به بهانه نزدیک شدن به ۲۵ آوریل، روز جهانی دامپزشکی:
تاریخچه روز جهانی دامپزشکی/ من عاشق دامپزشکی هستم - دکتر محمدحسن گلپایگانی
 
 

تاریخچه روز جهانی دامپزشکی

من عاشق دامپزشکی هستم

دکتر محمدحسن گلپایگانی

رئیس نظام دامپزشکی استان مازندران

در سال 1863، پروفسور جان گامگی از دانشکده دامپزشکی ادینبرگ، دامپزشکان اروپا را به حضور در جلسه‌ای دعوت کرد که بعدا به عنوان اولین کنگره بین‌المللی دامپزشکی شناخته شد. این جلسه در مورد بیماری‌های اپیزوتیک و بحث در مورد اقدامات پیشگیرانه بود. این کنگره به یک کنگره جهانی دامپزشکی تبدیل شد. در سال 1906 در هشتمین کنگره جهانی دامپزشکی، اعضا کمیته دائمی را تشکیل دادند که هدف آن ایجاد پیوند سازمانی بین کنگره‌ها و همایش‌ها بود.

سپس در پانزدهمین کنگره در استکهلم، کمیته دائمی و اعضا ضرورت تشکیل یک سازمان بینالمللی و قانون اساسی را  احساس نمودند، از این رو، در کنگره بعدی در سال 1959 که در مادرید برگزار شد، انجمن جهانی دامپزشکی تأسیس شد. رسالت انجمن جهانی دامپزشکی تمرکز بر روی سلامت، رفاه حیوانات و همچنین محیط زیست و بهداشت عمومی است. امروزه، انجمن جهانی دامپزشکی با دیگر سازمانهای برجسته مانند OIE ، WHO و FAO همکاری میکند.

انجمن جهانی دامپزشکی دارای بیش از هفتاد کشور عضو از  انجمنهای ملی دامپزشکی از سراسر جهان است. اساسنامه جدید در سال 1997 مورد تائید قرار گرفت و این سازمان تغییر ساختار یافت. هر انجمن دامپزشکی که عضو انجمن جهانی دامپزشکی است، حق عضویت را پرداخت میکند.

در سال 2001، انجمن جهانی دامپزشکی مقرر کرد تا یک روز به عنوان «روز جهانی دامپزشکی» در آخرین شنبه آوریل نامگذاری گردد.  هدف از روز جهانی دامپزشکی ارتقاء حرفه دامپزشکی و تلاش در زمینه رفاه حیوانات و انسان، محیط زیست، ایمنی مواد غذایی و شیوههای حمل و نقل حیوانات و قرنطینه است. هر ساله شعاری برای این روز تعیین میگردد. به عنوان مثال، در اولین روز جهانی دامپزشکی، شعار انجمن جهانی دامپزشکی «هاری» به منظور افزایش آگاهی عمومی در مورد واکسیناسیون سگها به عنوان عاملی برای جلوگیری از هاری بود.

انجمن جهانی دامپزشکی به همراه سازمان جهانی بهداشت حیوانات تصمیم گرفتند که باید یک جایزه برای روز جهانی دامپزشکی وجود داشته باشد. این کار  در سال 2008 آغاز شد و هدف آن، پاداش به بهترین اقدام در حرفه‌ی دامپزشکی است. انجمن دامپزشکی کنیا اولین کسی بود که این جایزه را دریافت کرد.

سپس در سال 2011 که سال جهانی دامپزشکی بود، از تأسیس اولین مدرسه دامپزشکی تجلیل شد.

در طول سالها شعارهای مختلفی برای جشن روز جهانی دامپزشکی وجود داشته است؛ مانند هاری، مقاومت ضد میکروبی، تنوع حرفه دامپزشکی و سلامت واحد (One Health). کاری که بیشتر مردم در طول این روز انجام میدهند، یافتن راههایی برای قدردانی از دامپزشکان است. علاوه بر این، صاحبان حیوانات اهلی نیز این روز را تعطیل میدانند و تصمیم می گیرند آن را با حیوانات خانگی خود بگذرانند.

به اشتراک گذاشتن کارهایی که در روز جهانی دامپزشکی انجام میدهید، جذاب  است. از این رو، با توجه به شعار امسال (سال 2020) روز جهانی دامپزشکی «حفاظت از محیط زیست برای بهبود سلامت حیوانات و انسان»، هر ایده و اندیشهای در زمینه لحظههایی که با حیوانات خود میگذرانید را در رسانههای اجتماعی خود با هشتگ #WorldVeterinaryDay و #iloveveterinary به اشتراک بگذارید.

علاوه بر این، می توانید از هشتگ استفاده کنید تا ببینید دیگران در این روز چه کاری انجام می دهند.با توجه به بروز و شیوع بیماری کرونا و تاسف از اینکه نمیتوانیم امسال همچون پارسال گردهم بیاییم، فرصت را مغتنم شمرده با استفاده از رسانههای اجتماعی و مجازی، پست الکترونیکی اثار و نظرات خود را به ستاد گرامیداشت روز جهانی دامپزشکی مستقر در نظام دامپزشکی استان خود بفرستید.