در پی نامه قائم‌مقام وزیر جهاد کشاورزی در امور حقوقی و مجلس:
با دستور وزیر جهاد کشاورزی، «تلقیح مصنوعی» همچنان در حوزه دامپزشکی باقی ماند و صدور پروانه فعالیت مراکز دامپزشکی، همچنان توسط سازمان دامپزشکی انجام خواهد شد
 
 

حکیم مهر: وزیر جهاد کشاورزی بر اجرای دستورالعمل نیروی انسانی متخصص مراکز و شرکتهای موضوع تبصره 2 ماده 2 قانون افزایش بهرهوری بخش کشاورزی تاکید کرد .

به گزارش حکیم مهر، اواخر سال گذشته بود که وزیر جهاد کشاورزی دستورالعمل نیروی انسانی متخصص مراکز و شرکت‌های موضوع تبصره ۲ ماده ۲ قانون افزایش بهره‌وری بخش کشاورزی و منابع طبیعی در حوزه دامپزشکی را ابلاغ کرد.

هر چند خبر خوب و نکته حائز اهمیت در این دستورالعمل، بازگرداندن عملیات تلقیح مصنوعی به حیطه وظایف خانواده دامپزشکی بود (اینجا).

چند روز پیش و پس از گذشت کمتر از سه ماه از ابلاغ این دستورالعمل، قائممقام وزیر جهاد کشاورزی در امور حقوقی و مجلس در نامه‌ای خطاب به وزیر جهاد کشاورزی، با اشاره به فنی بودن موضوع نیروی انسانی متخصص مراکز تلقیح مصنوعی، آن را از وظایف حاکمیتی معاونت امور دام وزارت جهاد کشاورزی دانسته و متصدی آن را سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی اعلام نموده است و اظهار داشته است که «دستورالعمل ساماندهی و استقرار شبکه تلقیح مصنوعی دام کشور» که در اردیبهشت ماه سال گذشته از سوی معاونت امور دام وزارت جهاد کشاورزی ابلاغ شده است، باید ملاک عمل قرار گیرد! بدین ترتیب، وی مجدداً خواستار جدایی تلقیح مصنوعی از «دامپزشکی» و واگذاری آن به حوزه «مهندسی کشاورزی» شد.

وی در بخش دیگری از این نامه، صدور پروانه مراکز دامپزشکی از سوی سازمان دامپزشکی کشور را مغایر قانون نظام جامع دامپروری کشور و قانون افزایش بهره‌وری بخش کشاورزی و منابع طبیعی دانسته و خواستار بازنگری و صدور پروانه توسط سازمان نظام دامپزشکی شده است. 

واکنش وزیر جهاد کشاورزی

وزیر جهاد کشاورزی بر اجرای دستورالعمل نیروی انسانی متخصص مراکز و شرکتهای موضوع تبصره 2 ماده 2 قانون افزایش بهرهوری بخش کشاورزی تاکید کرد .

به گزارش حکیم مهر به نقل از روابط عمومی سازمان دامپزشکی کشور، «دکتر کاظم خاوازی» وزیر جهاد کشاورزی در راستای حمایت از تولید، پشتیبانی‌ها و مانع‌زدایی‌ها و اعمال حاکمیت و به منظور تامین بهداشت دام و فراورده‌های دامی و پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های دامی و با عنایت به اختیار مذکور در بند «ی» ماده 3 قانون سازمان دامپزشکی کشور، اجرای دستورالعمل نیروی انسانی متخصص مراکز و شرکتهای موضوع تبصره 2 ماده 2 قانون افزایش بهره‌وری بخش کشاورزی ابلاغی 27 اسفند 99 به نحو موجود برابر ضوابط و مقررات را مورد تاکید قرار داد و آن را لازم الاجرا دانست .