کد خبر: ۳۰۵۳۳
تعداد نظرات: ۵ نظر
 

پیش از ظهر امروز جمعی از دانشجویان و فارغ التحصیلان رشته‌های علوم پایه به‌دلیل لغو ارائه شماره نظام پزشکی به آنها اعتراض کرده و درخواست داشتند مسئولان سلیقه شخصى خود را در تصمیم‌گیری‌ها راه ندهند.

به‌گزارش حکیم مهر به نقل از فارس، پیش از ظهر امروز جمعی از دانشجویان و داوطلبان رشته‌های علوم پایه به دلیل تصمیمات اخیر سازمان نظام پزشکی و وزارت بهداشت، در مقابل ساختمان وزارت بهداشت تجمع کردند.

دانشجویان حاضر در این اعتراض صراحتاً مخالفت خود را به نامه اخیر سازمان نظام پزشکی خطاب به سازمان سنجش آموزش پزشکی اعلام کردند که بر اساس این نامه دانشجویانی که مدرک کارشناسی ارشد از وزارت علوم گرفته باشند و یا داوطلب و فارغ‌التحصیل رشته‌های علوم پایه باشند، نمی‌توانند شماره نظام پزشکی دریافت کنند.

رضا یکی از دانشجویان حاضر در این اعتراض تجمعی مقابل وزارت بهداشت به خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری فارس، گفت: اواخر خرداد ماه سال جاری، مرکز سنجش آموزش پزشکى وزارت بهداشت اطلاعیه‌ای برای آزمون دکتری را نظام پزشکى را روی وب سایت خود قرار داد که در اطلاعیه فوق، با ارجاع به نامه شماره 16123 به‌طور مبهم ذکر شده بود که به فارغ التحصیلان بعضى از رشته های وزارت بهداشت که مدرک کارشناسى ارشد خود را از وزارت علوم دریافت کرده اند، شماره نظام پزشکى تعلق نمى‌گیرد.

وی افزود: نامه فوق مغایر با تمامى آیین نامه‌های قبلى و قانون نظام پزشکى مصوب سال 83 مجلس شورای اسلامى بود و اضافه کردن شرط من در آوردی «اعطای شماره نظام‌پزشکى به فارغ التحصیلان دکتری تخصصى، بر اساس مدرک قبلى فرد»، در واقع اقدامى غیرقانونى و فراقانونى و اعمال سلیقه شخصى بود که مسئولین نظام پزشکى با نامه فوق قصد تحمیل این اعمال سلیقه فراقانونى به وزارت بهداشت و خیل عظیم دانشجویان وزارت را داشتند.

این معترض ادامه داد: این نامه باعث اعتراض جمعیت چند هزار نفری دانشجویان علوم پایه و دامپزشکى در شبکه‌های اجتماعى شد و در نهایت نامه‌های اعتراضى بسیاری خطاب به وزیر بهداشت، رئیس جمهوری و مقام معظم رهبری نگارش و به ایشان ارسال شد.

وی افزود: از سوی دیگر نامه‌های دیگری از طریق انجمن‌ها علمى ژنتیک پزشکى و دامپزشکى و سایر انجمن‌های علمى نیز خطاب به وزارت محترم نگارش شد.

سهیلا از دیگر معترضین نیز به خبرنگار فارس، گفت: حق دریافت شماره نظام پزشکى حق مسلم همه فارغ التحصیلان دکتری تخصصى است و هیچ استثناء وجود ندارد و این نوع تصمیم گیری مسئولان سبب بی انگیزی دانشجویان می‌شود. پنج همکلاسی من تصمیم گرفته‌اند برای ادامه‌تحصیل به خارج از کشور مهاجرت کنند و این موضوع بدون پایه و اساس علمی صورت گرفته است.

ناصر نیز از دیگر معترضین عنوان داشت: ما دانشجویان از این تصمیم مسئولان متضرر می‌شویم و این مسئله نوعی بی‌عدالتی بین کسانی است که در یک آزمون برابر رقابت کرده اند و حتی بسیاری سر یک کلاس تحصیل داشته‌اند. فرق ما با بقیه فارغ التحصیلان چیست که تا چند ماه پیش موفق به شماره نظام پزشکی شده‌اند. این موضوع بی عدالتی است و باید برای آن چاره اندیشی کنند.

