی منطقه «قطور» شدند و ارزیابی میزان خسارت تا شامگاه همان روز ادامه داشت؛ تا اینکه در ساعت ۱۹:۳۰ زلزله نسبتا شدید دیگری به بزرگی ۵.۹ ریشتر «زرآباد» را لرزاند و خسارت‌های زلزله اول را دوچندان کرد؛ تا جایی که شبکه برق و مخابرات برای چند ساعت قطع شد اما در یک اقدام جهادی و پس از چند ساعت، زیرساخت‌ها دوباره در بامداد دوشنبه وصل شد.