۱۵۰ راس دام بر اثر آتش‌سوزی در یک دامداری در روستای جعفرآباد قم تلف شدند

حکیم مهر: سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران از آتش سوزی در یک دامداری خبر داد و گفت: در این حادثه حدود ۱۵۰ دام تلف شد.

به گزارش حکیم مهر به نقل از ایرنا، «سید جلال ملکی» عصر شنبه در این باره گفت: ساعت ۱۳:۴۳ دقیقه امروز این حادثه در بزرگراه تهران- قم روستای جعفرآباد به سامانه ۱۲۵ اعلام و بی درنگ ماموران دو ایستگاه آتش نشانی به محل حادثه اعزام شدند.

وی افزود: محل حادثه قطعه زمینی به وسعت ۵۰۰ متر بود که با فنس‌های فلزی محصور شده بود که در این محوطه تعداد زیادی گوسفند نگهداری می‌شد همچنین دور فنس‌ها تعداد زیادی لاستیک ضایعاتی قرار داده شده بود و در سمت دیگر نیز تعداد زیادی لاستیک، چوب و جعبه نگهداری می‌شد.

ملکی با بیان اینکه مشخص نیست که این قسمت محل ریختن ضایعات بود یا برای محکم کردن حفاظ‌ این اقدام انجام شده بود، افزود: آتش به هر دو قسمت سرایت کرده بود و متاسفانه بادی که می‌وزید نیز در جهت شعله آتش بود و دود بسیار سیاه و مسموم کننده ناشی از سوختن لاستیک در محوطه وجود داشت و به سمت قسمت داخل حفاظ‌ رفته بود. همین موجب شده بود که در دقایق اولیه گوسفندهای داخل محوطه تلف شوند.

وی ادامه داد: در این حادثه حدود ۱۵۰ دام که در محوطه حضور داشتند بدلیل شدت حرارت و دود تلف شدند.

ملکی خاطرنشان کرد: آتش‌نشانان به سرعت آتش را خاموش کردند و دقایقی قبل محل را تحویل مالک دادند.

وی توصیه کرد: در محلی که حیوانات نگهداری می‌شوند، حتی در خانه‌هایی که حیوانات نگهداری می‌شوند، وقتی حیوانات محصور هستند و امکان خارج شدن را ندارند منطقا نباید دور آن‌ها مواد ضایعاتی نگهداری شود تا اگر حریق رخ داد اینگونه جان خود را از دست بدهند و اگر قرار است از نگهدارنده ها نیز استفاده شود باید ستون های غیرقابل اشتعال به این منظور استفاده شود.