کد خبر: ۴۲۷۷۹
تعداد نظرات: ۱ نظر
 

رییس اداره بیماری‌های مشترک بین انسان و حیوان وزارت بهداشت گفت: بیماری‌های قابل انتقال بین حیوان و انسان طیف گسترده‌ای از بیماری‌ها را شامل می‌شود؛ به طوری که بالغ بر ۶۰ درصد بیماری‌های عفونی نیز در گروه بیماری‌های قابل انتقال از حیوان به انسان قرار دارند.

به گزارش حکیم مهر به نقل از ایسنا، «دکتر حسین عرفانی» گفت: گروهی از این بیماری‌ها در زمان‌های نه چندان دور موجب وحشت جامعه به همراه تلفات قابل توجه در انسان می‌شده که نمونه آن طاعون است و خطر بازپدید شدن آن همیشه وجود دارد. گروهی دیگر از این بیماری‌ها به دلیل شدت ابتلا در انسان موجب ناتوانی و از کارافتادگی قابل توجه می‌شود که از آن جمله می‌توان تب مالت را نام برد که در حال حاضر از معضلات بهداشتی، درمانی است.

وی افزود: گروهی دیگر تحت عنوان بیماری‌های نوپدید در دنیا مطرح هستند و بیش از ۷۵ درصد بیماری‌های نوپدید بیماری‌هایی هستند که از حیوانات به انسان منتقل می‌شوند که نه تنها بروز آن موجب مرگ و میر قابل توجه در انسان شده بلکه امکان ایجاد پاندمی توسط آنها مطرح است.

وی ادامه داد: گروهی دیگر نیز علاوه بر ابتلا در انسان موجب ضرر و زیان قابل توجه به دلیل مرگ و میر در د ام‌ها می‌شوند که از این گروه بیماری "سیاه زخم" و "تب دره ریفت" را می‌توان نام برد.

عرفانی بیان داشت: گروهی از بیماری‌های قابل انتقال از حیوان به انسان در کشورمان بومی است که از آن جمله می‌توان به سالک، تب خونریزی دهنده کریمه کنگو، هاری، تب مالت، سیاه زخم و لپتوسپیروز اشاره کرد.

رییس اداره بیماری‌های مشترک بین انسان و حیوان گفت: اصول کنترل این بیماری‌ها افزایش آگاهی جامعه در مورد محافظت در هنگام تماس با دام‌ها و حیوانات و مراقبت در خصوص عدم گزش توسط بندپایان و همچنین ارتقای هماهنگی بین بخشی به منظور کنترل این عوامل در دام‌ها و حیوانات و کنترل ناقلین آنهاست.

بنابر اعلام روابط عمومی معاونت بهداشت، وی افزود: در همین راستا با توجه به اهمیت موضوع، در ۱۳ تیر ماه ۱۳۸۳ اولین روز ملی زئونوز در کشور با مشارکت سایر ارگان‌ها و با هدف کنترل این بیماری‌ها مورد پیگیری قرار گرفت و بر اساس آن همایش‌های استانی با هدف فوق نیز برگزار شد.

وی در پایان اظهار داشت: امید است با پیگیری‌های انجام شده در سطح دانشگاه‌های علوم پزشکی و جلب مشارکت سایر ارگان‌ها شاهد کنترل این بیماری‌ها در کشور باشیم.

 
 
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
فیروز ترابی
|
United States
|
۲۲:۴۱ - ۱۳۹۷/۰۴/۱۴
0
0
جای تعجب است که جناب دکتر عرفانی هیچ ذکری از بیماری سل با عامل باسیل سل گاوی (مایکوباکتریوم توبرکولوزیس بویس) نکرده اند که اگر امکانات تشخیص سویه های سل حیوانات و انسان در کشور موجود باشد و آمار دقیق گرفته شده باشد میزان بالای این نوع سل با توجه به فرهنگ مصرف شیر فله ای و سایر فراورده های آن در هموطنان مان هولناک است.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
ادامه