اختصاصی حکیم مهر:
گفت‌وگوی حکیم مهر با «دکتر فرهاد بهادری» اولین دامپزشکی که در مقطع دکترای تخصصی رشته «آموزش بهداشت و ارتقای سلامت» در ایران فارغ‌التحصیل شد
 

حکیم مهر- محسن طاهرمیرزایی: «دکتر فرهاد بهادری» آن‌گونه که خود می‌گوید اولین فارغ‌التحصیل دکترای تخصصی آموزش بهداشت و ارتقای سلامت در ایران است که از رشته دامپزشکی وارد این حوزه شده است. به همین بهانه، گفت‌وگویی را با او انجام دادیم که در ادامه می‌خوانید.

خودش به حکیم مهر می‌گوید: «در جلسه مصاحبه آزمون دکتری، همه اساتید بورد از رشته پایه من تعجب کردند و حتی یکی از اساتید پرسیدند که مگر دامپزشک می‌تواند در این رشته ادامه تحصیل بدهد؟ چون تا به حال سابقه نداشته است. بعدها طی پرس‌وجویی که انجام دادم، متوجه شدم که من اولین فرد با پایه دامپزشکی هستم و البته طی ۳ سال اخیر و بعد از من، چند نفر دیگر هم وارد این رشته شدند.»

از نظر دکتر فرهاد بهادری انسان‌ها باید به دنبال علاقه خود بروند و از شکست نترسند: «باید پشتکار داشته باشند، کمااینکه بعضا نیازمند فکرهای جدید و خلاقانه هستیم. قرار نیست همیشه دنباله‌رو دیگران باشیم، بلکه با توجه به پیشرفت علوم و تکنولوژی، گاه یک فکر و یک ایده نو می‌تواند زندگی یک فرد را برای همیشه عوض کند.»

حکیم مهر: ورودی چه سالی و کدام دانشگاه‌ها در مقطع عمومی و تخصصی هستید؟

بنده ورودی سال ۱۳۸۱ رشته دکتری حرفه‌ای دامپزشکی از دانشگاه آزاد اسلامی واحد تبریز هستم و سال ۱۳۸۷ فارغ‌التحصیل شدم. در سال ۱۳۹۵ وارد رشته دکتری تخصصی آموزش بهداشت و ارتقاء سلامت در دانشگاه تربیت مدرس تهران شده و امسال فارغ‌التحصیل شدم.

حکیم مهر: چه شد که در مقطع عمومی رشته دامپزشکی را انتخاب کردید؟

با توجه به علاقه شدیدی که از کودکی به حیوانات داشتم و همین‌طور قبل از من، برادر بزرگترم دانشجوی این رشته بود، دامپزشکی را انتخاب کردم.

حکیم مهر: از کجا مطمئن هستید که اولین فارغ‌التحصیل دامپزشک دکترای تخصصی آموزش بهداشت و ارتقای سلامت در ایران هستید؟

ماجرا از آنجا شروع شد که در جلسه مصاحبه آزمون دکتری، همه اساتید بورد از رشته پایه من تعجب کردند و حتی یکی از اساتید پرسیدند که مگر دامپزشک می‌تواند در این رشته ادامه تحصیل بدهد؟ چون تا به حال سابقه نداشته است. بعدها طی پرس و جویی که انجام دادم، متوجه شدم که من اولین فرد با پایه دامپزشکی هستم و البته طی ۳ سال اخیر و بعد از من، چند نفر دیگر هم وارد این رشته شدند.

حکیم مهر: برای قبولی در تخصص چه فرایندی را طی کردید و چه درس‌هایی خواندید؟

برای قبولی بعد از آزمون زبان، دروس تخصصی رشته آموزش بهداشت را که آن زمان شامل دروس اصول و مبانی آموزش بهداشت - ارتباط شناسی – روان‌شناسی- جامعه‌شناسی و تکنولوژی آموزشی بودند، مطالعه کرده و پس از قبولی در آزمون کتبی، وارد مرحله مصاحبه شدیم. همان‌طور که می‌بینید دروس کاملا بدون ارتباط با رشته دامپزشکی هستند و این کار را مشکل کرده بود.

