عضو هیات مدیره کانون سراسری انجمن‌های صنفی داروخانه‌های دامپزشکی در گفت‌وگو با حکیم مهر:
تولید داروی تقلبی توسط یک شرکت داروسازی داخلی به اعتبار داروخانه‌های دامپزشکی و کلینیسین‌ها لطمه می‌زند/ اگر تخلف عمدی باشد، باید متخلف را به اشد مجازات برسانند
 

حکیم مهر- محسن طاهرمیرزایی: «تقلب یک شرکت داروسازی داخلی و فروش آب معدنی به اسم داروی دامپزشکی با قیمت ۲۹۰ هزار تومان!» خبری بود که خیلی سریع در فضای مجازی منتشر شد و نگرانی‌های زیادی را ایجاد کرد. ماجرا مربوط به توزیع ده‌ها هزار قلم داروی دامپزشکی فاقد هرگونه ماده مؤثره توسط یک شرکت داروسازی در سراسر کشور است که مسئولین سازمان دامپزشکی کشور در گفت‌وگو با حکیم مهر، صلاح ندانستند که به این موضوع ورود کنند.

به این بهانه به سراغ عضو هیات مدیره کانون انجمن‌های صنفی داروخانه‌های دامپزشکی سراسر کشور رفتیم تا کم و کیف قضیه را جویا شویم. «دکتر عباس نعمت‌الله» در گفت‌وگو با حکیم مهر اظهار می‌دارد: «در این میان ضرر اصلی را دامدارها و مرغدارها متحمل می‌شوند که این دارو روی دام آنها اثر نمی‌گذارد، باعث تلفات می‌شود و ضرر اقتصادی می‌بینند. این مساله در شرایطی که کشور با تورم روبروست و سود مرغدار و دامدار پایین است، یک ضرر غیرقابل جبران وارد می‌کند.»

حکیم مهر: آقای دکتر، این اتفاق چه لطمه‌ای به گروه‌های داروخانه‌های دامپزشکی و همکاران دامپزشک مشغول به کار در داروخانه‌ها، کلینیسین‌های دامپزشک که دارو را تجویز می‌کنند اما دارو موثر نیست و همچنین تولید کنندگانی که در کار پرورش دام و طیور هستند، وارد می‌کند؟

اگر ما نام این داروها را داروی تقلبی بگذاریم، اول از همه به خود شرکت‌های تولیدکننده دارو ضربه می‌زند، کمااینکه اعتماد داروخانه‌ها، دامداران و مرغداران به طور کلی از خود شرکت‌های تولیدکننده و به طور اختصاصی از این برند خاص سلب می‌شود. این مساله برای داروخانه‌ها نیز صادق است، چراکه ما با مرغدار و دامدار بر اساس اعتماد کار می‌کنیم و مشکل اصلی این است که به این اعتماد لطمه وارد می‌شود.

از طرفی کلینیسین‌ به هر حال تشخیصی می‌دهد و نسخه‌ای می‌نویسد، اما در نهایت دامدار و یا مرغدار جواب نمی‌گیرد و تصور می‌کند که اشتباه از جانب دامپزشک بوده، در صورتی که مشکل از دارو بوده و ربطی به ایشان نداشته است.

حکیم مهر: به نظر شما استفاده از داروهای تقلبی چه لطماتی را به صنعت مرغداری و دامداری می‌زند و فکر می‌کنید که دامدار و مرغدار تا چه اندازه نسبت به کیفیت داروهای تولیدی اعتراض دارند؟

در واقع در این میان ضرر اصلی را دامدارها و مرغدارها متحمل می‌شوند که این دارو روی دام آنها اثر نمی‌گذارد، باعث تلفات می‌شود و ضرر اقتصادی می‌بینند. این مساله در شرایطی که کشور با تورم روبروست و سود مرغدار و دامدار پایین است، یک ضرر غیرقابل جبران وارد می‌کند.

حکیم مهر: آیا در این مورد اطلاعرسانی به داروخانه‌های دامپزشکی انجام شده است؟ آیا در خصوص نام شرکت و داروهایی که مشکل داشتند، از طرف سازمان دامپزشکی یا نظام دامپزشکی شفاف‌سازی صورت گرفته است؟

اطلاع‌رسانی به صورت خیلی روشن، خیر. اما خود داروخانه‌‌داران در گروه‌های مجازی اقدام به اطلاع‌رسانی به یکدیگر می‌کنند. در واقع اطلاع‌رسانی خاصی صورت نگرفته و فقط پایگاه خبری حکیم مهر خبر مربوطه را منتشر کرد و اسمی هم از شرکت نبرد.

حکیم مهر:‌ شما اسم شرکت را می‌دانید؟

به نظر من از آنجا که هنوز مشخص نشده که چه مسائلی پشت پرده این داستان وجود دارد، برای تعیین تکلیف نهایی باید صبر نمود و از اظهارنظر خودداری کرد تا مشخص شود که مشکل چه بوده است؟ آیا عمدی بوده یا سهوی. اگر سهوی بوده شاید نظارت نهادهای بالادستی به خوبی صورت نگرفته که همه اینها در این قضیه مهم است.

