کد خبر: ۱۳۷۶۸
حکیم مهر - معاون سازمان دامپزشکی از مخالفت این سازمان با عرضه فله‌ای شیرخام در کشور خبر داد و گفت: عرضه فله‌ای شیر خام در بازار مصرف فاقد هر گونه مجوز است.

به گزارش حکیم مهر به نقل از ایسنا، دکتر محسن مشکوة اظهار کرد: در سال گذشته اتحادیه مرکزی دامداران در پی پایین بودن قیمت شیر خام و عدم پرداخت به موقع و مناسب بهای این فرآورده لبنی به دامداران از سوی کارخانه‌های فرآوری به سازمان دامپزشکی پیشنهاد کرد تا این سازمان به عنوان یک نهاد نظارتی به واحدهای دامی پروانه‌داری که از نظر بهداشتی مشکلی ندارند و در سال‌های پیش از آن نیز گزارشی از وجود بیماری‌های دامی در آن‌ها وجود نداشته است مجوز دهد تا بتوانند شیر خام تولیدی خود را به صورت بسته‌بندی به بازار مصرف عرضه کنند.

وی افزود: علیرغم این‌که قرار بود این مجوز به برخی از واحدهای دامی دارای شرایط بهداشتی داده شود و روی بسته‌بندی‌های شیر خام این نکته ذکر شود که برای مصرف یا تبدیل به دیگر مواد لبنی باید جوشانده شود تاکنون سازمان دامپزشکی مجوز آن را صادر نکرده است.

معاون تشخیص و درمان سازمان دامپزشکی گفت: سازمان دامپزشکی با کلیات عرضه شیر خام مخالف است و همواره معتقد است که شیر خام بایستی در فرآیند استرلیزاسیون و پاستوریزاسیون قرار گرفته و به صورت صنعتی در بازار مصرف عرضه شود.

مشکات با تاکید بر این‌که سازمان دامپزشکی به دلیل احتمال بروز بیماری‌های مشترک بین انسان و دام تاکنون مجوزی برای توزیع شیر خام و فله‌ای را صادر نکرده است، اظهار کرد: برای بررسی و نظارت بر بیماری‌های دامی مانند سل گاوی تعدادی واحد دامی در کشور هستند که همواره تحت نظارت کامل و پوشش عملیات تست و کشتار قرار دارند که در این راستا ناظران سازمان دامپزشکی همواره به این واحدها مراجعه کرده و تست سل را انجام می‌دهند.

وی خاطرنشان کرد: واحد دامی که بیماری سل گاوی دام‌های آن در روستای شهنه کلای شهرستان آمل گزارش شد جزء واحدهای دامی بدون پروانه بوده و در زمانی که یکی از دام‌های آن به کشتارگاه فرستاده شده و لاشه آن از سوی ناظران سازمان دامپزشکی مشکوک به سل شناسایی شده است این واحد دامی نیز شناسایی و دام‌های آن کشتار شده‌اند.

معاون تشخیص و درمان سازمان دامپزشکی با بیان این‌که عرضه فله‌ای شیر خام در بازار مصرف فاقد هر گونه مجوز است، تصریح کرد: در طی سالهای گذشته سازمان دامپزشکی برای تحت پوشش قرار دادن واحدهای دامی تولیدکننده شیر اقدامات مناسبی انجام داده که از آن جمله می توان به اعطای مجوز به 1450 مرکز جمع‌آوری شیر اشاره کرد این مراکز در سراسر کشور به صورت گردشی شیر خام تولید شده توسط واحدهای دامی را جمع‌آوری کرده و به کارخانه‌های فرآوری می‌فروشند.

کمبود منابع مالی، اعتباری و نیروی انسانی سازمان دامپزشکی

مشکات اظهار کرد: در کشور حدود هشت میلیون جمعیت گاو و گوساله است که برای تست و مبارزه با بیماری‌های دامی آن حدود سه میلیون و 100 هزار دام به عنوان جمعیت هدف در نظر گرفته شده است.

وی افزود: اگر به طور متوسط سالانه دو نوبت هر دام مورد تست قرار گیرد به حدود شش میلیون و 200 هزار نوبت انجام تست در سال نیاز داریم که پس از 72 ساعت انجام هر تست نتیجه آن مشخص می‌شود و در صورت مثبت اعلام شدن آن معدوم شده و یا به صورت مصرف صنعتی روانه بازار می‌شود.

معاون تشخیص و درمان سازمان دامپزشکی تاکید کرد: مشکلی که سازمان دامپزشکی همواره با آن مواجه بوده کمبود منابع مالی، اعتباری و نیروی انسانی است چرا که همواره در کشتار و پرداخت غرامت به دامداران با این مشکل روبرو شده است.

مشکات گفت: در سال گذشته چهار میلیارد تومان به سازمان دامپزشکی اعتبار برای پرداخت غرامت به واحدهای دامی مصوب شد که از این میزان حدود سه میلیارد تومان آن پرداخت شده است درحالی که این سازمان در سال گذشته سه میلیارد تومان به واحدهای دامی بدهکار بوده و از این میزان اعتبار حدود 600 میلیون تومان آن تاکنون هزینه شده است.

 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
ادامه