کد خبر: ۳۰۴۶۹
تعداد نظرات: ۱۸ نظر
 
 

ارسال نامه‌ای از سوی قائم مقام سازمان نظام پزشکی به معاونت آموزشی وزارت بهداشت در خصوص عدم ارائه شماره نظام پزشکی به دانشجویان رشته‌های علوم پایه در حیطه‌های غیرپزشکی اعتراضات این دانشجویان و تجمعات آنها را در پی داشته است.

به گزارش حکیم مهر به نقل از ایلنا، ‌به تازگی ارسال نامه‌ای از سوی قائم مقام سازمان نظام پزشکی به معاونت آموزشی وزارت بهداشت اعتراضات دانشجویان علوم پایه را در پی داشت که این دانشجویان با تجمع در مقابل ساختمان‌های وزارت بهداشت و وزات علوم اعتراض خود را در برخی استان‌ها نظیر تهران، اصفهان و شیراز و مشهد نشان دادند.

محتوای این نامه‌ای که از سوی قائم مقام سازمان نظام پزشکی خطاب به معاونت آموزشی وزارت بهداشت نوشته شده در این باره است که به دانشجویان مقطع فوق لیسانس و پی اچ دی که رشته‌های پایه آن‌ها در حیطه گروه پزشکی نیست؛ شماره نظام پزشکی واگذار نمی‌شود.

خبرنگار ایلنا در این خصوص با دو تن از دانشجویان معترض به این نامه و همچنین دکتر جهانگیری قائم مقام سازمان نظام پزشکی گفت‌و‌گو کرده است که در ذیل می‌آید:

محمد دانشجوی مقطع دکترای دامپزشکی اظهار می‌دارد: بر اساس این نامه دانشجویانی که رشته‌های پایه آن‌ها در وزارت بهداشت نبوده است در صورت قبولی در آزمون پی اچ دی امتحان دهند؛ شماره نظام پزشکی به آن‌ها تعلق نمی‌گیرد، یعنی رشته‌های مثل ژنتیک، بیوشیمی و دکترای دامپزشکی اگر تخصص پزشکی هم بگیرند؛ شماره نظام پزشکی به آن‌ها داده نمی‌شود و به دنبال آن اجازه کار هم نمی‌توانند بگیرند.

وی ادامه می‌دهد: تصور می‌کنیم این مساله به این علت است که اکثریت این ظرفیت‌ها توسط دانشجوهای علوم پایه و دامپزشکی گرفته می‌شد و دانشجوهای پزشکی اکثرا نمی‌توانستند؛ کرسی‌ها را به خودشان اختصاص بدهند و به همین جهت سازمان نظام پزشکی این نامه را داده است.

این دانشجو اظهار کرد: وقتی به این مساله اعتراض کردیم به ما گفته شد که این نامه است و مصوبه نیست و اصلا چنین چیزی نیز در شورای عالی نظام پزشکی مطرح نشده است.

وی تاکید می‌کند: اگر به دانشجویان شماره نظام پزشکی ندهند؛ در واقع اجازه کار نداده‌اند و یک قشر عظیمی از دانشجویان را از فعالیت محروم می‌کنند و حتی دانشجویان را از تحصیل در این رشته‌ها محروم کرده‌اند، چرا که وقتی شماره نظام نمی‌دهند اجازه کار هم داده نمی‌شود وتحصیل دانشجو‌ها غیرکاربردی می‌شود.

پس از اعتراضات دانشجویان به نامه ارسال شده، احمدحسین پورکاظمی رئیس مرکز سنجش آموزش پزشکی به رسانه‌ها گفت: این مصوبه مربوط به نظام پرشکی است و ما هم به عنوان مرکز سنجش وزارت بهداشت نسبت به این موضوع معترض هستیم. او همچنین اظهار کرد: این اعلامیه از روی سایت سازمان سنجش برداشته می‌شود.

62 

مریم دانشجوی ارشد میکروبیولوژی نیز در این رابطه اظهار می‌دارد: دانشجوهای وزارت علوم و وزارت بهداشت یک آزمون را می‌دهند و به طور مثال کسی که ارشد ژنتیک از وزات بهداشت دارد و کسی که ارشد ژنتیک از وازرت علوم دارد هر دو یک کنکور می‌دهند و از یک فیلتر علمی عبور می‌کنند.

