کد خبر: ۲۲۰۵۸

استاندار مازندران از پاکسازی دو کانون ویروس آنفلوانزای مرغی در استان خبر داد و گفت: با پیگیری جدی و با هماهنگی و رعایت موازین قرنطینه ای، انتقال مرغ صنعتی به خارج از استان نیز از سر گرفته شده است.

ربیع فلاح روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگاران در ساری افزود : کانون شیوع بیماری انفلوانزای مرغی در مازندران در دو روستای شهرستان های بابل و آمل بود که پس از شناسایی، به صورت کامل پاکسازی شد.

وی ادامه داد: به محض تایید وجود ویروس انفلوانزای مرغی بین ماکیان محلی دو منطقه روستایی استان با هماهنگی و تصمیم گیری شورای تامین استان، خسارت کامل به روستاییان پرداخت و تمامی ماکیان مورد نظر تا شعاع یک کیلومتری معدوم شد.

استاندار مازندران با تاکید بر این که ویروس آنفلوانزای مرغی به هیچ عنوان در واحدهای مرغداری صنعتی استان مشاهده و یا گزارش نشده است، اظهار داشت: هر چند سازمان دامپزشکی و وزارت جهاد کشاورزی تا حدودی نسبت به انجام درست مقررات در صادرات مرغ صنعتی کوتاهی کرده اند اما با رایزنی هایی که با معاون اول رییس جمهوری و وزیر کشور صورت گرفت، با رعایت تمامی موازین قرنطینه ای مرغ های تولیدی استان با انتقال به استان های دیگر کشتار صنعتی می شوند.

وی به اهمیت تولید مرغ در مازندران و صادرات آن به استان های مختلف کشور بویژه تهران اشاره کرد و افزود: مازندران 11 درصد گوشت مرغ کشور را تامین می کند و نباید بدون دلیل به اقتصاد این حوزه خدشه وارد کرد.

فلاح به اهمیت تولید مرغ و صادرات آن به کشورهای دیگر هم اشاره کرد و گفت : همکاری های اقتصادی مازندران در صادرات دام و طیور با کشور های مختلف در حال گسترش است و نباید بدون دلیل و فعالیت کارشناسی به حوزه صادرات مرغ لطمه وارد کنیم.

استاندارمازندران در باره شایعه تب خون ریزی دهنده کنگو کریمه نیز گفت: این بیماری نیز تحت کنترل است و دانشگاه علوم پزشکی در آماده باش کامل قرار دارد.

استان مازندران با داشتن 147 واحد مادر مرغ گوشتی و دو هزار و 200 واحد مرغ گوشتی ، در زنجیره تولید کامل گوشت مرغ فعال است.

سالانه بیش از 180 هزار تن گوشت مرغ در مازندران تولید می شود.

 

 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
ادامه