هیچ حکمی مبنی بر حرام بودن نگهداری از سگ نداریم/ در مورد نجاست سگ هم اختلاف نظر وجود دارد
 
 

حکیم مهر: عضو مجمع روحانیون مبارز گفت: به طور مشخص هیچ حکمی مبنی بر حرام بودن نگهداری از سگ نداریم. حتی اگر به رادیکال‌ترین فتواها و نظرات هم مراجعه کنید، گرچه برخی معتقدند که خرید و فروش سگ جایز نیست یا توصیه می‌کنند در خانه نگهداری نشود اما نگهداری از سگ را حرام نمی‌دانند .

به گزارش حکیم مهر به نقل از مدارا، «محمد علی ابطحی» عضو مجمع روحانیون مبارز در واکنش به طرح «حفاظت از حقوق عامه در مقابل حیوانات خطرناک» به احکام فقهی موجود در مورد حیوانات اشاره کرد و گفت: «نگهداری از حیوانات در خانه توصیه شده‌است. حتی در یکی از فصول کتاب مفاتیح‌الحیات نوشته آیت‌الله عبدالله جوادی آملی به موضوع مهربانی و نگهداری از حیوانات پرداخته شده‌است. در واقع این موضوع در فضای دینی ما مورد توجه قرار گرفته‌است.»

او ادامه داد: «به طور مشخص هیچ حکمی مبنی بر حرام بودن نگهداری از سگ نداریم. حتی اگر به رادیکال‌ترین فتواها و نظرات هم مراجعه کنید، گرچه برخی معتقدند که خرید و فروش سگ جایز نیست یا توصیه می‌کنند در خانه نگهداری نشود اما نگهداری از سگ را حرام نمی‌دانند.»

ابطحی افزود: «نکته دیگر در مورد نگهداری از حیوانات خانگی به ویژه سگ که بسیار رایج‌ است بحث نجس و پاکی است. باید توجه داشته‌باشید که هیچ ضرورت شرعی وجود ندارد که همیشه بدن انسان پاک باشد. مثلا در شرایطی مثل اقامه نماز این حکم شرعی وجود دارد که باید بدن و لباس پاک باشد اما این حکم به صورت دائمی و برای همه زمان‌ها نیست. بنابراین حتی اگر کسی از حیوانی چون سگ نگهداری می‌کند، می‌تواند موقع نماز بخشی از بدن یا لباسش که با حیوان در تماس بوده را شست‌وشو دهد آن هم در شرایطی که به نجاست سگ معتقد باشد چون حتی در برخی رساله‌ها که در ایران یا خارج از ایران به چاپ رسیده نجاست سگ مطرح نشده‌است. برای نمونه رساله آقای عابدی از اساتید قم که البته منتشر نشده اما نمونه آن بر روی فضای وب وجود دارد. بنابراین نگهداری حیوانی چون سگ با وجود برخی احکام مبنی بر نجس بودن آن هم هیچ منافاتی با احکام شرعی ندار.»

این عضو مجمع روحانیون مبارز با اشاره به اختلاف نظر در مورد نجاست سگ توضیح داد: «این اختلاف نظر وجود دارد اما حتی اگر فرض را بر نجس بودن سگ بگذاریم، پاک بودن انسان در همه لحظات وجوب شرعی ندارد.»

محمد علی ابطحی در پاسخ به سوالی مبنی بر چرایی مطرح شدن چنین طرح‌هایی در مجلس یازدهم نیز گفت: «پیش از این که دولت دوازدهم روی کار بیاید هر زمان به مسائلی چون کندی اینترنت اعتراض  یا از زندانی کردن برخی افراد به دلایل سیاسی صحبت می‌کردیم یا مواردی از این دست برخی از اصولگرایان که مشی «کیهان» دارند تذکر می‌دادند که الان مردم در اوج شرایط سخت اقتصادی هستند و نباید از این مسائل صحبت کرد. بعضا تاکید داشتند که الان مساله اول مردم معیشت است و مردم در تهیه مایحتاج اولیه زندگی با مشکلاتی مواجه هستند و مساله مردم برای مثال زندانیان سیاسی نیست.»

او ادامه داد: «حالا شاهد این هستیم که در مجلس یازدهم برخی طرح‌های کاملا غیرضروری دنبال می‌شود که اساسا اولویت مردم نیست از جمله همین طرحی که برای جلوگیری از سگ گردانی تا کروکدیل گردانی تدارک دیده‌اند و گویا معتقدند امروز مساله و مصیبت مردم این است. معتقدم وقتی بحران‌ها زیاد می‌شود گاهی سر و کله چنین طرح‌هایی هم پیدا می‌شود تا به نوعی بخشی از جامعه یعنی طبقه متوسط به بالا را درگیر کند. این موضوعات به بحث اصلی در فضای مجازی مبدل می‌شود و توجه و تمرکزها را به خود جلب می‌کند بنابراین کسی به بحران‌های دیگر نمی‌پردازد. ممکن است با مطرح کردن چنین طرح‌های غیرضروری بعضی از آنها حتی به تصویب هم نمی‌رسد، می‌خواهند اذهان را از مسائل جدی دور و شاید سنگینی فشار  حوادث مختلف جامعه را کم کنند.»