رئیس نظام دامپزشکی آذربایجان شرقی در گفت‌وگو با حکیم مهر:
دامپزشکان بخش خصوصی خصوصاً همکاران فیلد دام بزرگ در آستانه ورشکستگی قرار دارند/ وقتی مسئولین فنی با کارفرما قراردادهای پشت پرده می‌بندند، کاری از نظام دامپزشکی بر نمی‌آید

حکیم مهر- محسن طاهرمیرزایی: «ابلاغ تعرفه‌های خدمات دامپزشکی یک خواسته به حق بخش خصوصی است.» این را رئیس نظام دامپزشکی آذربایجان شرقی به حکیم مهر می‌گوید: «اگر بخواهیم مقایسه‌ای با نظام پزشکی انجام دهیم، می‌بینیم که تعرفه‌های بخش خصوصی پزشکی هر سال به موقع و متناسب با تورم ابلاغ و اجرا می‌شود، اما متاسفانه تا امروز و در حالی که سال در حال اتمام است، تعرفه‌های سال ۱۴۰۱ حوزه دامپزشکی ابلاغ نشده است.»

از نظر «دکتر رضا دادخواه» بحث آزادسازی قیمت‌ها، مردمی‌سازی یارانه و... باعث کاهش جمعیت دامی شده و از طرفی گرانی و تورم مخصوصا گرانی داروها باعث شده که دامدار خیلی راغب به درمان نباشد: «از این بابت همکاران خیلی متضرر می‌شوند، مخصوصا آن دسته که در فیلد دام بزرگ کار می‌کنند در آستانه ورشکستگی هستند که این کار را برای ما کمی سخت کرده است.»

وی در گفت‌وگو با حکیم مهر تصریح می‌کند: «یک بخش قابل توجه از عدم اجرای ماده ۱۹، خود مسئولین فنی هستند که بعضی از آنها گاهی قرادادهای دوم و پشت پرده می‌بندند و توافقاتی با کارفرما می‌کنند که دیگر کاری از دست نظام دامپزشکی و اداره کل برنمی‌آید.»

حکیم مهر: آقای دکتر، مهمترین مشکلات بخش خصوصی دامپزشکی در استان آذربایجان شرقی چه چیزهایی هستند؟

مشکلات بخش خصوصی دامپزشکی که بسیار زیاد است اما اگر بخواهم به طور خلاصه به مهمترین آنها اشاره کنم، به نظر من ابلاغ تعرفه‌های خدمات دامپزشکی یک خواسته به حق بخش خصوصی است. کمااینکه اگر بخواهیم مقایسه‌ای با نظام پزشکی انجام دهیم، شما مستحضر هستید که تعرفه‌های بخش خصوصی پزشکی هر سال به موقع و متناسب با تورم ابلاغ و اجرا می‌شود، اما متاسفانه تا امروز و در حالی که سال در حال اتمام است، تعرفه‌های سال ۱۴۰۱ حوزه دامپزشکی ابلاغ نشده است. ابلاغ به موقع و متناسب با تورم سالانه تعرفه‌ها یکی از مطالبات به حق و از مهمترین خواسته‌های بخش خصوصی دامپزشکی است که باید یک فکر اساسی برای آن کرد.

حکیم مهر: اگر فرض کنیم همین امروز تعرفه‌های دامپزشکی ابلاغ شود، ضرر و زیان ناشی از یک سال گذشته را چطور می‌شود جبران کرد؟

اینکه بخواهیم بگوییم این ضرر و زیان قابل جبران است، عملا ممکن نیست اما می‌توان با تسهیلات ارزانقیمت و سهل‌‌الوصول، کمکحالی برای بخش خصوصی ایجاد کنیم که لااقل بتوانند سرپا بایستند. این یکی از راه‌هایی است که می‌تواند عملیاتی شود.

حکیم مهر: وضعیت اجرای ماده ۱۹ آیین‌نامه نظارت بهداشتی دامپزشکی در استان آذربایجان شرقی چگونه است؟

خوشبختانه در حوزه ماده ۱۹ نظام دامپزشکی استان با اداره کل یک تفاهم و همکاری تنگاتنگ و نزدیک دارد. ما تا جایی که در توان اداره کل و نظام دامپزشکی است، سعی می‌کنیم که این قانون حداقل در واحدهای صنعتی و وابسته به صنایع دام اجرا شده و قراردادها مطابق فرم ماده ۱۹ بسته و تاریخ‌ها رعایت شود. اما یک بخش قابل توجه این قضیه خود مسئولین فنی هستند که بعضی از آنها گاهی قرادادهای دوم و پشت پرده می‌بندند و توافقاتی با کارفرما می‌کنند که در مورد آن دیگر از دست نظام دامپزشکی و اداره کل کاری برنمی‌آید.

