مدیرکل دامپزشکی استان همدان:
سگ‌گردانی به یک معضل جدی تبدیل شده است!
 
 

حکیم مهر: مدیرکل دامپزشکی استان همدان گفت: رها کردن فضولات سگ بویژه در معابر و پارکها معضلات بهداشتی عدیده ای برای انسان ایجاد می‌کند؛ نوعی انگل خطرناک وجود دارد که از فضولات سگ به انسان منتقل می‌شود .

به گزارش حکیم مهر به نقل از روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان همدان، «دکتر محمودرضا رسولی» با بیان اینکه بیماری هاری از حیوان به انسان منتقل می‌شود، اظهار داشت: در سال گذشته 7 کانون بیماری هاری در استان شناسایی شده که 5 مورد از آن مربوط به سگ بوده است.

وی با اشاره به اینکه هر سال شاهد حجم عظیمی از حیوان گزیدگی هستیم، گفت: بیشتر این گزیدگی‌ها مربوط به حیوانات صاحب دار است .

مدیرکل دامپزشکی استان همدان به پدیده سگ‌گردانی اشاره کرد و افزود: امروزه به دلیل عدم رعایت الزمات بهداشتی و حقوقی، این پدیده تبدیل به یک معضل جدی شده است .

دکتر رسولی با بیان اینکه در کشور ما هنوز سگ گردانی جرم محسوب نمی‌شود، اظهار داشت: نگهداری از حیوانات خانگی الزامات فرهنگی، بهداشتی و اجتماعی دارد که توجه چندانی به آن نمی‌شود .

این مقام مسئول در ادامه با تاکید بر اینکه سگ گردانی نباید موجب ترس و اضطراب مردم شود، تصریح کرد: در کشورهای غربی اگر سگ به دیگران آسیب برساند، صاحب آن موظف به پرداخت خسارت به فرد آسیب دیده است .

مدیرکل دامپزشکی استان‌ همدان با بیان اینکه رها کردن فضولات حیوانات در معابر و پارکها، معضلات بهداشتی عدیده ای ایجاد می‌کند، گفت: نوعی انگل خطرناک وجود دارد که از فضولات سگ به انسان نیز منتقل می‌شود .

دکتر رسولی با تاکید بر اینکه باید برای ساماندهی سگ‌ گردانی تدابیری اندیشیده شود، گفت: این موضوع به عنوان یک طرح در کمیسیون مجلس در دست پیگیری است .

وی با بیان اینکه باید اماکن خاص برای گرداندن حیوانات خانگی در نظر گرفته شود، تصریح کرد: وظیفه دامپزشکی تامین بهداشت و رفاه حیوانات مطابق قانون است .

مدیرکل دامپزشکی استان همدان با تاکید بر اینکه در سال گذشته 12 هزار مورد واکسیناسیون هاری در استان انجام شده است گفت: از ابتدای امسال تاکنون نیز پنج هزار و چهارصد مورد واکسیناسیون انجام گرفته است .

دکتر رسولی یادآورشد: در حال حاضر ۶ واحد درمانی برای دام‌های کوچک در استان وجود دارد که عملیات واکسیناسیون و کنترل بیماری‌های مشترک بین انسان و دام در این واحد ها انجام می‌شود .