وی افزود: دانشجویان و فارغ التحصیلان رشته های علوم پایه توانایی تحقیقات علاوه بر درمان را داشته و نباید در حق آنها اجحاف شود و این نوع تصمیم گیری مصداق بارز بی عدالتی و بی توجهی به تلاش و انگیزه جوانان است. از این رو مراتب اعتراض جدی خود را به وزارت بهداشت، مرکز سنجش پزشکى و سازمان نظام پزشکى اعلام و تنها خواسته خود را که لغو رسمى نامه ظالمانه و فراقانونى یاد شده، از طریق مراجع ذیصلاح وزارت بهداشت و نظام پزشکى ‌است، درخواست داریم.

حال باید دید مسئولان وزارت بهداشت و سازمان نظام پزشکی در مقابل این اعتراضات که در برخی از شهرها و دانشگاه‌های مربوط نیز در حال انجام است، چه برخورد و واکنش دارند و آیا مسئولان می‌توانند رضایت این قشر دانشجو را کسب کنند.

 
خبرگزاری فارس: تجمع و اعتراض دانشجویان و فارغ التحصیلان علوم پایه/ خواستار اجرای قانون و عدالتیم
 
مطالب مرتبط
انتشار یافته: ۵
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۱
می خواستید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۰۴ - ۱۳۹۵/۰۴/۱۳
3
0
نخوانید!
آن کسی هم که بعد از هفت خوان رستم و قبولی در رشته های آزمایشگاهی وزارت بهداشت، مدرک میگیرد ... باید برطبق قانون مدرک قبلی اون نیز از وزارت بهداشت باشد! تا او را هیات علمی کنند و یا سهمیه ویژه! دامپزشکی یعنی کشتارگاه دام و طیور و مامایی و بهداشت دام و آبزیان و حیوانات اهلی.... اگر مشکل فقر و بیکاری دامپزشکان است، این زمینه های مربوط را توسعه دهیم!!! نه اینکه یک عده گدایی رشته کنند!
پاسخ ها
قاسم
| United Kingdom |
۲۲:۱۱ - ۱۳۹۵/۰۴/۱۳
مشکل راه اشتباه و تصمیم غیرمعقول هست، حرف نچندان منطقی شما چنین نمود می یابد که هرکسی روند غیرقانونی و غیر معقولی در کشور دید بفکر زندگی در کشور دیگری بیافتد! دوستان در تلاشند که ارزش رشته خود را حفظ کنند کاری که باید سازمان نظام دامپزشکی و سازمان دامپزشکی و جامعه دامپزشکی میکردند ولی نکرده اند و نمی توانند بکنند. امیدوارم دوستان و همکاران آینده بتوانند حقوق و ارزش های رشته خود را زنده کنند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۴۸ - ۱۳۹۵/۰۴/۱۳
1
1
رشته های علوم پایه و اصولا همانطور که از اسمش برمی آید آزمون علوم پایه ،مختص به فارغ التحصیلان کارشناسی ارشد علوم پایه است. علوم پایه دامپزشکی و گروه زیست شناسی و علوم پایه پزشکی. وزارت بهداشت از دست درازی خود به این رشته ها دست بردار چرا که این رشته ها حقوق حقه بچه های گروه علوم پایه است.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۵:۰۳ - ۱۳۹۵/۰۴/۱۴
0
1
در پاسخ به حرف های بی منطق فردی به نام میخواستید!! فقط یک جمله عرض میکنم:
دامپزشکی رنگین کمانی از سرفصل ها از جمله دروس آزمایشگاهی و بالینی را شامل میشود، لذا شرکت در آزمون دکترای علوم پایه پزشکی و دریافت شماره نظام حق طبیعی این رشته است.
mohammad
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۴۶ - ۱۳۹۵/۰۴/۱۸
0
2
توی بعضی از رشته ها امثال رشته ژنتیک از نظر واحد درسی و محتوی و سرفصل هیچ فرقی بین فارغ التحصیلان علوم پایه و بهداشت نیست. فقط وزارتخونه ها جداست یعنی اینجوری یه عده فقط قربانی اسم وزارتخونه علوم میشن.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
ادامه