کد خبر: ۳۰۷۶۲
تعداد نظرات: ۱۷ نظر
قائم‌مقام معاونت نظارت و برنامه‌ریزی سازمان نظام پزشکی:
«دکتر حجت‌الله مقیمی» افزود: این کمیته در رابطه با تعیین تکلیف وضعیت دانشجویان دکترای دامپزشکی برای شرکت در رشته تغذیه جلسه‌ای هم تشکیل داده است و تا دو هفته آینده وضعیت این رشته‌ها که حدود 34 رشته است، مشخص می‌شود ...
 
 

حکیم مهر - قائم مقام معاونت نظارت و برنامه ریزی سازمان نظام پزشکی گفت: تا دو هفته آینده تکلیف وضعیت دانشجویان معترض به مصوبه سازمان نظام پزشکی توسط کمیته‌ای که برای رسیدگی تشکیل شده است، مشخص می‌شود.

به گزارش حکیم مهر به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، «دکتر حجت‌الله مقیمی» افزود: این کمیته تا دو هفته آینده وضعیت این رشته ها را روشن می کند، در صورتی که صلاحیت ادامه تحصیل در این رشته‌ها و دریافت شماره نظام‌پزشکی در این کمیته اعلام شود، شماره نظام پزشکی به آن ها اعطا می‌شود.

قائم مقام معاونت نظارت و برنامه ریزی سازمان نظام پزشکی گفت: رشته های PhD  ای که از سال 92 تا 94 در وزارتخانه های علوم یا بهداشت آموزش دیده اند، خواهان دریافت شماره نظام پزشکی و ورود به عرصه پزشکی هستند.

وی ادامه داد: اعتراض این افراد به نامه اخیر سازمان نظام پزشکی بود که تاکید داشت دانشجویان رشته‌های متعددی که کارشناسی یا کارشناسی‌ارشد خود را از وزارت علوم و مدرک دکتری را از وزارت بهداشت دریافت کرده‌اند، حق دریافت شماره نظام پزشکی و تأسیس آزمایشگاه‌ها و مطب‌های مرتبط با رشته تخصصی خود را نخواهند داشت و این مخالفت با تاکید بر حفظ منافع بیماران است.

مقیمی گفت: دانشجویان معترض معتقدند نامه اخیر سازمان نظام پزشکی به سازمان سنجش پزشکی در آستانه کنکور دکترای تخصصی وزارت بهداشت مبنای علمی نداشته و به نوعی باعث محرومیت دانشجویان دانشگاه‌های وابسته به وزارت علوم از حقوق قانونی و بی‌عدالتی آموزشی است.

وی با بیان اینکه اغلب این افراد در رشته‌هایی همچون دامپزشکی، زیست شناسی، فن آوری پزشکی، مهندسی کشاورزی، علوم و صنایع غذایی، علوم دامی، دامپروری هستند، ادامه داد: با توجه به مصوبه وزارت بهداشت و درمان و گذراندن دروس پیش نیاز، برخی از این افراد اجازه‌ی تحصیل در مقطع Ph.D رشته‌های بالینی همچون علوم تغذیه، ژنتیک پزشکی، پزشکی مولکولی، ایمنی شناسی پزشکی و بیوشیمی بالینی را دارند و خواستار شماره نظام پزشکی اند.

مقیمی گفت: این کمیته متشکل از چهار تا پنج نفر از اعضای شورای عالی و نمایندگانی از معاونت‌های آموزشی، ‌بهداشت، توسعه و درمان وزارت بهداشت است و تاکنون در رابطه با تعیین تکلیف وضعیت دانشجویان دکترای دامپزشکی برای شرکت در رشته تغذیه که مورد اعتراض این داوطلبان بود، جلسه‌ای هم تشکیل داده است و به نظر می رسد تا دو هفته آینده وضعیت این رشته ها که حدود 34 رشته است مشخص شود.

قائم مقام معاونت نظارت و برنامه ریزی سازمان نظام پزشکی افزود: در صورتی که صلاحیت ادامه تحصیل در این رشته‌ها و دریافت شماره نظام‌پزشکی در این کمیته اعلام شود شماره نظام پزشکی به آن ها داده خواهد شد.

وی در پایان گفت: حدود 110 رشته پزشکی در کشور داریم که تنها 10 رشته آن شماره نظام پزشکی دارند و بدون مشکل کار خود را در حوزه سلامت ادامه داده اند، برای مثال رشته جنین شناسی علیرغم ارتباط تنگاتنگ با پزشکی تحقیقاتی است و سالیان سال است که شماره نظام پزشکی ندارند.

