درگیری لفظی دامپزشک فعلی و سابق «ایران» بالا گرفت:
دکتر اکرامی اظهارات اخیر دکتر معماریان را «توهمات، شایعه‌پراکنی و مهملات» خواند/ این شخص موفقیتی جز ایجاد ناکارآمدی دو یوزپلنگ نر و ماده نداشته و در حال تخریب حیثیت ملی خود است!
 

حکیم مهر: دامپزشک معالج ایران و توله‌های یوز با انتشار تصاویری از لحظه به دنیا آمدن توله‌های یوز، به انتقادات وارده به تیم مراقبت از توله‌های یوزپلنگ ایرانی واکنش نشان داد.

به گزارش حکیم مهر به نقل از تسنیم، روز گذشته «دکتر ایمان معماریان» دامپزشک مشاور سازمان نجات حیوانات در گفت‌وگویی مدعی شده بود که تیم مراقبت از توله‌های یوزپلنگ و جراح «ایران» یوزپلنگ ماده، قبل از این یوزپلنگ را از نزدیک ندیده بودند و این اولین برخورد و تماس آن‌ها با یوزپلنگ بوده است. وی همچنین گفته بود که علت نپذیرفتن توله‌ها توسط مادر این است که توله یوزهای ایران در زمان سزارین بدون دستکش لمس شده‌اند و گرفتن بوی انسان باعث شده مادر فرزندانش را نپذیرد.

در پاسخ به این اظهارات، «دکتر بهرنگ اکرامی» دامپزشک و جراح یوزپلنگ‌های پارک ملی توران در صفحه اینستاگرام خود تصاویری را از لحظه به دنیا آمدن یوزها منتشر کرد که نشان می‌دهد برخلاف این ادعا یوزپلنگ‌ها از همان ابتدا با دستکش لمس شده‌اند.

وی ضمن انتشار این تصاویر در صفحه خود نوشت:

اینکه «سزارین بدون دستکش و لمس توله‌ها علت نپذیرفتن آن‌ها توسط مادر است»، توهمات و شایعه‌پراکنی یک همکار دامپزشک است. انتقاداتی از جمله این که تا به حال یوزپلنگ ندیده‌ایم و در شیردهی اشتباه کرده‌ایم در حالی مطرح می‌شود که «ایران» سالم است و 2 هفته دیگر نیز بخیه‌های آن برداشته می‌شود. توله‌ها نیز چشم باز کرده، وزن گرفته و سرحالند. کادر یوز ندیده بچه‌های همین کشورند و با افتخار وقت خود را برای این توله‌ها می‌گذارند.

جای بسی تأسف است که مسائلی از جمله عدم درستی درمان پس از سزارین در یوزپلنگ‌های ایران، سزارین زودرس و ناقص بودن توله‌ها در اثر آن، توسط  یک ایرانی در رسانه‌های خارجی مطرح شده و این شخص بدون آگاهی کامل و عدم حضور در زمان عملیات به راحتی با حیثیت و دستاوردهای علمی کشور خود بازی می‌کند. این شخص که به قول خود چندین سال با بهترین متخصصان دنیا کار کرده، موفقیتی به جز ایجاد ناکارآمدی دو یوزپلنگ نر و ماده نداشته است و در حال حاضر در حال تخریب حیثیت ملی خود بدون در دست داشتن مستندات علمی است .
با توجه به دستورات ابلاغ‌شده از سوی سازمان حفاظت محیط‌زیست برای اطلاع‌رسانی از کانال این سازمان و تهیه مستندی تلویزیونی که با زحمت فراوان صداوسیما انجام پذیرفته، به‌زودی شرح بهتری از ماجرا برای عموم مردم نمایش داده خواهد شد. صلاح در این دیده شده که اندکی در انتشار مطالب فنی و دستاوردهای این کار علمی باارزش تأمل شود تا همه بتوانند با مشاهده این مستند، پاسخ سؤالات و ابهامات خود را به‌صورت نمایش این فیلم مستند دیده و لذت ببرند.

امیدوارم این فرد یا افراد در لحظاتی که در آینده نزدیک شاهد آن خواهند بود و امروز با افکار عمومی بازی می‌کنند، پاسخگوی شرافت ملی و اخلاق علمی خود باشند؛ هر چند که ارزش این کار بزرگ با مهملات این افراد در این کشور خدشه‌دار نخواهد شد.

 

لازم به ذکر است که علاوه بر این تصاویر و با وجود اظهارات دکتر اکرامی, تصویر دیگری نیز در رسانه‌ها و فضای مجازی منتشر شده که نشان می‌دهد دامپزشک یوزها یکی از توله‌ها را بدون دستکش و بدون استفاده لباس مخصوص در دست گرفته است .