یک دامپزشک: در شهر صدرا عقیم‌سازی برای سگ‌های بلاصاحب وجود ندارد و شبانه آنها را می‌کشند

حکیم مهر: یکی از معضلات شهر صدرا که شهروندان بسیاری را به اعتراض  و انتقاد  وادار کرده و البته بارها از طریق رسانه‌ها به گوش مسئولان رسیده موضوع سگ‌های ولگرد است.

به گزارش حکیم مهر به نقل از تسنیم، یکی از معضلات شهر صدرا که شهروندان بسیاری را به اعتراض  و انتقاد  وادار کرده  و البته بارها از طریق رسانه‌ها به گوش مسئولان رسیده موضوع سگ‌های ولگرد است. در برخی از مناطق صدرا وجود سگ‌های ولگرد به یک دغدغه بزرگ تبدیل شده که شهروندان را تهدید می‌کند. موضوع جمع‌آوری و ساماندهی آنها نیز یکی از مواردی است که در رابطه با آن اطلاع‌رسانی دقیقی انجام نشده و برای مردم پوشیده و پنهان است.

در دین اسلام نیز درباره دفاع از حیوانات و حمایت از آن‌ها قوانین و مقرراتى وضع شده که بیانگر جامعیت این دین و مکتب است اما به نظر می‌رسد در ماجرای سگ‌های ولگرد و ساماندهی آنها برخی از مسئولان نسبت به این مهم بی‌توجه بوده که سبب انتقاد شهروندان شده است

تعدادی از شهروندان شهر صدرا در ارتباط با خبرگزاری تسنیم نسبت به این موضوع واکنش نشان داده و انتقادات خود را مطرح کردند. محمدیان یکی از شهروندان خیابان مولانا شهر صدرا می‌گوید: به نظر می‌رسد تعداد سگ‌های بلاصاحب و ولگرد در شهر صدرا روازنه در حال افزایش است که برای شهروندان مزاحمت ایجاد می‌کند.

به گفته وی حتی اگر این سگ‌ها برای شهروندان مزاحمتی نداشته باشند ولی جثه بزرگشان برای فرزندان و خانواده‌ها ترس‌آور است و نیاز است شهرداری نسبت به این موضوع اقدامات لازم را انجام دهد.

«زارع خفری» یکی دیگر از شهروندان صدرا که صدای پارس شبانه سگ‌ها خواب را از چشمان خانواده او گرفته می‌گوید: همچنان احساس این را داریم که در روستا زندگی می‌کنیم که با صدای شبانه سگ‌ها باید به خواب برویم و این موضوع کم کم تبدیل به عادت شده است.

«اسماعیل میری» که ساکن خیابان ارم است نیز می‌گوید: شب‌ها در خیایان‌های صدرا هجوم سگ‌ها به صورت گله‌ای دلهره‌آور است و همین امر برای اهالی صدرا مشکلاتی را ایجاد می‌کند.

«آرش محمدی»، منتخب شورای اسلامی شهر صدرا  نیز در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم می‌گوید: بر اساس گزارش‌ها مجموعه شهرداری شهر صدرا نسبت به جمع‌آوری سگ‌های ولگرد این شهر نظارت دارد و با وجود اینکه تمامی افراد جامعه نسبت به حق و حقوق حیوانات دغدغه دارند ولی در شرایط فعلی سلامت جامعه در اولویت نخست قرار دارد که باید به آن توجه ویژه داشته باشیم.

وی با اعلام اینکه اکثر سگ‌ها و گربه‌های ولگرد اطراف شهر صدرا ممکن است منجر به انتقال بیماری‌های انگلی و میکروبی شوند، می‌افزاید: تلف شدن این حیوان‌ها می‌تواند خطرآفرین باشد و از آنجایی که نگهداری آنان هزینه‌بردار است، بایدحیوانات ولگرد را ساماندهی کرد تا سلامت افراد جامعه حفظ شود.

وی نظارت متولیان امر برای این مهم را ضروری می‌داند و اضافه می‌کند: نحوه جمع‌آوری لاشه امری بسیار مهم است چراکه در صورت بیمار بودن آن باید با دقت بیشتر امحا و سوخته شود. این منتخب شورای ششم شهر صدرا می‌گوید: جمع‌آوری و از بین بردن سگ‌ها و دیگر حیوانات ولگرد موضوع مهمی است که باید نوع جمع‌آوری آنها مورد توجه قرار بگیرد.

«دکتر حمیدرضا سلطانی»، دامپزشکی که در زمینه عقیم‌سازی سگ‌ها در شهر شیراز فعالیت دارد در این باره به تسنیم می‌گوید: به گفته همکاران در شهر صدرا نه تنها عقیم‌سازی اصولی برای سگ‌ها وجود ندارد بلکه شبانه به طرق مختلف آنها را کشته و لاشه آنها را از صدرا خارج می‌کنند.

به عقیده این دامپزشک امروز نیاز است در ابتدا حیوانات بلاصاحب جمع‌آوری و عقیم شوند تا از زاد و ولد بیش از اندازه آنها جلوگیری شود که برای عقیم کردن هر حیوان بدون دستمزد جراح برای حیوانات نر و ماده مبلغی بالغ بر 500 تا 1.5 میلیون تومان هزینه دارد.

وی از رها کردن لاشه حیوانات در اطراف شهر ابراز نگرانی کرد و گفت: سلامت جامعه بر هر موضوعی اولویت دارد، چنانچه یک مواد پروتیئنی که عاری از هرگونه بیماری باشد در فضای باز رها شود، بعد از مدتی به محل انگل و انواع بیماری تبدیل می‌شود بنابراین وقتی لاشه حیوانات بیمار در گوشه‌ای از اطراف شهر رها تا تجزیه شود این امر سلامت مردم را به خطر می‌اندازد

سلطانی می‌گوید: امروزه در تمامی شهرک‌های اقماری شیراز و حتی در منطقه حسینی‌الهاشمی نیز سگ‌های ولگرد و خزندگان بسیار دیده می‌شود که به نظر می‌رسد شهرداری برای رفع این مشکل هیچ اقدامی انجام نداده و در شرایط فعلی تنها راه حل برای آن ایجاد پناهگاه دولتی است تا بتوانیم چرخه طبیعی زیست محیطی را حفظ کنیم.

تلاش خبرنگار تسنیم برای دریافت پاسخ و برقراری تماس با شهردار و معاونان مربوطه شهرداری صدرا بی‌نتیجه بود بدیهی است که در صورت ارائه پاسخ نسبت به موضوع سگ‌های ولگرد در این شهر خبرگزاری تسنیم آماده منعکس کردن آن است