سگ‌ها و گربه‌های سالم می‌توانند ارگانیسم‌های مقاوم به دارو را به صاحبان خود منتقل کنند

حکیم مهر: سگ ها و گربه های سالم می توانند ارگانیسم های مقاوم به چند دارو را به صاحبان خود منتقل کنند. نمونه‌های جمع‌آوری‌شده از افراد بستری در بیمارستان، میکروب‌های مشترک با حیوانات خانگی را پیدا کردند که مقاومت آنتی‌بیوتیکی مشابهی داشتند.

به گزارش حکیم مهر به نقل از شفقنا، نقش حیوانات خانگی به عنوان مخازن بالقوه ارگانیسم های مقاوم به چند دارو -باکتری هایی که در مقابل درمان با بیش از یک آنتی بیوتیک مقاومت می کنند – یک نگرانی رو به رشد در سراسر جهان است. زمانی اتفاق می‌افتد که میکروب‌های عامل عفونت در برابر دارویی که برای کشتن آنها طراحی شده است، مقاوم شوند. برآوردها حاکی از آن است که عفونت‌های مقاوم به ضد میکروبی باعث مرگ تقریباً 1.3 میلیون نفر شده و با نزدیک به 5 میلیون مرگ در سراسر جهان در سال 2019 همراه بوده است.

سگ ها و گربه های سالم می توانند ارگانیسم های مقاوم به چند دارو را به صاحبان بستری در بیمارستان منتقل کنند. علاوه بر این، طبق تحقیقات جدیدی که در کنگره اروپایی میکروبیولوژی بالینی و بیماری‌های عفونی در کپنهاگ این هفته ارائه می‌شود، انسان‌ها هم می‌توانند این میکروب‌های خطرناک را به حیوانات خانگی خود منتقل کنند. با این حال، محققان تاکید کردند که خطر ابتلا به عفونت متقاطع در حال حاضر کم است.

مطالعه روی بیش از 2800 بیمار بیمارستانی و حیوانات همراه آنها توسط دکتر کارولین هکمن از بیمارستان دانشگاه «Charité» برلین آلمان و همکارانش انجام شد. او در کنفرانس گفت: یافته‌های ما تأیید می‌کند که اشتراک ارگانیسم‌های مقاوم به چند دارو بین حیوانات همراه و صاحبان آنها امکان‌پذیر است.

منبع: گاردین