هشدار استاد دکتر تاج‎بخش و صاحبنظران درباره بیکاری دامپزشکان و سایر رده‎های دامپزشکی جدی گرفته شد؟

حکیم مهر -  استاد دکتر تاج‎بخش، چهره ماندگار دامپزشکی کشورمان، اسفند ماه 89 در کنگره درمانگران دامهای بزرگ نسبت به افزایش تعداد دانشکده‎های دامپزشکی و تعداد زیاد بیکاران در بخش دامپزشکی هشدار داد.

این هشدار در حالی ابراز شد که سازمان نظام دامپزشکی که میزبان استاد دکتر تاج‎بخش در آن کنگره بود حتی از انتشار انتقادات ایشان درباره وضعیت اشتغال دامپزشکان در سایت رسمی خود پرهیز کرد!

عضو شاخص گروه دامپزشکی فرهنگستان علوم در آن کنگره ضمن مقایسه وضعیت دامپزشکی سالهای دور با وضع کنونی گفت : در سالهای قبل دانشکدههای دامپزشکی مانند قارچ نمیروییدند و اینهمه دامپزشک بیکار نداشتیم!

استاد دکتر تاج‎بخش افزود : افزایش تعداد دامپزشکان به شرطی که زمینه اشتغال آنان فراهم باشد خوب است در غیراینصورت حرفه دامپزشکی را خراب میکند.

این چهره ماندگار کشورمان گفت : پزشکان توانستند جلوی افزایش بیرویه و بیکاری را بگیرند اما ما برخلاف پزشکان بین دانشگاه آزاد و سراسری مسابقه در افزایش تعداد گذاشتهایم و من امیدوارم در این زمینه تعقل حاکم شود!

در حالی که به گفته استاد دکتر نادعلیان رئیس گروه دامپزشکی فرهنگستان علوم، تعداد دانش‎آموختگان دامپزشکی هفت برابر نیاز کشورمان است، با گذشت کمتر از 6 ماه از این اظهارات، دکتر سید محمد آقامیری مدیر سازمان نظام دامپزشکی در اظهارنظری از عدم وجود حتی یک نفر بیکار در بخش دامپزشکی در چندین استان کشورمان خبر داد.

اظهار نظری که با انتشار فراخوان رئیس نظام دامپزشکی قم درباره جذب چند دامپزشک به تعداد کمتر از انگشتان دو دست در استان متبوعش از سوی سایت سازمان نظام دامپزشکی به زعم این سایت تأیید هم شد.

هر چند در نظرسنجی حکیم مهر تعداد قابل توجهی از آراء مأخوذه نشانه عدم موافقت تعداد زیادی از بینندگان محترم حکیم مهر با اظهار نظر مدیر سازمان نظام دامپزشکی بود اما بجز آن هم انتشار یک آگهی استخدام در یک زمینه خاص که بجای خود هم قابل تقدیر است لزوماً نشانه عدم وجود بیکار در آن استان نیست.

گفتنی است مدیرمسئول حکیم مهر، چهاردهم مهر ماه 89 در گفتگویی مشروح با هفتهنامه بازار کار گفته بود ورودی دانشکده‌های دامپزشکی با نیاز بازار کار اصلاً همخوانی ندارد.

این در حالی است که دکتر دستور، رئیس سازمان دامپزشکی کشورمان در حاشیه مراسم روز جهانی دامپزشکی، اردیبهشت ماه 90 گفته بود : سالانه بیش از 3500 نفر فارغ التحصیل دامپزشکی از دانشگاه ها وارد بازار کار می شوند که چنین ظرفیتی در حوزه اشتغال وجود ندارد.

دکتر محمد لطفی‌زاده همچنین در نامههایی جداگانه به دکتر توکلی رئیس مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی، دکتر کیایی نماینده وزیر علوم در شورای مرکزی سازمان نظام دامپزشکی و دکتر دانشجو وزیر علوم، تحقیقات و فناوری خواستار توقف تأسیس دانشکدههای دامپزشکی جدید و تبدیل حداقل نیمی از دانشکدهها به پژوهشکده شده بود. امری که مورد تأیید رئیس گروه دامپزشکی فرهنگستان علوم هم هست.

استاد دکتر نادعلیان دیگر چهره ماندگار کشورمان که کنگره درمانگران دامهای بزرگ، اسفند 89 به تجلیل از وی اختصاص داشت در سخنان خود از افزایش بی‏رویه تعداد دانشکدههای دامپزشکی انتقاد کرده و گفته بود : ما در فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران پیشنهادی ارائه کردیم که طی آن میتوان تعدادی از دانشکدهها را تعطیل کرد و بجای آن 20 انستیتو تحقیقاتی نظیر انستیتو تحقیقات سل و غیره تأسیس نمود.

 

امید است مسئولین محترم در بخش دولتی و غیردولتی با نگاهی واقع‎بینانه به مسئله اشتغال دامپزشکان و سایر رده‎های دامپزشکی (بویژه کارشناسان علوم آزمایشگاهی دامپزشکی) بپردازند و در جهت اشتغال پایدار به نظرات افراد صاحبنظر و چهره‎های ماندگار و اساتید مطرح کشورمان گوش فرادهند تا در سایه وحدت و تدبیر گره از مشکل اشتغال گشوده شود.

 

خبر مرتبط :