حکیم مهر: چه راهکاری به نظر شما می‌رسد که بتوان از این قراردادهای پشت پرده جلوگیری کرد؟

به نظر من عملی‌ترین و بهترین راهکار این است که ارتباط مالی بین کارفرما و مسئول فنی کلا قطع شود. در غیر اینصورت کوچکترین وابستگی از نظر دستمزد و حقوق، بحث تعارض منافع را پیش می‌آورد و عملا یک مساله غیرممکن رخ می‌دهد. وقتی که در حرفه ما بیکاری وجود دارد، همکاران برای اینکه شغل خود را از دست ندهند، مجبور به انجام توافق هستند و آنجا دیگر کارفرماست که تعیین می‌کند دستمزد چقدر باشد و مسئول فنی در آنجا چگونه کار کند؛ لذا تا زمانی که این ارتباط مالی کاملا قطع نشده، اختیار در دست کارفرما خواهد بود.

حکیم مهر: تعامل شما با بخش دولتی و اداره کل دامپزشکی استان چگونه است؟

ما در تمام جلساتی که که از طرف اداره کل برگزار می‌شود، شرکت می‌کنیم. جلساتی که در حوزه ماده ۱۹ یا کمیته‌های فنی و کمیته تشخیص درمان شکل می‌گیرد. در طرف مقابل، آنها هم در جلساتی که ما می‌گذاریم، مثل کمیسیون‌های نظام و جلسات ماهانه به صورت فعال شرکت می‌کنند و از این بابت مشکلی نداریم.

حکیم مهر: یکی از مشکلاتی که برخی استان‌ها با آن مواجه هستند، اجبار به انتقال کلینیک‌های دامپزشکی به حاشیه شهر است. این مشکل تا چه اندازه در آذربایجان شرقی وجود دارد؟

انتقال کلینیک‌های دامپزشکی به حاشیه شهر، به آن صورتی که در بعضی استان‌ها حاد بود، در آذربایجان شرقی به آن شکل نیست، علی‌الخصوص که برخی تعاملات در این زمینه، بین بخش خصوصی، نظام دامپزشکی، شهرداری و اداره کل وجود دارد و همین باعث شده که مساله خیلی حاد نباشد. اما به هرحال در چند ماه اخیر حکم دیوان عدالت اداری صادر شده و فعالیت دامپزشکان را در مناطق مسکونی ممنوع اعلام کرده است. این مساله‌ای است که باید در سطح کلان از سوی ریاست محترم سازمان نظام و سازمان دامپزشکی از طریق تعامل با دیوان عدالت اداری حل شود. کمااینکه در استان‌ها، همه مشکلات صرفا از طریق تعامل به شکل کامل حل نمی‌شود.

حکیم مهر: آیا مشکلات دیگری هم گریبانگیر بخش خصوصی دامپزشکی در استان هست؟

آزادسازی قیمت‌ها، مردمی‌سازی یارانه و... باعث شده جمعیت دامی مقداری کاهش یابد و از طرفی گرانی و تورم مخصوصا گرانی داروها باعث شده که دامدار خیلی راغب به درمان نباشد. از این بابت همکاران خیلی متضرر می‌شوند، مخصوصا آن دسته که در فیلد دام بزرگ کار می‌کنند در آستانه ورشکستگی هستند که این کار را برای ما کمی سخت کرده است.

حکیم مهر: در این یک سالی که گذشت، مهمترین اقداماتی که انجام دادید، چه بود؟

ما منتظر هستیم که برنامه‌های کلان سازمان نظام اعلام شود و ما هم همگام با آنها در هر زمینه‌ای ورود کنیم. در حوزه مباحث رفاهی قرار است سازمان فعالیت‌هایی بکند که ما نیز به دنبال اجرای همان سیاست‌گذاری‌ها هستیم و از این طریق در خدمت همکاران عزیز خواهیم بود.

حکیم مهر: به‌عنوان حرف آخر...

اعیاد شعبانیه و جشن بزرگ نیمه شعبان را خدمت شما و تمام همکاران شریف و زحمت‌کش خودم در جای جای میهن عزیزمان تبریک عرض می‌کنم و در سال جدید، خیر، برکت، سلامتی و یک رفاه خوب برای همه همکاران آرزو دارم. برای رسانه وزین و بسیار عالی حکیم مهر که همواره در مسیر اهداف کلان دامپزشکی تلاش می‌کنند نیز آرزوی سلامتی دارم.

حکیم مهر: ممنون از فرصتی که در اختیار ما قرار دادید.