حکیم مهر: رتبه شما چند بود؟

رتبه ۱۸ کشوری را کسب کردم.

حکیم مهر: برای دامپزشکانی که علاقه‌مند هستند در وزارت بهداشت تحصیل کنند، چه پیشنهاداتی دارید؟

با توجه به علاقه خودشان از سال‌ها قبل برنامه‌ریزی کرده و متناسب با رشته مرتبط به کارهای تحقیقاتی و پژوهشی و نوشتن مقاله بپردازند.

حکیم مهر: شما چند سال پشت کنکور تخصص بودید؟

من سال ۹۲ بعد از قبولی در آزمون کتبی از واحد بین‌الملل دانشگاه شهید بهشتی، در سال ۹۳ از واحد بین‌الملل دانشگاه تهران و سال ۹۴ از واحد بین‌الملل دانشگاه تبریز قبول شدم ولی به دلیل شهریه‌های بالای واحدهای بین‌الملل ثبت‌نام نکردم و بالاخره سال ۱۳۹۵ با حمایت‌های دکتر شجاعی‌زاده و دکتر غفرانی‌پور در مرحله مصاحبه از دانشگاه تربیت مدرس قبول شدم.

حکیم مهر: رشته آموزش بهداشت و سایر رشته‌های PhD وزارتخانه از نظر بازار کار به چه شکل هستند؟

به‌طور دقیق و برای رشته خاص نمی‌شود اظهار نظر کرد، چون در بعضی از شهرها، بعضی رشته‌ها طرفدار بیشتر و بازار کار بهتری دارند و این مساله بستگی به پشتکار و خلاقیت افراد دارد.

حکیم مهر: آیا هیات علمی شدن در این رشته قطعی است؟

خیر و به نظر بنده نیازی هم نیست که فرد حتما عضو هیات علمی باشد بلکه می‌توان در بسیاری از مراکز تحقیقاتی و پژوهشی و مراکز بهداشتی مشغول به کار شد.

حکیم مهر: پایان‌نامه شما در چه زمینه‌ای بوده است؟

با توجه به اینکه رشته‌های دامپزشکی و آموزش بهداشت ازجمله رشته‌های بین رشته‌ای هستند و با توجه به سابقه دامپزشکی، بنده موضوع پایان‌نامه خود را در مورد آموزش دامداران در جهت پیشگیری از بروسلا و واکسیناسیون دامی انتخاب کردم. استاد راهنمای بنده جناب آقای دکتر فضل‌اله غفرانی‌پور و مشاور این پایان‌نامه خانم دکتر سعیده غفاری‌فر بودند که از همین جا کمال تشکر و قدردانی را از این عزیزان دارم.

هدف بنده هم از ورود به این رشته، برقراری ارتباط کاربردی بین این دو رشته بود که بتوان با آموزش‌های اصولی و درست بسیاری از بیماری‌ها، علی‌الخصوص بیماری‌های مشترک را مهار کرد. البته جا دارد که از خانم دکتر غفاری‌فر استاد مشاور خود نیز تشکر ویژه انجام دهم.

حکیم مهر: نظر شما درخصوص الحاق آموزش دامپزشکی به وزارت بهداشت چیست؟

در برخی کشورها دامپزشکی زیرمجموعه‌ای از وزارت بهداشت است و در برخی دیگر مثل ایران زیرمجموعه وزارت کشاورزی. در این خصوص باید نظر کارشناسی انجام تا مشخص شود که کدام کشورها در این زمینه موفق‌تر عمل کرده‌اند.

حکیم مهر: به‌عنوان حرف آخر...

انسان‌ها باید به دنبال علاقه خود بروند و از شکست نترسند. باید پشتکار داشته باشند، کمااینکه بعضا نیازمند فکرهای جدید و خلاقانه هستیم. قرار نیست همیشه دنباله‌رو دیگران باشیم، بلکه با توجه به پیشرفت علوم و تکنولوژی، گاه یک فکر و یک ایده نو می‌تواند زندگی یک فرد را برای همیشه عوض کند.

حکیم مهر: ممنون از فرصتی که در اختیار ما قرار دادید.