رئیس نظام دامپزشکی استان همدان در گفت‌وگو با حکیم مهر:
در شرایط بسیار بدی هستیم و به آینده خوشبین نیستم/ با خروج کلینیک‌های دامپزشکی از شهر فعالیت دامپزشکی از کنترل خارج می‌شود

حکیم مهر- محسن طاهرمیرزایی: تقریبا دو ماه پیش بود که دادستان عمومی و انقلاب همدان در نامه‌ای، شهردار این شهر را مکلف کرد که ظرف یک ماه آینده همه مراکز درمانی دامپزشکی تعطیل و به خارج از محدوده قانونی شهر انتقال داده شوند. وی همچنین اداره کل دامپزشکی و سازمان نظام دامپزشکی را مکلف کرد که در این زمینه همکاری نموده و ضمن اصلاح پروانه‌ها برای مناطق خارج از شهر، از صدور پروانه‌های جدید در داخل شهرها خودداری نمایند. حالا با گذشت قریب به دو ماه، محتوای این نامه رنگ اجرایی به خود گرفته و کلینیک‌های دامپزشکی همدان، در حال خروج از منطقه شهری هستند.

از نظر رئیس نظام دامپزشکی همدان این موضوع در همدان برخلاف سایر استان‌ها، بر اساس حکم دادستانی پیگیری شده ‌است.

«دکتر سیدمسعود ذوالحواریه» تصریح می‌کند: «مهمترین معضلی که به وجود می‌آید این است که کاری که امروز تحت نظر سازمان نظام دامپزشکی و اداره کل دامپزشکی استان انجام می‌گیرد، احتمال دارد که از کنترل خارج شود.»

حکیم مهر: آقای دکتر، واکنش نظام دامپزشکی استان همدان به این تصمیم چه بود؟

ما در نظام دامپزشکی استان کارهای زیادی کردیم. تقریباً با کلیه اشخاص ذیربط در سیستم قضایی و شهرداری همدان از جمله شخص دادستان، رئیس کل دادگستری استان، مسئولان شورای شهر و... صحبت کردیم. خود بنده با تعدادی از مقامات قوه قضاییه ملاقات حضوری داشتم ولی علی‌رغم توضیحات مفصلی در این رابطه که صدور پروانه های درمانی بر اساس قانون و با نظارت‌های دقیق سازمانهای متولی صورت گرفته است، متأسفانه نتیجه‌ای نگرفتیم.

حکیم مهر: تفاوت همدان با سایر استان‌ها در این موضوع، چیست؟

تفاوت این است که در همدان، برخلاف سایر استانها موضوع از سوی دادستانی شروع شد که با توجه به لازم الاجرا بودن حکم دادستانی، همکاران ما در این زمینه نهایت همکاری را نموده‌اند. همانطور که می‌دانید دادستان در صدور حکم و رای مستقل است و نمی‌توان حکم او را بازگرداند. همکاران ما موضوع را از طریق دیوان عدالت اداری هم پیگیری کرده‌اند.

حکیم مهر: حکم دیوان چه بود؟

متأسفانه فعلأ نتیجه مشخص نیست، در واقع با تمام تلاش‌هایی که هم من و هم مدیرکل محترم دامپزشکی استان انجام دادیم، تا الان به نقطه‌ روشنی نرسیده ایم و هیچ روزنه امیدی نداریم. کار دیگری که دو روز پیش انجام دادیم، ارسال یک نامه به شهردار محترم همدان بود مبنی‌بر اینکه در اجرای آیین‌نامه اجرایی بند ۲۰ ماده ۵۵ قانون شهرداری‌ها که در ارتباط با مشاغل مزاحم است، در تبصره ۳ ماده ۳ این آیین‌نامه آمده است که اگر شغلی را مجبور به خروج از شهر کردید، باید در خارج از شهر یک محیط و زمین مناسب برای فعالیت آن مشخص کنید که واجد شرایط آن کار باشد. در این نامه به ایشان یادآوری شد که در این قانون، شهرداری‌ها موظف هستند که این کار را انجام دهند. پس لطفا شما یک محلی را برای فعالیت همکاران ما مشخص کنید با این توضیح که دامپزشکی جزء مشاغل خاص بوده و نیازمند زیرساخت‌های مثل آب، برق، تلفن و گاز برای امور درمانی دامپزشکی است. احتمالا در هفته آینده نیز یک ملاقات حضوری با شخص شهردار خواهم داشت که این مساله را پیگیری کنیم که حداقل یک جایی برای همکاران پیدا کنیم.

حکیم مهر: آقای دکتر، اجرایی شدن این تصمیم، چه مخاطراتی از نظر بهداشتی برای جامعه خواهد داشت؟

مهمترین معضلی که به وجود می‌آید این است که کاری که امروز تحت نظر نظام دامپزشکی و اداره‌کل دامپزشکی استان انجام می‌گیرد، به یکباره از کنترل خارج می‌شود و محیط برای درمانگران غیرمجاز مهیا می شود. من برای متولیان امر توضیح داده‌ام که موضوع بهداشت و درمان برخلاف برخی امور دیگر، قابل مماشات نیست و کمی سهل انگاری، عواقب خطرناکی به دنبال خواهد داشت.

حکیم مهر: چه عواقبی؟

با توجه به وجود تعداد نسبتاً قابل توجهی حیوان خانگی در شهر، عدم دسترسی آسان به امکانات بهداشتی و درمانی می تواند منجر به گسترش برخی بیماریهای ویژه حیوانات و حتی بیماریهای مشترک بین انسان و حیوان شود. همچنین در حال حاضر تعداد زیادی سگ بلاصاحب در شهر و اطراف شهر همدان داریم که حقیقتا شهرداری به عنوان متولی ساماندهی به این جمعیت حیوانی، قادر به کنترل موضوع نیست، حال با شرایط جدید به احتمال زیاد برخی افراد هم حیوان خانگی خود را، در خارج از منزل رها خواهند کرد و در نتیجه یک تعداد از حیوانات صاحب‌دار خانگی هم به جمعیت حیوانات بلاصاحب اضافه می‌شود. خلاصه در شرایط بسیار بدی هستیم که نمی‌توانیم به آینده، خوشبین باشیم.

حکیم مهر: ممنون از فرصتی که در اختیار ما قرار دادید.