مدیرکل دفتر بهداشت و مدیریت بیماری‌های دامی سازمان دامپزشکی کشور:
تاریخ انقضای یک‌ماهه درج شده بر روی تخم‌مرغ، مربوط به تخم‌مرغ‌های نگهداری‌شده در داخل یخچال است/ کمبودی در تامین واکسن تب برفکی نداریم
 
 

حکیم مهر: مدیرکل دفتر بهداشت و مدیریت بیماری های دامی سازمان دامپزشکی کشور گفت: با توجه به گرمای هوا و فساد تخم‌مرغ به عنوان یک فرآورده خام دامی به افراد توصیه می‌شود که از خرید تخم مرغ بیرون یخچال اجتناب کنند.

به گزارش حکیم مهر به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، «دکتر علیرضا اکبرشاهی» با اشاره به اینکه تاریخ انقضا تخم‌مرغ های خارج از یخچال بشدت کاهش می یابد، اظهار کرد: با توجه به فصل گرما، مردم تخم‌مرغ را صرفا از سوپرمارکت هایی خریداری کنند که تخم مرغ را داخل یخچال نگه داری می کنند چرا که تاریخ انقضا یکماهه درج شده بر روی محصول مربوط به تخم مرغ هایی است که داخل یخچال نگه داری شدند.

وی افزود: اگر تخم مرغ داخل یخچال نگه داری نشود، تاریخ انقضا آن بشدت کاهش می یابد چرا که به عنوان یک فرآورده خام دامی در هوای گرم زودتر از موعد فاسد می شود‌.

اکبرشاهی ادامه داد: با توجه به آنکه امکان کنترل این‌ تعداد مغازه از سوی دستگاه نظارتی و مسئولان ذی ربط وجود ندارد، بنابراین در قالب طرح تشویقی و آموزشی از سوی مردم‌ باید از خرید تخم‌مرغ های نگه داری شده بیرون یخچال خودداری شود که در نهایت با فرهنگ سازی، مغازه دار مجبور به نگه داری محصول داخل یخچال می شود.

مدیرکل دفتر بهداشت و مدیریت بیماری های دامی سازمان دامپزشکی کشور مردم را مهم ترین ابزار در تشویق مغازه داران به رعایت مسائل بهداشتی دانست و گفت: با درخواست مردم از مغازه داران طی چند ماهه شاهد تحقق این موضوع هستیم، کما اینکه یک زمانی یخچال برای نگه داری مرغ هم وجود نداشت که در نهایت با ایجاد طرح های تشویقی، مرغ داخل یخچال نگه داری شد و همواره فروش فله ممنوع است.

کمبودی در تامین واکسن تب برفکی نداریم

اکبرشاهی در بخش دیگر سخنان خود درباره آخرین وضعیت تب برفکی در کشور اظهار کرد: هفته اخیر یک واحد صنعتی درگیر بیماری تب برفکی شد، اما به طور کلی شرایط مساعد است و مشکلی وجود ندارد.

مدیرکل دفتر بهداشت و مدیریت بیماری های دامی سازمان دامپزشکی کشور در پایان با اشاره به اینکه کمبودی در تامین واکسن علیه بیماری تب برفکی نداریم، تصریح کرد: سازمان دامپزشکی تامین واکسیناسیون بصورت رایگان برای جمعیت دام سبک و سنگین روستایی را در دستور کار دارد که تا پایان سال امیدواریم واکسیناسیون در زمان بندی خود انجام شود.