حکیم مهر: با توجه به اینکه تعداد اقلامی که مربوط به این شرکت داخلی خاص است یک قلم نبوده و زیاد بوده است، آیا باز هم می‌توان گفت که سهوی بوده یا شاید سیستماتیک و آگاهانه بوده است؟ به نظر شما چه برخوردی باید با مدیران این شرکت داروسازی صورت گیرد؟ چه چیزی عادلانه است؟

سهوی یا عمدی باید نهادهای بالادستی نظر دهند.

حکیم مهر: اگر عمدی بوده باشد، تکلیف داروهایی که توزیع شده و پول آن پرداخت شده است، چیست؟ آیا این شرکت هزینه‌ها را به داروخانه‌داران دامپزشکی برمی‌گرداند و خسارت را پرداخت می‌کند؟

چیزی که مسلم است، پول پرداخت شده حتما باید به داروخانه برگردانده شود. چون توزیع این داروها از طریق شرکت‌های پخش صورت گرفته و آنها هم بی‌تقصیر هستند و شاید نتوانند پول خود را از شرکت اصلی بگیرند و به داروخانه‌دار پس دهند. داروخانه‌دار هم نمی‌تواند خسارت بدهد و قطعا باید شرکت تولیدکننده که این خطا را مرتکب شده، این خسارت را پرداخت کند.

حکیم مهر: آیا بیمه حمایتی نمی‌کند؟

اگر هم شرکت‌های پخش یا داروخانه‌ها بیمه می‌بودند، با تقلبی که صورت گرفته، بیمه هیچ خسارتی پرداخت نمی‌کند. در مجموع، قشر دامپزشک و مرغدار نباید متحمل این خسارت شوند و آن را پرداخت کنند، بلکه باید عاملین اصلی پرداخت خسارت را انجام دهند.

حکیم مهر: با توجه به عملکرد سازمان دامپزشکی در این سال‌ها و حمایت‌هایی که از تولید داخل می‌شود، آیا داروهای مشابه داخلی و وارداتی تفاوت قیمت دارند؟ مرغدار و دامدار بیشتر علاقه‌مند هستند که کدام را مصرف کنند؟

در کل تفاوت قیمت را باید با توجه به شرکت تولیدکننده خارجی و کشور سازنده و مقایسه آن با برند داخلی و کیفیت محصول داخلی در نظر گرفت. سازمان باید روی کیفیت تولیدات هم نظارت کند تا ارتقا یابند. اینکه صرفا مانع واردات دارو شود، تجربه خودرو در کشور اتفاق می‌افتد.

دارو بیشتر بر اساس تجویز همکاران کلینیسین مصرف می‌شود و آنها هم بسته به جوابی که همکاران از داروها می‌گیرند، تجویز می‌کنند. ما داروخانه‌‌دارها نظر نمی‌دهیم که چه کنند اما داروهای خارجی قطعا طرفدار بیشتری دارند. البته ما برندهای خوبی هم در کشور داریم که کیفیت محصولاتشان خوب است پس همه شرکت‌ها را نمی‌شود با هم در یک سطح قرار داد.

حکیم مهر: آیا تا به حال کانون داروخانه‌داران بررسی انجام داده که قیمت‌های داروهای دامپزشکی تولید داخل در بازارهای جهانی چه مقدار است؟ مثلا آیا قیمت‌هایی که در سایت آمازون داده می‌شود، با قیمت‌های اندیوزر ایران می‌خواند؟

بررسی قیمت را خود به صورت شخصی انجام می‌دهم، اما اینکه کانون به عنوان تیم حرفه‌ای این مساله را بررسی کند، خیر.

حکیم مهر: نتیجه چیست؟

در بعضی موارد قیمت‌های داروهای داخلی ما بالاتر است.

حکیم مهر:‌ ارزیابی شما از این مساله که اطلاع‌رسانی درستی در این خصوص انجام نشده است، چیست؟ آیا سازمان دامپزشکی منفعل عمل نکرده است؟

باید به نتیجه قطعی برسند و مشخص شود که این کار عمدی بوده یا سهوی. اگر عمدی بوده که باید متخلف را به اشد مجازات برسانند و از این کار جلوگیری کنند، چون اعتبار برندهای داخلی کم می‌شود. به هر حال آنجا آزمایشگاهی دارند و نمونه‌گیری می‌کنند و لذا باید نظارت هم انجام دهند. این اتفاقی که افتاده برای ما هم خیلی عجیب است، اما باید صبر کنیم تا نتایج نهایی بررسی شود و بعد اظهار نظر کنیم.

حکیم مهر: ممنون از فرصتی که در اختیار ما قرار دادید.