وی می‌افزاید: اگر بار علمی ما دانشجویان علوم پایه که در وزارت علوم تحصیل کرده‌ایم؛ پایین است و از سطح سواد خوبی برخوردار نیستیم، چرا ما را مجاز به شرکت در کنکور وزارت بهداشت می‌دانند. ضمن اینکه در این صورت کنکور خودشان را نیز زیر سوال می‌برند که تبدیل به یک آزمون غیرکاربردی می‌شود.

این دانشجوی میکروبیولوژی می‌گوید: نامه‌ای که روی سایت گذاشته شده است به نفع پزشکان، پاتولوژیست‌ها و فارغ‌التحصیلان علوم آزمایشگاهی است و موجب حذف دانشجویان علوم پایه شده است و انگیزه‌ای برای ادامه تحصیل در این رشته‌ها برای دانشجویان باقی نمانده است.

وی می‌افزاید: در حال حاضر دانشجویان علوم پایه واحد‌های خیلی زیادی را در مقاطع لیسانس، فوق لیسانس و ارشد دکتری می‌گذرانند و فرقی با دانشجوی پزشکی که تنها چند واحد از این دروس گذرانده‌اند را ندارند.

این دانشجوی میکروبیولوژی می‌گوید: با این روش پاتولوژیست‌ها و پزشکان می‌توانند؛ آزمایشگاه تاسیس کنند، در حالی که کسی که از پایه تخصص ژنتیک داشته است به دلیل اینکه شماره نظام پزشکی ندارد؛ امکان تاسیس آزمایشگاه ندارد.

وی ادامه می‌دهد: برخی مسئولان اظهار می‌کنند که این قانون از سال ۸۳ بوده است، اما حتی اگر این قانونی از قبل بوده باشد ما به آن انتقاد داریم، چرا که با اجرای آن، علوم پایه را از ریشه نابود می‌کنند و کسی دیگر در این رشته‌ها تحصیل نمی‌کند.

این دانشجو تاکید می‌کند: اگر علوم پایه را تضعیف کنند، یک بحران علمی در کشور اتفاق می‌افتد و کسی دیگر دنبال تولید واکسن و سرم و تشخیص سرطان و شناسایی بیماری‌ها نمی‌رود و به نظر می‌آید؛ این اتفاقات تنها در یک سیستم پزشک محور رخ می‌دهد.

وی همچنین ادامه می‌دهد: دانشجویان معترض نامه دیگری به وزارت بهداشت ارسال کرده‌اند و اعتراضات خود را بیان داشته‌اند که تاکنون با بهانه‌های متعدد بی‌پاسخ مانده است.

65 

در این رابطه اما «دکتر محمد جهانگیری» قائم مقام سازمان نظام پزشکی اعتراضات دانشجویان را ناشی از اشتباهات رخ داده در اطلاع رسانی می‌داند و اظهار می‌کند: نامه‌ای که نوشته‌ایم بر اساس قانونی بوده است که از قبل در سازمان نظام پزشکی بوده است و مصوبه جدیدی را در این رابطه اعلام نکرده‌ایم .

وی ادامه می‌دهد: براساس ماده ۴ قانون سازمان نظام پزشکی که شرایط عضویت در سازمان نظام پزشکی در آن اعلام شده است ما درخواست کردیم که به همکارانی که در مقطع فوق لیسانس و پی اچ دی هستند اما  رشته‌های پایه آنها در حیطه گروه پزشکی نیست؛ شماره نظام پزشکی واگذار نمی‌شود و این شرایط جدیدی نیست و مساله‌ای بوده که از قبل هم وجود داشته است و ما تنها آن را اطلاع رسانی کرده‌ایم.

