کد خبر: ۳۰۴۳۸
تعداد نظرات: ۵ نظر
زیرساخت های اجرایی کتاب تعرفه های سلامت هنوز دردسترس نیست
 

جمعی از دانشجویان رشته‌های مختلف دانشگاه‌های وزارت علوم در اعتراض به مصوبه جدید سازمان نظام پزشکی مبنی بر عدم دادن شماره نظام پزشکی تجمع کردند.

به گزارش حکیم مهر به نقل از فارس، روز گذشته جمعی از دانشجویان رشته‌های مختلف دانشگاه‌های وزارت علوم در اعتراض به عدم اختصاص شماره نظام پزشکی به برخی رشته های PhD  در مقابل وزارت بهداشت تجمع کردند.

این اعتراض به دلیل نامه اخیر سازمان نظام پزشکی بوده که تاکید داشته، دانشجویان رشته‌های متعددی که کارشناسی یا کارشناسی‌ارشد خود را از وزارت علوم و مدرک دکتری را از وزارت بهداشت دریافت کرده‌اند، حق دریافت شماره نظام پزشکی و تأسیس آزمایشگاه‌ها و مطب‌های مرتبط با رشته تخصصی خود را نخواهند داشت.

این دانشجویان معترض معتقدند نامه اخیر سازمان نظام پزشکی به سازمان سنجش پزشکی در آستانه کنکور دکترای تخصصی وزارت بهداشت، مبنای علمی نداشته و به نوعی باعث محرومیت دانشجویان دانشگاه‌های وابسته به وزارت علوم از حقوق قانونی و بی‌عدالتی آموزشی است.

این تجمع به صورت همزمان در مشهد و تبریز هم انجام شده است.

این دانش آموختگان در رشته‌هایی همچون دامپزشکی، زیست شناسی، فن آوری پزشکی، مهندسی کشاورزی، علوم و صنایع غذایی، علوم دامی، دامپروری و ... که اجازه‌ی تحصیل در مقطع Ph.D رشته‌های بالینی همچون علوم تغذیه، ژنتیک پزشکی، پزشکی مولکولی، ایمنی شناسی پزشکی و بیوشیمی بالینی را دارند.

عدم صدور شماره نظام پزشکی برای این دسته از دانش آموختگان بسیار نامتعارف است

«دکتر داریوش طاهرخانی» عضو شورای عالی نظام پزشکی در این رابطه به فارس گفت: این موضوع بسیار نامتعارف به نظر می رسد، چون نامه ای از طرف معاونت نظارت و برنامه ریزی سازمان نظام پزشکی به معاونت آموزشی وزارت بهداشت ارسال شده است و طی آن اعلام کرده اند که برای دانش آموختگان دکترای پزشکی بالینی که رشته مقاطع قبلی آنها مشمول عضویت در نظام پزشکی نبوده است، شماره نظام پزشکی صادر نخواهد شد.

وی افزود: در حالیکه عضویت در واحد ثبت نام سازمان در ذیل معاونت پشتیبانی صورت می گیرد و مهمتر آنکه در دی ماه 86 شورایعالی نظام پزشکی تصویب نموده است تمام فارغ التحصیلان دانشگاه های علوم پزشکی کشور که شرایط عضویت در سازمان را داشته باشند، بلافاصله پس از فراغت از تحصیل می توانند عضو سازمان شوند.

طاهرخانی گفت: البته در این مصوبه احراز شرایط را برعهده نظام پزشکی قرار داده است و از آنجایی که عملیات اجرایی در زیر مجموعه معاونت پشتیبانی رخ می دهد، احراز شرایط نیز بر عهده سازمان است.

مقاطع تحصیلی قبلی متقاضیان عضویت در سازمان نظام پزشکی در احراز شرایط آنها نقشی ندارد

عضو شورای عالی نظام پزشکی تصریح کرد: البته باید دقت داشت که در شرایط عضویت نیز ملاک، مدرک تحصیلی ارائه شده است و مقاطع تحصیلی قبلی داوطلبان و متقاضی در احراز شرایط وی نقشی ندارد.

