کد خبر: ۵۵۲۰۹

مدیرکل دفتر مبارزه با بیماری‌های طیور گفت: پس از منفی بودن آزمایش‌های آنفلوانزای پرندگان، احتمال مسموم بودن پرندگان تالاب میانکاله قوی‌تر شده است.

به گزارش حکیم مهر به نقل از میزان، «دکتر علیرضا اکبر شاهی» مدیرکل دفتر مبارزه با بیماری‌های طیور در خصوص مرگ و میر پرندگان در تالاب میانکاله استان مازندران اظهار کرد: چند مرحله آزمایش روی لاشه پرندگان صورت گرفته و متوجه این موضوع شدیم که علت مرگ و میر این پرندگان هیچ ارتباطی با آنفلوانزای پرندگان و نیوکاسل ندارد.

وی افزود: پس از منفی شدن آزمایش‌های آنفلوانزا و نیوکاسل، سازمان دامپزشکی احتمال مسمومیت پرندگان را داده که آزمایش‌های مربوط به این مورد نیز طی یک هفته گذشته انجام شده که منتظر جواب آن هستیم.

مدیرکل دفتر مبارزه با بیماری‌های طیور بیان کرد: آزمایش‌های مسمومیت، از پرندگان زنده و پرندگان تلف شده گرفته و طی چند روز گذشته به مرکز تشخیص سازمان دامپزشکی ارسال شد تا تمهیدات لازم در این مورد صورت گیرد.

اکبرشاهی در ادامه تاکید کرد: طبق آزمایشات انجام شده مرگ این پرندگان هیچ ارتباطی با انواع آنفلوانزای پرندگان و نیوکاسل ندارد.

چندی پیش «حسینعلی ابراهیمی»، مدیر کل حفاظت محیط زیست مازندران تصریح کرد: هنوز سازمان دامپزشکی علت مرگ پرندگان در تالاب میانکاله را اعلام نکرده، ولی با قاطعیت اعلام کرده اند که آنفلوآنزا فوق حاد پرندگان علت تلف شدن پرندگان نبوده است، سازمان دامپزشکی و مراکز علمی و دانشگاهی معتبر در منطقه حضور یافته اند و نمونه برداری‌ها انجام شده و منتظر اعلام نتیجه هستیم.

بر اساس این گزارش، مرگ مشکوک صد‌ها پرنده مهاجر در محدوده تالاب میانکاله در شرق مازندران، سبب نگرانی مردم بومی و دوستداران محیط زیست شده است.


نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
ادامه