وی با بیان اینکه نگرانی برای افرادی که در پایه‌های بالینی دارند؛ وجود ندارد، می‌گوید: رشته‌هایی که طبق نظر وزارت بهداشت رشته بالینی تشخیص داده شوند؛ فرآیند شماره دادن به آن‌ها در نظام پزشکی تهیه شده و در شورای عالی نظام پزشکی که تنها مرجع تصمیم‌گیری مصوبات است، این کار انجام می‌شود.

جهانگیری تاکید کرد: سازمان نظام پزشکی و وزارت بهداشت به فکر ارائه خدمت باکیفیت به مردم هستند و اینکه بتوانند کیفیت خدمات را روز به روز افزایش دهند و شرایط را به نحوی مهیا کنند که افرادی که واجد شرایط و صلاحیت هستند این اقدامات را انجام دهند و این تشخیص به عهده وزارت بهداشت است که چه اشخاصی واجد صلاحیت هستند.

جهانگیری گفت: نامه‌ای که ارسال شده است به رشته‌های بالینی مربوط نیست و رشته‌ها غیر بالینی را شامل می‌شود و باید تکلیف‌شان مشخص بشود و تدابیری اندیشیده شود تا سلامت مردم به خطر نیافتد.

اظهارات قائم مقام سازمان نظام پزشکی در خصوص عدم نگرانی دانشجویان رشته‌های بالینی و لزوم تعیین و تکلیف دانشجویان رشته‌های غیر بالینی در حالی است که ابهامات برای دانشجویان معترض که عمدتا دانشجویان رشته‌های غیربالینی هستند؛ همچنان باقی است و این دانشجویان منتظر تعیین و تکلیف آینده تحصیلی و شغلی خود هستند .
 