وی ادامه داد: بنابراین از آنجاییکه شورایعالی مصوبه جدیدی برای این گروه نداشته است، دانش آموختگان دکترای پزشکی بالینی که مدرک فراغت از تحصیلشان مورد تایید وزارت بهداشت باشد و رشته تحصیلی آنها جز رشته های مشمول عضویت در نظام پزشکی باشد، بی هیچ قید و شرط اضافه می توانند به عضویت سازمان درآمده و شماره نظام پزشکی دریافت و از حقوقی که برای سایرین مترتب است، برخوردار شوند.

وی افزود: بنابراین هیچ کس حق ندارد این قبیل دانش آموختگان را شهروند درجه دوم نظام سلامت قلمداد کند و با آنها برخورد دوگانه ای داشته باشد. به هرحال براساس ضوابط قانونی کشور، وزارت بهداشت صلاحیت آنها را تا دکترای پزشکی بالینی تایید کرده که به آنها مدرک مربوطه را اعطا کرده است.

طاهرخانی افزود: پس شایسته بود ، معاونت نظارت و برنامه ریزی نظام پزشکی قبل از ایجاد تشویش در میان این گروه، تشکیک خود را از مرجع مربوطه یعنی شورایعالی نظام پزشکی استعلام می کرد تا اینکه شورایعالی مصوبه خود را تفسیر کند چراکه نظرشخصی افراد نمی تواند حکم مصوبات و مقررات را داشته باشد.

مصوبه سازمان نظام پزشکی که روی سایت سازمان سنجش قرار گرفته است:

 
مطالب مرتبط
انتشار یافته: ۵
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۳۹ - ۱۳۹۵/۰۴/۰۶
0
0
با سپاس از مدیر مسئول و سردبیر وب سایت حکیم مهر، دوستان و همکاران پیشنهاد میکنم از طرف دامپزشکان گروهی در تلگرام تشکیل شود و لینک آن در حکیم مهر نیز گذاشته شود تا تمامی دامپزشکان معترض به طور مدون و منظم بتوانند در خصوص اعتراض هم فکری کرده و با ذکر مشخصات نامه اعتراضی نیز از طرف صنف دامپزشکی تنظیم کنند.
لیسانسه های ژنتیک و زیست این کار را کرده اند، فکر میکنم غیر از گروه های استانی، تشکیل یک گروه تلگرامی صنفی دامپزشکی برای معترضین به این مصوبه الزامی باشد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۰۲ - ۱۳۹۵/۰۴/۰۷
0
0
جدا این مساله که دامپزشکها نتونن در علوم پایه پزشکی شماره نظام بگیرین خنده داره .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۲۳ - ۱۳۹۵/۰۴/۰۸
0
0
از قضا این از کارهای خوب نظام پزشکی هست
از سام نظام پزشکی مشخص است که باید پایه اگر نه فقط پزشکی، حداقل علوم پزشکی باشد

نظام دامپزشکی یاد بگیرد که برای کسب درامد به هم شماره نظام دامپزشکی می دهد
بعد هم می گویند پروانه کار نمی دهیم
درحالی که شرط اصلی پروانه شماره نظام است

حکیم مهر با نظام مصاحبه کند الان به چه کسانی شماره می دهند مشخص خواهد شد؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۴۴ - ۱۳۹۵/۰۴/۱۱
اونوقت از چه لحاظی خوب هست ؟ این که می ذارن کسایی که واحد های تئوری و عملی خاصی در زمینه ی یک رشته مثلا ژنتیک پاس نکرده اند دکترای این رشته رو بگیرند ولی کسانی که از لیسانس کلی واحد تئوری و عملی پاس کردند نمی تونن ، کجاش می تونه خوب باشه؟ تنها مزیت این کار اینه که برای کسایی که تو ازمون دستیاری نمی تونن قبول شن یا رشته های دیگه ی وزارت بهداشت مثل مامایی و علوم آزمایشگاهی و ... راه جدیدی باز می کنند تا بتونند دکترا بگیرند و باهاش شغل بگیرند . اونم شغلی که دانش کافی در زمینه ی اون ندارند .
امین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۴:۱۴ - ۱۳۹۶/۰۳/۱۵
0
0
بعضی رشته های دکترای بهداشت ارشد نداره. فکر میکنم به اون رشته ها شماره نظامو میدن به همه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
ادامه