رویت یک حیوان ناشناخته در کهگیلویه

حکیم مهر: یکی از اهالی شهرستان کهگیلویه تصویری از یک حیوان ناشناخته به ثبت رسانده که نظر کارشناسان و فعالان حوزه حیات وحش را به خود جلب کرده است.

به گزارش حکیم مهر به نقل از صدا و سیما مرکز کهگیلویه و بویراحمد، «محسن سعادتی» یکی از اهالی شهرستان کهگیلویه گفت: در حین عبور از جاده پاتاوه دهدشت در محدوده منطقه دشمن زیاری متوجه حضور یک حیوان سیاه رنگ در کنار جاده شدم و با گوشی همراه خود تصویری از آن ضبط کردم.

«جواد هادی اصل» مستند ساز و فعال محیط زیست که سال ها است بر روی حیات وحش استان از جمله پلنگ به صورت تخصصی کار می کند در این باره گفت: این تصویر وضوح لازم برای تشخیص گونه جانوری را ندارد، اما آنچه از نحوه راه رفتن و اندازه حیوان مشخص است، به نظر می‌رسد احتمالا پلنگ ملانیسم باشد.

هادی اصل افزود: با توجه به اطلاعات محدودی که طی این سال ها از طرف مردم مبنی بر رویت جانوری سیاه رنگ، شبیه به پلنگ به او گزارش شده است قطعا بررسی این اطلاعات و خصوصا بررسی فیلم امروز،در دستور کارشناسی قرار می گیرد.

 ملانیسم نوعی اختلال ژنتیکی محسوب میشود که در گونه های مختلف دیده می شود.

این اختلال باعث از بین رفتن رنگ اصلی بدن حیوان می شود و به رنگ سیاه متولد می شود.

گرگ سیاه ،پلنگ سیاه یا گربه وحشی سیاه و امثال این حیوانات ملانیسم هستند و گونه جانوری جدید یا متفاوتی نیستند تنها رنگ آن ها در اثر همان مشکلات ژنتیکی سیاه شده است.