یکی دو هفته گذشته جمعی از دانشجویان رشته‌های مختلف دانشگاه‌های وزارت علوم در اعتراض به عدم اختصاص شماره نظام پزشکی به برخی رشته های PhD  در مقابل وزارت بهداشت تجمع کردند، هنوز هم این تجمع های اعتراضی ادامه دارد تاجایی که پنج شنبه گذشته جمعی از این افراد تجمع خودشان را به مقابل سازمان نظام پزشکی منتقل کردند.
 
 
مطالب مرتبط
انتشار یافته: ۱۷
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۳
دکتر دامپزشک
|
Canada
|
۲۰:۴۹ - ۱۳۹۵/۰۴/۳۰
1
8
انصافا حرفهاش منطقی نبودند و بوی توجیه میداد- امیدوارم دوستان زیستشناسی و دامپزشکی مصرانه دنبال ابطال این مصوبه باشند و گول این توجیه هارو نخورند.
زیست شناسی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۴۹ - ۱۳۹۵/۰۴/۳۱
1
7
من هم حرف دوستمونو تایید میکنم و امیدوارم دوباره این حق به بچه های وزارت علوم برگردونده بشه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۳:۱۲ - ۱۳۹۵/۰۴/۳۱
1
2
ایشان از نظر قانونی صلاحیت اظهارنظر در خصوص رشته های دارای صلاحیت را ندارند، این امر به وزارت بهداشت برمیگردد.
وظیفه نظام پزشکی کاملا مشخص است. به قانون سال 83 مصوب مجلس مراجعه کنید.
احسان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۰۰ - ۱۳۹۵/۰۴/۳۱
0
2
جالبه کار نظام پزشکی به جایی رسیده که انگار باید اونا ارزش یه رشته رو تعیین کنن
دل سوخته
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۷ - ۱۳۹۵/۰۵/۰۱
5
2
به نظر من حق نیست دادن نظام به غیر پزشک، همون طور که به عنوان یک دامپزشک متخصص دلم نمیخاد به کسانی که از مهندسی کشاورزی خودشون رو با هزار پارتی چپوندن تو تخصص های ما نظام دامپزشکی بگیرند، یارو گاودار بوده یا کارخونه دار اومده سه سال با پارتی و خرید اساتید یه مدرک بگیره که نظام بتونه بگیره پول به دامپزشک دیگه نده
پاسخ ها
دکتر دامپزشک
| Iran, Islamic Republic of |
۱۸:۲۲ - ۱۳۹۵/۰۵/۰۱
دکتر جان حرفتون از پایه اشتباهه- گفتید با پول و پارتی! در حالی که دامپزشکانی که وارد علوم پایه پزشکی می شوند باید چندین برابر بیشتر از داوطلبهای تخصصهای خود دامپزشکی تلاش کنند و بنظرم این امر از سوی دانشجویان کنکور تخصص کاملا مقبول هستش چرا که هم ظرفیت دانشگاه آزاد در دکتری وزارت بهداشت صفر هست و هم رقابت شدید و داوطلبان قوی تر هستند. شماره نظام پزشکی هم که می دهند به هیچ وجه من الوجوهی شامل کارهای درمانی نمیشود بلکه بعبارتی شماره نظام آزمایشگاهی هست نه پزشکی. از شما همکار عزیز انتظار می رفت قدری منصفانه تر و دل سوزانه تر نسبت به همکاران و همصنفانتان نظر بدهید.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۹ - ۱۳۹۵/۰۵/۰۱
0
2
دکتر جان حرف شما رو همگی میفهمیم.مساله اینجاست که که این نظام پزشکی که داده میشه به افراد غیرپزشک در علوم پایه پزشکی برای تاسیس آزمایشگاه هست یا مشاوره تغذیه.نه زدن مطب بالینی.به طور مثال نمیشه با این نظام پزشکی نسخه دارو بنویسید.چون خیلی ها این مساله رو نمیدونستن توضیح دادم.مساله اصلی اینه که با خواندن علوم پایه پزشکی نمیتونی ازمایشگاه تاسیس کنی.مساله زدن مطب نیست.که نه قبل و نه حال اجازه چنین کاری رو نمیدن.این بازی نظام پزشکی هست که مساله تاسیس آزمایشگاه رو با زدن مطب قاطی کرده.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۱۶ - ۱۳۹۵/۰۵/۰۴
4
0
چرا هر کس دنبال کار خودش نمیره؟ حالا اگه روزی درآمد دامپزشک ها زیاد شد آیا پزشکان حق دارند با یه PhD وارد کسب و کار آنها شوند؟ آیا فقط یه چند خط سواد برای زدن آزمایشگاههای تخصصی پزشکی کافی است؟ نیازی به آموزه های عملی بالینی وجود ندارد؟ یه کم انصاف هم چیز بدی نیست! دست برداریم از سودجویی های شخصی و مقطعی.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۸:۴۴ - ۱۳۹۵/۰۵/۰۵
