رئيس سازمان دامپزشکی کشور در گفت‌وگو با حکیم مهر:
اجازه نمی‌دهم تسری فوق‌العاده خاص کارکنان سازمان دامپزشکی در سال آینده قطع شود/ حقوق مسئولین فنی بهداشتی باید از طریق شرکت نظام سبز سلامت پرداخت شود

حکیم مهر- محسن طاهرمیرزایی: رئیس سازمان دامپزشکی کشور در گفت‌وگو با حکیم مهر در پاسخ به این سوال که برنامه‌های سازمان دامپزشکی برای حمایت از وضعیت معیشتی دامپزشکان کشور چیست؟ گفت: «اجرای بسیاری از برنامه‌های معیشتی در اختیار دولت است و بالاخره دولت هم صرفا سازمان دامپزشکی را ندارد، بلکه تمام ارکان دولت می‌بایست به یک نرخ افزایش پیدا کنند. اما سازمان دامپزشکی برخی مجاری خاص مثل حق تسری، حق محرومیت از مطب، ضریب یک و یک و... دارد که در حال پیگیری آنها هستیم تا بتوانیم در بودجه سال آینده لحاظ کنیم.»

اجازه نمی‌دهم که حق تسری در سال آینده قطع شود

«دکتر سیدمحمد آقامیری» در پاسخ به سوال دیگر حکیم مهر مبنی‌بر اینکه آیا حق تسری در سال ۱۴۰۲ نیز برقرار است؟ تصریح کرد: «حق تسری تا پایان سال جاری که قطعی است و در سال آینده نیز اجازه نمی‌دهم که قطع شود.»

شرکت نظام سبز سلامت باید مستقیماً حقوق را به مسئولین فنی بهداشتی پرداخت کند

وی در بخش دیگری از سخنان خود درخصوص آخرین وضعیت اجرای ماده ۱۹ خاطرنشان کرد: «بخشی از وظایف آیین‌نامه نظارت بهداشتی دامپزشکی به عهده سازمان نظام دامپزشکی جمهوری اسلامی ایران است که در راستای اجرای آن، شرکت نظام سبز سلامت تاسیس و فعال شد. از این به بعد، کلیه کارفرمایان عزیز می‌بایست حقوق مسئولین فنی را به حساب این شرکت واریز کنند و این شرکت مستقیما حقوق را به مسئولین فنی بهداشتی پرداخت کند.»

دکتر آقامیری ادامه داد: «قریب به حدود ۴۰۰ نفر در این شرکت ثبت نام کردند و حقوق‌ آنها از این طریق پرداخت می‌شود. در استان‌ها نیز ما این مهم را به عهده مدیرکل دامپزشکی استان و روسای انجمن‌ها قرار دادیم و پرداخت حقوق بر اساس توافقاتی که فیمابین آنها انجام می‌شود، صورت می‌گیرد. اما پرداخت آن الزاما از سوی شرکت نظام سبز سلامت که زیرمجموعه و متعلق به نظام دامپزشکی است، صورت می‌گیرد و فکر می‌کنم که تا پایان سال این به صورت یک روال عادی مدیریت شود و مشکلی در این خصوص نخواهیم داشت.»

مدیریت بازار گوشت یا تعیین قیمت آن به عهده سازمان دامپزشکی نیست

رئیس سازمان دامپزشکی کشور در بخش دیگری از سخنان خود با یادآوری اینکه مدیریت بازار گوشت یا تعیین قیمت آن به عهده سازمان دامپزشکی نیست، تصریح کرد: «کمبود عرضه گوشت در ماه‌های اخیر مقداری نمود داشت. وظیفه‌ای که دولت به وزارت جهاد کشاورزی محول کرده و بخشی از آن هم به عهده سازمان دامپزشکی است، صدور مجوزهای بهداشتی است. درحال حاضر واردات گوشت انجام می‌شود و گوشت گوسفندی و گوساله وارد می‌شود. پیش‌بینی بنده این است که تا یکی دو هفته آینده، مردم بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ هزار تومان کاهش قیمت گوشت را تجربه کنند. دلیل آن هم این است که گوشت به اندازه کافی به کشور وارد می‌شود.»

وی افزود: «از دامدارانی که دام را به امید گران‌تر شدن، نگه داشتند، اعلام می‌کنم که ریسک بزرگی را انجام می‌دهند، چون در همین یکی دو هفته آینده قیمت گوشت به شدت کاهش پیدا می‌کند و دام‌ها روی دست آنها می‌ماند. الان شرایط در حال بهبود است و این اتفاق خیلی دور نیست.»

ده میلیون تن شیر در کشور تولید می‌شود

دکتر آقامیری با تاکیدبر اینکه صنعت لبنیات کشور از ابتدای انقلاب تا کنون رشد چشمگیری داشته است، خاطرنشان کرد: «امروز اقلامی مثل پنیر و سایر محصولات مختلف لبینات را صادر می‌کنیم. امروز قریب به ده میلیون تن شیر در کشور تولید می‌شود که بخش عمده ان تبدیل به لبنیات و بخشی برای صادرات مهیا می‌شود، اما نکته‌ای که وجود دارد بحث نظارت بهداشتی سازمان دامپزشکی و همکاران بنده روی تولید این شیر و محصولات لبنی است.»

شیوع بیماری تب مالت بسیار ناچیز شده است

وی ادامه داد: «در گذشته و در ابتدای انقلاب همه مردم درگیر بیماری تب مالت می‌شدند اما امروز شیوع این بیماری بسیار ناچیز شده است. دلیل آن این است که همکاران من به صورت دوره‌ای پایش‌های سلامت بیماری سل و بروسلوز را در تمام دامداری‌های صنعتی و حتی سنتی را انجام می‌دهند و رصد می‌کنند و اگر چنانچه مورد مبتلا به این بیماری باشد، با آن بر اساس پروتکل‌های بهداشتی برخورد می‌کنند.»

دکتر آقامیری در پایان گفت: «در حال حاضر کمیته‌ای در سازمان دامپزشکی تحت عنوان کمیته ارتقای بهداشتی کیفیت شیر تشکیل شده و در یک سال گذشته کارهای بزرگی انجام داده است. این کمیته در ۲۰ استان به صورت پایلوت، ۲۰ دامداری را تحت نظر قرار داده است که بتواند شرایط را طوری مدیریت کند که شرایط بهداشتی برای تولید محصولات لبنی به صورت پایدار ایجاد شود.»