وقتی رئیس اداره دامپزشکی مرکز استان «تخم ماهی» قزل‌آلا را «خاویار» می‌نامد!

حکیم مهر: رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان رشت از ضبط و معدوم سازی محموله 3.5 تنی خاویار قزل آلا منجمد توسط کارشناسان این شبکه خبر داد.

به گزارش حکیم مهر به نقل از روابط عمومی دامپزشکی گیلان، «دکتر مهدی بهروزی» رییس شبکه دامپزشکی شهرستان رشت گفت: براساس بازدید به‌عمل آمده و گزارش مسئول فنی یکی از سردخانه های نگهداری فراورده های خام دامی، محموله 3.5 تنی خاویار قزل آلا پس از بازرسی ظاهری، تغییرات نامطلوب ناشی از انجماد غیراصولی و نگهداری ناصحیح آن مسجل شد.

بهروزی یادآور شد: پس از ارسال نمونه‌های اخذ شده و انجام آزمایشات تکمیلی با اخذ دستور قضایی، محموله ضبط و در واحد تبدیل ضایعات پودرماهی معدوم سازی شد.

پی‌نوشت حکیم مهر:

به کار بردن واژه «خاویار» به جای «تخم ماهی» قزل‌آلا از سوی رئیس اداره دامپزشکی مرکز یک استان ساحلی جای تعجب دارد!

بدیهی است که واژه «خاویار» تنها برای تخم ماهیان استروژن نظیر تاس‌ماهیان و فیل‌ماهیان استفاده می‌شود و نامیدن تخم ماهی قزل‌آلا (اشپل) با عنوان «خاویار» اشتباهی غیرقابل توجیه محسوب می‌شود.

قابل ذکر است که این خبر در وب‌سایت رسمی اداره کل دامپزشکی استان گیلان و نه خبرگزاری های غیرمرتبط با حوزه دامپزشکی منتشر گردیده است.

از مسئولین محترم و خدوم انتظار می‌رود در هنگام اطلاع‌رسانی از طریق وب‌سایت ادارات دامپزشکی و یا سایر رسانه‌های جمعی، از به کار بردن واژه‌های عامیانه خودداری نموده و اصطلاحات علمی را جایگزین آن نمایند.