 
مطالب مرتبط
انتشار یافته: ۱۸
در انتظار بررسی: ۱
غیر قابل انتشار: ۳
دکتر دامپزشک
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۱۵ - ۱۳۹۵/۰۴/۰۹
2
3
چرا مسولان نطام دامپزشکی با وزارت بهداشت مکاتبه نمیکنن و رایزنی نمیکنن که متقاعدشون کنن دامپزشکی یه رشته ی بالینیه؟
واقعا متاسفم.... همین!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۲۹ - ۱۳۹۵/۰۴/۰۹
1
1
بازم تبعیض.
بازم افزایش قدرت پزشکا...
بازم خوار کردن وامپزشکی و دانشجوها...
این نامه باید به خود رهبر یا رییس جمهور زده بشه.علوم پزشکیا بیش از حد از شور درش اوردن.
توروخدا یه بار هم که شده مردونگی تونو نشون بدین و پای اعتراضتون بمونید.
ما چیزی کمتر از یه پزشک که نصصصف درسای ما رو هم نمیخونه نداریم.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۵۲ - ۱۳۹۵/۰۴/۰۹
1
1
یهو نظام پزشکی اساتید به نام هم مثل دکتر وجگانی باطل کنید
رمضانی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۵۲ - ۱۳۹۵/۰۴/۱۰
2
2
ماده 4- كليه اتباع ايراني پزشك، دندانپزشك، دكتر داروساز و متخصصين
و دكتراي علوم آزمايشگاهي )حرف هاي يا متخصص( تشخيص طبي و
ليسانسي ههاي پروان هدار گروه پزشكي به استثناي گروه پرستاران م يتوانند
عضو سازمان باشند. پس هیح حرفی از لیسانس یا فوق لیسانس گروه پزشکی نیست فقط مدرک دکترای غلوم ازمایشگاهی ملاک است حرف اقای جهانگیری نمی تواند پایه و اساس قانونی داشته باشد بهترین کار شکایت به دیوان عدالت اداری است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۲ - ۱۳۹۵/۰۴/۱۰
1
2
دقیقا همانطوری که آقا یا خانم رمضانی گفتند توی این قانون حرفی از پایه زده نشده. توی این ماده گفته شده که به متخصصین و دکتراهای علوم آزمایشگاهی نظام داده میشه. الان چند ساله که دیگه رشته ی دکترای علوم آزمایشگاهی نداریم و به جاش دکتراهای تک رشته ای ژنتیک، انگل شناسی و بیوشیمی و ...به صورت انفرادی یا چند نفره مسئول فنی آزمایشگاه می شند. توی هیچ قانونی هم اشاره نشده که باید پایه ی این افراد پزشکی باشه. پس بهتره که لاقل به شعور دانشجوها احترام بذارند و بگند که بدون در نظر گرفتن آینده ی بچه های وزارت علوم یک شبه قانون جدیدی رو گذاشتیم و حتی سر اجراش جلوی وزیر هم می ایستیم.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۲۸ - ۱۳۹۵/۰۴/۱۰
1
3
اصولا در هیچ جای دنیا پزشکان حق ادامه تحصیل در گروه رشته های علوم پایه مثل میکروب شناسی انگل شناسی و ویروس شناسی و ... غیره را ندارند و این گروه ها مختص به گروه علوم پایه هست و پزشکان خودشون آزمون جداگانه دستیاری پزشکی برای اخذ مدرک دکتری تخصصی دارند مثل رشته هایی مثل جراحی قلب،زنان و زایمان یا کلیه و مجاری ادراری و .... که در این آزمونها تنها پزشکان میتوانند شرکت کنند. حال اتفاقی که در کشور ما افتاده این است که علاوه بر ورود غیر قانونی پزشکان به حوزه رشته های علوم پایه حتی سهمیه 50 درصدی برای بسیاری از رشته های علوم پایه هم برایشان در نظر گرفته شده و حالا هم داشتن نظام پزشکی را تنها حق خود میدانند.تصویب این قوانین جدید تنها در راستای پزشک سالاری و حق بیشتر برای پزشکان قائل شدن و نادیده گرفتن حقوق تحصیل کردگان در رشته های علوم پایه است. به این ترتیب در بازار کار، پزشکان، رقیب کمتری خواهند داشت و علنا رشته های گروه علوم پایه و بازار کار آنها را به چنگ خود در خواهند آورد. نگاه سلیقه ای به رشته های علوم پایه و جداسازی آنها به علوم پایه،علوم پایه پزشکی و علوم پایه دامپزشکی از دیگر تبعیضات نظام آموزش عالی در ایران است که تنها رشته های علوم پایه پزشکی را محق به داشتن شماره نظام بعد از فارغ التحصیلی در مقطع دکتری تخصصی علوم پایه پزشکی میداند.
احسان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۳ - ۱۳۹۵/۰۴/۱۳
1
2
امان از دست بی عدالتی
احمدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۳۳ - ۱۳۹۵/۰۴/۱۶
7
2
سلام بر همه بازید کنندگان محترم
به نظر بنده این بخشنامه جدید یجورایی منطقی هستش
چون برای داشتن نظام پزشکی باید حداقل ۱۰۰ واحد بالینی گذرانده باشید
که بهتون نظام بدند و بشید دکتر
اگر خیلی دوست داشتید دکتر بشید از اول میرفتید پزشکی
داشتن ازمایشگاه هم حق پزشکان متخصص است
بنده خودم رشته ام فنی است و تعجب میکنم چرا رشته های پیرا پزشکی همشون دوست دارن بهشون بگن دکتر
