پناهگاه فقیرانه ۵۰۰ سگ زاغه‌نشین تهران در سوهانک/ بدهی زیادی به کلینیک‌های درمانی داریم (+تصاویر)

در پناهگاه سگ های بلاصاحب سوهانک از 500 سگ نگهداری می شود.

به گزارش حکیم مهر به نقل از رکنا، از کنار پارک جنگلی سوهانک عبور می کنیم و وارد جاده ای خاکی می شویم.ده دقیقه ای در جاده پیش می رویم که کم کم سر و کله سگ های پناهگاه سوهانک پیدا می شود.پناهگاه در دل کوه هایی شمالی ترین نقطه تهران است.صدای سگ ها در دل کوه می پیچد.پایتان را که اینجا بگذارید سگ ها با سر و صدا و شتابان به استقبالتان می آیند.

در پناهگاه سگ های سوهانک چه خبر است؟

تصویری که از پناهگاه سگ ها در ذهنم مجسم کرده بودم،فضایی مسطح بود که کف آن سیمان پوشیده باشد و سگ ها در قفس های بزرگ محصور شده باشند.نهایتا به این فکر می کردم که محوطه ای باز در این پناهگاه وجود داشته باشد که برخی سگ ها را آنجا رها کرده باشند.

عده ای با لباس های مخصوص مشغول سرکشی و غذا دادن به سگ ها باشند و خلاصه آنچه در ذهنم وجود داشت بسیار اتوکشیده تر از چیزی بود که با آن روبه رو شدم.

در پناهگاه سوهانک ،سگ ها در جایی شبیه به یک دره رها هستند.تعدادی از آنها پشت فنس محبوس شده اند و بقیه سگ ها در این دره در حالی رها شده اند که امکانات در حد صفر است.

سگ های زاغه نشین پایتخت به خاطر خاک این دره اکثرا بیماری پوستی دارند و لانه سازی مرتبی برای آنها انجام نشده است.وضعیت آنها با امکاناتی بسیار اندکی که در اختیار دارند چندان مناسب نیست.

فعالیت زوج جوان در پناهگاه سگ های سوهانک

«ماجده اقبال» نام یکی از حامیان سگ های پناهگاه سوهانک است. او در گفتگو با رکنا در مورد نحوه فعالیت در پناهگاه گفت: «پنج سالی هست که من به همراه همسرم در پناهگاه سگ های سوهانک به عنوان حامی فعالیت داریم.من مربی مهدکودک هستم و همسرم کارمند بانک است برای همین در طول هفته زیاد وقت نمی کنیم که به اینجا سر بزنیم.اما آخر هفته ها برای لانه سازی و پاکسازی پناهگاه و همچنین غذا دادن به سگ ها به اینجا می آییم

نیاز به حامیان مالی و فیزیکی

او در ادامه گفت:«پناهگاه کارهای زیادی از جمله پختن غذا و شستن استانبولی ها و پرکردن ظرف آب دارد. برای همین اینجا نیاز به حامیان مالی و فیزیکی زیادی دارد. فعلا حدود 25 حامی در این پناهگاه فعالیت دارند که هزینه غذای سگ ها و دیگر هزینه های این پناهگاه از سوی این افراد تامین می شود. شهرداری و محیط زیست تا به حال حمایت مالی از پناهگاه نکرده اند. فقط گاهی ماشین های شهرداری برای جلوگیری از ساخت و سازهای غیرمجاز به این پناهگاه سرکشی می کنند.»

سگ های بلاصاحب به پناهگاه برده می شوند

پناهگاه سگ های سوهانک محل نگهداری سگ های خیابان گرد و بلاصاحب است.حدود 500 قلاده سگ در این پناهگاه نگهداری می شوند که تصور کنید اگر قرار باشد این سگ ها در سطح شهرها رها باشند چه اختلالی در زندگی مردم شهرنشین ایجاد می شود و آمار حیوان آزاری چقدر بالا می رود.

ماجده اقبال در مورد نحوه انتقال سگ ها به پناهگاه می گوید: «اکثر سگ هایی که به پناهگاه آورده می شوند،سگ های خیابان گرد هستند که توسط حامیان از سطح شهر به پناهگاه منتقل می شوند. چند باری هم اتفاق افتاده که سگ های گران قیمت که صاحبشان را گم کرده بودند به پناهگاه منتقل شدند. سگ ها قبل از اینکه وارد پناهگاه شوند، مورد بررسی کلینیک های درمانی و دامپزشکی قرار می گیرند.»

تهران نیازمند پناهگاه های بیشتری است

اقبال در مورد تامین هزینه های درمان سگ های بلاصاحب می گوید: «بدهی زیادی به کلینیک های درمانی داریم. وضعیت پناهگاه هم نیاز به آراستگی دارد تا جلوی شیوع آلودگی گرفته شود. برای تامین این هزینه ها هم نیازمند کمک های بیشتر هستیم و هم تجربه من نشان می دهد که تهران برای جمع آوری سگ های بلاصاحب نیازمند چند پناهگاه دیگر هم هست.»