روزنامه خراسان بررسی کرد:
تقابل دو دیدگاه متفاوت درباره صدور مجوز تاسیس داروخانه‌های دامپزشکی/ افزایش تعداد داروخانه‌ها و یا انحصار؛ مسئله این است!

حکیم مهر: صدور مجوز داروخانه دامپزشکی به دلیل اختلاف نظر به مشکل خورده، نظام دامپزشکی مدعی است تعداد داروخانه‌ها کافی است اما مدیرکل دامپزشکی این نظر را خودخواهانه می‌داند و پیگیر رفع مشکل است.

به گزارش حکیم مهر به نقل از روزنامه خراسان رضوی، گلایه ها جدی است، دست کم در یکی دو هفته اخیر تماس های متعددی با گروه جامعه روزنامه خراسان رضوی درباره مشکلات در صدور مجوز داروخانه های دامپزشکی گرفته شده است و خواستار پیگیری برای رفع این مشکلات شده اند.

آن طور که از اظهارات مدیرکل دامپزشکی استان در گفت و گو با ما مشخص می شود، مشکل بر سر یک «نظریه خودخواهانه» است؛ این که نظام دامپزشکی اعلام کرده تعداد داروخانه های دامپزشکی کافی است و نیازی به داروخانه جدید وجود ندارد، موضوعی که به اختلاف نظری بین نظام دامپزشکی و سازمان دامپزشکی تبدیل شده و حالا سدی برای صدور مجوز داروخانه دامپزشکی است. این در حالی است که قانون تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار که سال گذشته مصوب و ابلاغ شد، هرگونه ممانعت از صدور مجوز هر کسب و کار به بهانه هایی از جمله اشباع بازار را غیرقانونی دانسته است.

ماجرای یک اختلاف نظر

مدیرکل دام پزشکی استان درباره گلایه های فعالان دامپزشکی مشهد درباره وضعیت صدور پروانه داروخانه های دامپزشکی به «خراسان رضوی» می گوید: هم اکنون بین نظام دامپزشکی و سازمان دامپزشکی اختلاف نظری وجود دارد مبنی بر این که عده ای معتقدند تعداد پروانه داروخانه های دامپزشکی متناسب با شرایط موجود باید صادر شود، این موضوع مسئله ای صنفی و بازاری است و نظریه ای خودخواهانه است، سازمان دامپزشکی اعتقادش بر این است که هر کس تمایلی دارد که کسب و کاری راه بیندازد بر اساس همان قانون می تواند مجوز بگیرد، چون نمی شود این همه فارغ التحصیل داشته باشیم و عده ای که از قبل بوده اند حالا بگویند تعداد این داروخانه ها کافی است و کس دیگری نیاید.

«دکتر جواد اعلمی» می افزاید: از این روبه این مسئله منجر شده که صدور پروانه ها به کندی انجام شود، البته در مناطقی که تعداد داروخانه های دامپزشکی کم است و نیاز وجود دارد، صادر می شود اما در مناطقی مثل مشهد داستان فرق دارد.

از نظر دامپزشکی مسئله حل شده است

وی درباره رایزنی های صورت گرفته برای حل این مشکل نیز می گوید: به شدت در حال کار روی این قضیه هستیم، منتظریم سازمان دامپزشکی و سازمان نظام دامپزشکی این مسئله را حل کنند، البته از طرف سازمان دامپزشکی مسئله حل شده است، ما از طرف مجموعه سازمان دامپزشکی کشور اعلام کرده ایم که درباره صدور پروانه ها محدودیتی نداریم، قانون نیز همین را می گوید.

مدیرکل دامپزشکی استان با بیان این که طبق قانون محدودیتی هم اکنون برای صدور مجوز داروخانه دامپزشکی وجود ندارد، تصریح کرد: در سیستم قبلی، سقفی برای تعداد داروخانه ها تعیین شده بود و می گفتند که به ازای هر 3 درمانگاه و یک کلینیک، یک داروخانه باشد، اما اکنون دیگر این گونه نیست و محدودیتی ندارد.

در انتظار اصلاح دستورالعمل

دکتر اعلمی درباره موضع نظام دامپزشکی درباره حل این مشکل نیز گفت: در آخرین پاسخ، مجموعه نظام دامپزشکی اعلام کرده که درحال تدوین دستورالعمل هستند، چون قانون و دستور العمل قبلی که به استان ها داده اند، مبنایش همین محدودیت ها بوده است بنابراین باید دستورالعمل عوض شود که البته هنوز برای استان ها صادر نشده و زمان مشخصی هم برای این موضوع اعلام نشده است. مدیرکل دامپزشکی خراسان رضوی تصریح کرد: حدود یک سال است که وضعیت به همین شکل است، تعداد داروخانه های دامپزشکی سرعتش افزایش نیافته است، حدود 40 تا 50 داروخانه دامپزشکی در مشهد است، ممکن بود 10 تا 12 داروخانه دیگر هم تاسیس شود، اما چنین اجازه ای داده نشده است، در واقع طی این یک سال تا جایی که به خاطر دارم پروانه ای برای تاسیس داروخانه دامپزشکی داده نشده است.

صدای پای محدودیت ها دوباره به گوش می رسد

این موضوع را از «دکتر محمد سیاح» عضو شورای نظام دامپزشکی استان نیز پیگیری می کنیم که وی به «خراسان رضوی» می گوید: صدور پروانه محدودیت هایی دارد مثلا ما نمی توانیم بیش از هفت مجوز بدهیم چون اشباع می شود و برای دیگر همکاران تقاضای بازار کم می شود.

وی تصریح می کند: نامه ای ارسال شده که موضوع لغو محدودیت ها را ملغی اعلام کرده است، یعنی محدودیت ها قرار است دوباره لحاظ شود بدین صورت که به ازای هر پنج کلینیک یک داروخانه تاسیس شود.

وی می افزاید: روز شنبه (دیروز) جلسه نظام دامپزشکی استان برای پیگیری این موضوع برگزار شده است و باید با تهران صحبت شود که وضعیت متقاضیان به چه شکل تعیین تکلیف شود، این ها را نظام دامپزشکی باید تعیین تکلیف کند، البته خود تهران هنوز به جمع بندی نرسیده است.

وی یادآور می شود: هم اکنون ۴۷ داروخانه دامپزشکی فعال در مشهد داریم.