دوست عزیز ،حالا که میبینید در بسیاری از بهترین آزمایشگاه های پزشکی تهران، عزیزان با پایه دامپزشکی مشغول کار هستن.شما که احتمال زیاد با آزمایشگاه تشخیص طبی سر و کار دارین چه طور افراد موفق در کار آزمایشگاه رو نمیشناسید؟در ضمن در تمام دنیا رشته هایی نظیر ایمونولوزی و ژنتیک و بیوشیمی علوم پایه هستن و دامپزشک ها می توانند در این رشته ها پذیرش بگیرن و بعد اتمام تحصیل در آزمایشگاه تخصصی رشته خودشون فعالیت کنن.در ضمن چرا هیچ کس به ورود رشته دندانپزشکی به ایمونولوژی و ژنتیک و .. اعتراضی نداره؟؟پدر واکسن سازی ایران دامپزشکه.تولید کننده واکسن فلج اطفال در ایران دامپزشکه.نفرات برتر آزمون دکترا در بعضی رشته های علوم پایه دامپزشکه.رییس انجمن ایمونولوژی ایران دامپزشکه.دبیر آموزش علوم پایه پزشکی کشور دامپزشکه.زورتون به دندون پزشک ها و داروسازها نمیرسه به دامپزشکی گیر دادید؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۱۲ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۰
0
4
بلند شیم بریم از این مملکت اگه دنبال علمیم
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۱۰ - ۱۳۹۵/۰۶/۱۴
تنها حرف منطقی همینه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۱۲ - ۱۳۹۵/۰۶/۰۶
0
1
بالاخره نتیجه چی شد
behzad
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۵ - ۱۳۹۵/۰۶/۳۱
1
2
زیست شناسیو همیشه از هر حقی محروم کردن تو جامعه ی ایران ارزشی برا علوم پایه قائل نیستن باید بری دکتر بشی تا حرفت برو داشته باشه اخه بگو پدرصلواتی همون پزشکیم رو مدار زیست شناسی وعلوم پایه میچرخه چطور به دکترای تغذیه یا ارشد تغذیه با پایه کارشناسی زیست مجوز نمیدین؟نمیگین طرف تو عرصه کار کرده خوب بدین یه 40 روزم مابریم تو بیمارستان عرصه باشیم اگه مجوز دادن به اینه والا بخدا عرصشونم دیدیم چقد سوریه واقعا شرم اوره.ارشد تغذیه هستم با پایه زیست شناسی
Sadat
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۴۲ - ۱۳۹۵/۰۷/۲۶
1
0
سلام دوستان
این همه درس خوندیم تلاش کردیم تا برای جامعه مون مفید باشیم و با همکاری هم مشت محکم تو دهن دشمنان ایران بزنیم، اما حالا این مسئولان...!!! انشالله امام زمان به راه راست هدایتشون کنه، تنها کاری که از عهده من دانشجو برمی آید ( دعا برای ظهور آقا امام زمان و ایجاد عدالت) امین یا رب العالمین
سوفيا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۱۹ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۵
0
0
سلام كن الان تازه چند هفتس فارغ تحصيل شدم
الان بيكارم رشته دامپزشكي خوندم ايا نياز دارين تا بيام كار كنم لطفا زود جواب بدين
خانوادم گفته زود كار پيدا نكني ديگه بامون حرف نزن
مرتضی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۵۲ - ۱۳۹۶/۰۳/۱۵
0
1
اگه نمیخواستین مجوز بدین از اولش دانشجو از وزارت بهداشت نمیگرفتین خیاله خودتونو دانشجوهای بدبخته وزارت بهداشت و علوم پایه رو راحت میکردین
این دانشجوها هم زحمت کشیدن و خودشونو به حدِ دانشجوهای وزارت بهداشت رسوندن که تونستن ارشد و دکترای رشته های پزشکی قبول شن
پس توروخدا درحقشون بی انصافی نکین
علوم پایه پزشکی کمتر از پزشکی نیست بخدا
علوم آزمایشگاهی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۴۱ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۳
4
0
به نظر من نباید به این افراد شماره نظام پزشکی بدهند یعنی چی مگه می شود کسی که از آزمایشگاه تشخیص طبی هیچ نمی داند به صرف گرفتن دکترا در مقاطع تکمیلی آزمایشگاه تاسیس کنند فقط باید به بچه ها با پایه علوم آزمایشگاهی شماره نظام بدهند
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
ادامه