من رشته فنی مهندسی خودمو با هیچی عوض نمیکنم
شماها هم فقط به خاطر عنوان و لقب و پز دادن یه نظام نباشید بچسبید به زندگیتون که عمر کوتاهه
نظام پزشکی اسمش رو خودشه یعنی پزشک باشی یا حداقل شرایط پزشکی رو داشته باش تا ظامی که مال اوناس به شمام بدن
طرف با لیسانس شیمی چطور میتونه ادعای دکتر و نظام شدنو داشته باشه
این ظلم به پزشکانه
به جناب احمدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۳ - ۱۳۹۵/۰۴/۱۷
1
4
جناب احمدی شما بهتره تو همون حوزه فنی که درس خوندین نظر بدین . شما اصلا از این رشته ها و دروسی که میخونن چیزی سر در میارید که اینجوری نظریه ارائه میدید . گرچه همه ما عادت کردیم تو کارایی که بهمون مربوط نیست دخالت کنیم
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۱۵ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۷
1
4
بزرگترین و به نام ترین متخصصان ژنتیک بیس زیست شناسی دارن برید مدرک و مجوز دکتر نوری دلویی رو هم باطل کنید!!!!!!!!!!!!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۱۲ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۸
1
3
بی عدالیتی....یه عمر برنامه ریزی..از اول تکلیف خودشونو معلوم کنن.اصلا چرا گذاشتن کنکور وزارت بهداشت بدیم...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۲۸ - ۱۳۹۵/۰۵/۲۳
0
3
جناب اقای دکتر جهانگیری
شما که نگران سلامت افراد هستید پزشکان عزیز اگر صلاحیت در دست گرفتن سلامت افراد جامعه را داشتند در این آزمون ها هم صلاحیتشان مشخص می‌شد، چون فرصت قبولی آنها کمتر می‌شود این قانون وضع شده تا کسی سراغ رشته های بهداشت نرود، واقعا متاسفم
صضصص
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۰۰ - ۱۳۹۵/۰۵/۲۴
0
3
یعنی کسایی که تا امسال بهشون نظام میدادن سلامت جامعه رو تحدید نمیکردن از سال بعد قرار سلامت جامعه تحدید بشه.واقعا بی انصافیه .کسی که شاید یه اشتباه کوچیک کرده و درست انتخاب رشته نکرده ویا ....تا اخر عمر دیگه راه جبرانی نداره.امید و علاقه رو دانشجویان رو ازشون نگیرید.
behzad
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۲ - ۱۳۹۵/۰۷/۰۱
0
5
اخه اقای ........... چرا مجوز شرکت تو ارشد به ما زیست شناسا داده میشه تو رشته های وزارت بهداشت چرا وزارت بهداشت رشته ی زیست رو تو رشته های مجاز اعلام میکنه بعد میاید وقتی به شماره واین حرفا میرسه اینقد تبعیض قائل میشید شما از بیخ و بن ایراد دارید.وقتی من ارشد تغذیرو گرفتم یعنی اومدم با همون پایه ی تغذیه ای که میگید رقابت کردم وتو ازمون خودتون قبول شدم جمع کنین بابا این بساط تبعیضو نژاد پرستیتونو.
سارا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۴۴ - ۱۳۹۵/۰۷/۰۲
0
6
حالا با این تصمیمات پزشک محورانتون ببینینم کار مملکت به کجا میکشه. واقعاً متاسفم برای کسایی که فکر میکنن پزشک یعنی خدا! حالا وقتی همه ی دانشجوهای علوم پایه برای ادامه تحصیل و کار به خارج از کشور مهاجرت کردن و کلی افتخار برای کشورای دیگه کسب کردن اونوقت میفهمین چه بلایی سر مملکت آوردین, وقتی سران کشور به درمان بیشتر از پیشگیری بها بدن جایگاهی بهتر از جهان سوم گیرمون نمیاد. واقعاً متاسفم.
سونا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۳۳ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۱
0
1
دوستان من خودم هم بعدشنیدن این خبر واقعا جاخوردم ولی نصیحتی که براتون دارم اینه که بهتره خودتونو خسته نکنین تابوده همین بوده بنظرتون چرا علم توایران پیشرفتی نداره؟ ساده س چون همه چیز شده بچه بازی و تصمیماته یک شبه واحساسی متاسفانه ضعیفترین قشرجامعه هم همیشه قربانی این بی عدالتی هاس
بهنام
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۲۲ - ۱۳۹۶/۰۱/۲۵
1
1
من متاسفم...
من علوم ازمایشگاهی دامپزشکی میخونم چرااااا باید فرقی بین منو اونی که وزارت بهداشته باشههههه..
من خیلییی درساااا رو بیشتر میخونم از اونا
خیلیییی سختی میکشم
چرااااا اخهههههه
زمان دولت دکتر روحانی وزارت بهداااشت به اوج خودش رسید جوری که پزشک شد ارزوی همهههه
من فقط متاسفمممم
چون هیچی دیگ درست نمیشهههههه...
چون هرکی تو ایرانه بدبختهههه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۶ - ۱۳۹۶/۰۲/۱۶
0
2
همین کارهارو کردین که فرار از مرزها زیاد شده
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
ادامه